Kilpailukalenteri.fi
Etusivu
Selaus
Haku
Karttahaku


UKK / FAQ
Anna palautetta
Tietoa palvelusta

Tulospalveluohje

Piilota piirin myöntämät kilpailut

Näytä seurakilpailut
Paluu kilpailun tietoihin
SM-kilpailut
06.08. klo 13:00 SM-kilpailut M/N17-16 Tulokset (päivitetty: 21:09 08.08.2021)
SM-kilpailut M/N17-16
Hyvinkään seudun Urheilijat
06.08.2021

P16 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +2,4
1)   Rasmus Vehmaa                    LappUM                    10,72             
2)   Kalle Hirvi                      KirkkonU                  10,83             
3)   Oliver Öhman                     IFRaseb                   11,22             
4)   Micke Bärlund                    TapE                      11,35             
5)   Rado Lindberg                    EsboIF                    11,39             
6)   Eero Mauro                       LieksU                    11,49             
7)   Sampo Määttä                     KuivAu                    11,58             
8)   Oscar Grannas                    IFDrott                   11,93             


Välierät erä 1, Tuuli: +2,2
1)   Rasmus Vehmaa                    LappUM                    11,12Q            
2)   Oscar Grannas                    IFDrott                   11,28Q            
3)   Eero Mauro                       LieksU                    11,39Q            
4)   Rado Lindberg                    EsboIF                    11,59q            
5)   Aatu Vaittinen                   LempKiYU                  11,66             
6)   Luukas Kemppainen                JoutsPo                   11,79             
7)   Veeti Saarela                    KuivAu                    11,90             
8)   Nuutti Ahtola                    ValkKa                    12,07             

Välierät erä 2, Tuuli: +1,2
1)   Kalle Hirvi                      KirkkonU                  11,12Q            
2)   Oliver Öhman                     IFRaseb                   11,37Q            
3)   Micke Bärlund                    TapE                      11,39Q            
4)   Sampo Määttä                     KuivAu                    11,57q            
5)   Waltteri Koenkytö                EspTa                     11,59             
6)   Lauri Manner-Raappana            HKV                       12,06             
7)   Paul Matthelié                   EsboIF                    12,08             
8)   Joona Lehtinen                   LempKiYU                  12,21             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,2
1)   Oliver Öhman                     IFRaseb                   11,53Q            
2)   Waltteri Koenkytö                EspTa                     11,56Q            
3)   Nuutti Ahtola                    ValkKa                    11,87Q            
4)   Beni Byona                       EsboIF                    12,19             
5)   Juho Lautaoja                    HumppVei                  12,52             
     Maxim Norräng                    PorinTa                   DQ                

Alkuerät erä 2, Tuuli: +2,9
1)   Oscar Grannas                    IFDrott                   11,29Q            
2)   Eero Mauro                       LieksU                    11,35Q            
3)   Aatu Vaittinen                   LempKiYU                  11,62Q            
4)   Veeti Saarela                    KuivAu                    11,66q            
5)   Veeti Pihlajaniemi               SeinäjSU                  12,31             
6)   Rico Sievänen                    JoutsPo                   12,62             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,2
1)   Rasmus Vehmaa                    LappUM                    11,21Q            
2)   Rado Lindberg                    EsboIF                    11,53Q            
3)   Joona Lehtinen                   LempKiYU                  11,89Q            
4)   Lauri Manner-Raappana            HKV                       11,91q            
5)   Lenni Torkkel                    ForssSa                   12,12             
6)   Taneli Hyvärinen                 HyvsU                     12,50             
7)   Ville Häkämies                   YlämPy                    12,77             

Alkuerät erä 4, Tuuli: +3,2
1)   Kalle Hirvi                      KirkkonU                  11,09Q            
2)   Micke Bärlund                    TapE                      11,35Q            
3)   Sampo Määttä                     KuivAu                    11,52Q            
4)   Luukas Kemppainen                JoutsPo                   11,88q            
5)   Paul Matthelié                   EsboIF                    11,99q            
6)   Linus Henriksson                 BorgåAk                   12,30             


T16 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +3,0
1)   Essi Niskala                     KuivAu                    11,99             
2)   Siiri Siirtola                   HKV                       12,19             
3)   Meeri Riiali                     ImU                       12,22             
4)   Priscilla Boateng                IFDrott                   12,34             
5)   Hilma Kinnunen                   JyväskKU                  12,35             
6)   Bettina Siltala                  OulPy                     12,58             
7)   Martta Koskela                   OulPy                     12,76             
8)   Iida Pajunen                     JyväskKU                  12,80             


Välierät erä 1, Tuuli: +2,8
1)   Meeri Riiali                     ImU                       12,33Q            
2)   Hilma Kinnunen                   JyväskKU                  12,44Q            
3)   Martta Koskela                   OulPy                     12,62q            
4)   Lotta Metsärinta                 LaitJy                    12,85             
5)   Viivi Louko                      LapVi                     13,03             
6)   Magdaleena Havukorpi             VihdVie                   13,25             
7)   Leonie Winell                    EsboIF                    13,34             
     Carita Kivimäki                  IkaalU                    DQ                

Välierät erä 2, Tuuli: +1,8
1)   Siiri Siirtola                   HKV                       12,28Q            
2)   Priscilla Boateng                IFDrott                   12,45Q            
3)   Aicha Kalala                     KerU                      12,80             
4)   Venla Savolainen                 ImU                       12,95             
5)   Aada Heiskanen                   SavonlRie                 13,06             
6)   Maria Pukkila                    PorinTa                   13,13             
7)   Venla Laukka                     OulPy                     13,26             
8)   Jenni Sormunen                   IkaalU                    13,64             

Välierät erä 3, Tuuli: +2,9
1)   Essi Niskala                     KuivAu                    12,07Q            
2)   Bettina Siltala                  OulPy                     12,30Q            
3)   Iida Pajunen                     JyväskKU                  12,67q            
4)   Emmi Heikkinen                   KajKi                     12,83             
5)   Milja Majuri                     VantSa                    12,95             
6)   Kerttu Niemi                     HKV                       12,97             
7)   Aamu Airisto                     LaitJy                    13,01             
8)   Sofia Tanner                     LänsiUU                   13,08             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +4,9
1)   Meeri Riiali                     ImU                       12,29Q            
2)   Martta Koskela                   OulPy                     12,50Q            
3)   Lotta Metsärinta                 LaitJy                    12,81Q            
4)   Leonie Winell                    EsboIF                    13,11q            
5)   Magdaleena Havukorpi             VihdVie                   13,12q            
6)   Jenni Sormunen                   IkaalU                    13,15q            
7)   Maisu Suomi                      TuUL                      13,92             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +1,9
1)   Siiri Siirtola                   HKV                       12,50Q            
2)   Venla Savolainen                 ImU                       12,88Q            
3)   Maria Pukkila                    PorinTa                   12,95Q            
4)   Aamu Airisto                     LaitJy                    12,95q            
5)   Sofia Tanner                     LänsiUU                   13,17q            
6)   Safi Kalala                      KerU                      13,21             
7)   Neea Knaapi                      TuUL                      13,82             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,7
1)   Bettina Siltala                  OulPy                     12,62Q            
2)   Emmi Heikkinen                   KajKi                     12,81Q            
3)   Iida Pajunen                     JyväskKU                  12,91Q            
4)   Tytti Repo                       LappUM                    13,21             
5)   Inka Ekbom                       SalVil                    13,24             
6)   Nataliya Rozhnova                ViipU                     13,81             
7)   Lotta Kirjavainen                TuUL                      13,85             
8)   Emelie Avellan                   EsboIF                    14,42             

Alkuerät erä 4, Tuuli: +2,9
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   12,54Q            
2)   Carita Kivimäki                  IkaalU                    12,95Q            
3)   Kerttu Niemi                     HKV                       13,00Q            
4)   Venla Laukka                     OulPy                     13,20q            
5)   Maggie Hollo                     EspTa                     13,22             
6)   Kaarlie Kets                     EsboIF                    13,37             
7)   Ella Hemmilä                     LaitJy                    13,87             

Alkuerät erä 5, Tuuli: +1,2
1)   Hilma Kinnunen                   JyväskKU                  12,60Q            
2)   Aicha Kalala                     KerU                      12,87Q            
3)   Viivi Louko                      LapVi                     13,01Q            
4)   Emilia Rauhala                   OulPy                     13,24             
5)   Krista Puisto                    PaimU                     13,54             
6)   Veera Piltonen                   LimNM                     13,64             
7)   Julia Laapio                     TuUL                      13,84             

Alkuerät erä 6, Tuuli: +0,5
1)   Essi Niskala                     KuivAu                    12,29Q            
2)   Milja Majuri                     VantSa                    12,90Q            
3)   Aada Heiskanen                   SavonlRie                 12,94Q            
4)   Emma Rintamäki                   VähänkVie                 13,29             
5)   Oona Kangasvieri                 KannU                     13,30             
6)   Isla Sokoff                      HyvsU                     13,44             
7)   Felicia Ayelbassa                TuUL                      13,58             


P16 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,9
1)   Kasperi Vehmaa                   LappUM                    22,08             
2)   Rasmus Vehmaa                    LappUM                    22,45             
3)   Kalle Hirvi                      KirkkonU                  22,91             
4)   Miro Mäkinen                     YlöjU                     23,28             
5)   Micke Bärlund                    TapE                      23,40             
6)   Oliver Öhman                     IFRaseb                   23,47             
7)   Rado Lindberg                    EsboIF                    23,61             
8)   Aatu Vaittinen                   LempKiYU                  24,07             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,3
1)   Rasmus Vehmaa                    LappUM                    22,92Q            
2)   Oliver Öhman                     IFRaseb                   23,26Q            
3)   Aatu Vaittinen                   LempKiYU                  23,40q            
4)   Jimi Aho                         SalVil                    23,42             
5)   Eero Mauro                       LieksU                    23,56             
6)   Veeti Saarela                    KuivAu                    24,11             
7)   Luukas Kemppainen                JoutsPo                   24,69             
8)   Beni Byona                       EsboIF                    25,11             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +2,8
1)   Kasperi Vehmaa                   LappUM                    22,56Q            
2)   Micke Bärlund                    TapE                      22,99Q            
3)   Rado Lindberg                    EsboIF                    23,09q            
4)   Eetu Rantala                     LänsiUU                   23,43             
5)   Veeti Pihlajaniemi               SeinäjSU                  25,28             
6)   Aatu Sihvonen                    KarhKa                    25,37             
7)   Taneli Hyvärinen                 HyvsU                     25,75             
8)   Oscar Grannas                    IFDrott                   29,97             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,3
1)   Kalle Hirvi                      KirkkonU                  23,07Q            
2)   Miro Mäkinen                     YlöjU                     23,34Q            
3)   Waltteri Koenkytö                EspTa                     23,65             
4)   Maxim Norräng                    PorinTa                   24,17             
5)   Sampo Määttä                     KuivAu                    24,30             
6)   Paul Matthelié                   EsboIF                    24,59             
7)   Joona Lehtinen                   LempKiYU                  24,62             
8)   Rico Sievänen                    JoutsPo                   26,81             


T16 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -1,8
1)   Teresa Perttilä                  HIFK                      25,50             
2)   Siiri Siirtola                   HKV                       25,88             
3)   Priscilla Boateng                IFDrott                   25,94             
4)   Hilma Kinnunen                   JyväskKU                  26,15             
5)   Linne Kallio                     EurajVei                  26,31             
6)   Martta Koskela                   OulPy                     26,48             
7)   Nea Hassila                      IFDrott                   27,14             
8)   Aino Ojaniemi                    HämeenlTa                 27,34             


Välierät erä 1, Tuuli: +0,0
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   25,99Q            
2)   Linne Kallio                     EurajVei                  26,17Q            
3)   Aino Ojaniemi                    HämeenlTa                 26,71q            
4)   Kerttu Niemi                     HKV                       27,56             
5)   Sara-Sofia Hyvönen               JoensKa                   27,67             
6)   Noora Harju                      IlmajKi                   27,70             
7)   Olivia Veneskoski                OulPy                     27,81             
     Maggie Hollo                     EspTa                     DNS               

Välierät erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Hilma Kinnunen                   JyväskKU                  26,29Q            
2)   Teresa Perttilä                  HIFK                      26,43Q            
3)   Aicha Kalala                     KerU                      27,34             
4)   Maria Pukkila                    PorinTa                   27,45             
5)   Milja Majuri                     VantSa                    27,71             
6)   Lina Lithen                      VasaIS                    27,94             
7)   Venla Laukka                     OulPy                     28,06             
     Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   DNS               

Välierät erä 3, Tuuli: -2,1
1)   Siiri Siirtola                   HKV                       26,28Q            
2)   Martta Koskela                   OulPy                     26,60Q            
3)   Nea Hassila                      IFDrott                   26,75q            
4)   Aada Heiskanen                   SavonlRie                 27,39             
5)   Tytti Repo                       LappUM                    27,58             
6)   Anni Kantola                     TampPy                    27,59             
7)   Oona Kangasvieri                 KannU                     27,84             
     Iida Pajunen                     JyväskKU                  DNS               


Alkuerät erä 1, Tuuli: +0,8
1)   Linne Kallio                     EurajVei                  26,47Q            
2)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   26,69Q            
3)   Iida Pajunen                     JyväskKU                  26,71Q            
4)   Aicha Kalala                     KerU                      26,71q            
5)   Tytti Repo                       LappUM                    27,13q            
6)   Ronja Huppunen                   MaarMa                    28,48             
7)   Felicia Ayelbassa                TuUL                      28,94             

Alkuerät erä 2, Tuuli: -1,0
1)   Nea Hassila                      IFDrott                   26,53Q            
2)   Aino Ojaniemi                    HämeenlTa                 27,12Q            
3)   Venla Laukka                     OulPy                     27,51Q            
4)   Oona Kangasvieri                 KannU                     27,56q            
5)   Venla Savolainen                 ImU                       27,85             
6)   Helena Koivu                     TurTo                     28,30             
7)   Emelie Avellan                   EsboIF                    30,35             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,8
1)   Martta Koskela                   OulPy                     26,15Q            
2)   Anni Kantola                     TampPy                    27,12Q            
3)   Noora Harju                      IlmajKi                   27,48Q            
4)   Maggie Hollo                     EspTa                     27,51q            
5)   Leonie Winell                    EsboIF                    27,95             
6)   Sofia Tanner                     LänsiUU                   28,08             
7)   Lotta Kirjavainen                TuUL                      28,97             

Alkuerät erä 4, Tuuli: +2,6
1)   Priscilla Boateng                IFDrott                   26,29Q            
2)   Maria Pukkila                    PorinTa                   27,37Q            
3)   Milja Majuri                     VantSa                    27,73Q            
4)   Jenni Sormunen                   IkaalU                    27,85             
5)   Ella Hemmilä                     LaitJy                    28,28             
6)   Neea Knaapi                      TuUL                      29,16             
     Emmi Heikkinen                   KajKi                     DQ                

Alkuerät erä 5, Tuuli: +2,2
1)   Hilma Kinnunen                   JyväskKU                  26,70Q            
2)   Siiri Siirtola                   HKV                       26,79Q            
3)   Aada Heiskanen                   SavonlRie                 27,21Q            
4)   Lina Lithen                      VasaIS                    27,56q            
5)   Aamu Airisto                     LaitJy                    27,87             
6)   Kaarlie Kets                     EsboIF                    27,91             
7)   Heta Virkajärvi                  KaipVi                    31,03             

Alkuerät erä 6, Tuuli: +1,7
1)   Teresa Perttilä                  HIFK                      26,03Q            
2)   Sara-Sofia Hyvönen               JoensKa                   26,83Q            
3)   Kerttu Niemi                     HKV                       27,07Q            
4)   Olivia Veneskoski                OulPy                     27,51q            
5)   Safi Kalala                      KerU                      27,73             
6)   Nataliya Rozhnova                ViipU                     27,92             
7)   Maisu Suomi                      TuUL                      30,06             


P16 400m
Loppukilpailu
1)   Antti Sainio                     TampPy                    51,43             
2)   Waltteri Koenkytö                EspTa                     52,88             
3)   Miro Mäkinen                     YlöjU                     53,08             
4)   Aleksi Miikkulainen              PorinYU                   53,12             
5)   Jimi Aho                         SalVil                    54,31             
6)   Eetu Rantala                     LänsiUU                   54,84             
7)   Noa Korhonen                     OulPy                     55,20             
8)   Albin Söderman                   IFDrott                   55,31             


Alkuerät erä 1
1)   Antti Sainio                     TampPy                    54,43Q            
2)   Waltteri Koenkytö                EspTa                     54,57Q            
3)   Jimi Aho                         SalVil                    55,33Q            
4)   Noa Korhonen                     OulPy                     56,26q            
5)   Rasmus Tenkanen                  IFRaseb                   57,41             

Alkuerät erä 2
1)   Aleksi Miikkulainen              PorinYU                   54,00Q            
2)   Miro Mäkinen                     YlöjU                     54,13Q            
3)   Albin Söderman                   IFDrott                   54,19Q            
4)   Eetu Rantala                     LänsiUU                   54,87q            
5)   Miro Naski                       KarhKa                    57,16             


T16 400m
Loppukilpailu
1)   Teresa Perttilä                  HIFK                      55,93             
2)   Linne Kallio                     EurajVei                  58,56             
3)   Nea Hassila                      IFDrott                   59,64             
4)   Aava Lajunen                     VantSa                    1.00,71           
5)   Carita Kivimäki                  IkaalU                    1.02,02           
6)   Hanna Hagnäs                     LarsmoIF                  1.02,42           
7)   Eveliina Arvola                  KuivAu                    1.04,28           
8)   Helmi Heinonen                   LiedPa                    1.08,08           


Alkuerät erä 1
1)   Linne Kallio                     EurajVei                  59,79Q            
2)   Nea Hassila                      IFDrott                   59,88Q            
3)   Aava Lajunen                     VantSa                    1.01,31Q          
4)   Helmi Heinonen                   LiedPa                    1.02,31q          
5)   Sanja Siurala                    EspTa                     1.04,76           
6)   Jemina Herranen                  KuopRei                   1.06,28           

Alkuerät erä 2
1)   Teresa Perttilä                  HIFK                      1.01,36Q          
2)   Carita Kivimäki                  IkaalU                    1.02,04Q          
3)   Hanna Hagnäs                     LarsmoIF                  1.02,09Q          
4)   Eveliina Arvola                  KuivAu                    1.03,03q          
5)   Ellen Immonen                    JyväskKU                  1.15,86           


P16 800m
Loppukilpailu
1)   Konsta Uuttera                   TampPy                    2.02,39           
2)   Kristian Hautakoski              AlavVi                    2.03,28           
3)   Joona Heiskanen                  KU-58                     2.04,26           
4)   Oliver Asikainen                 HKV                       2.04,60           
5)   Riku Uusitalo                    TuUL                      2.05,70           
6)   Eemeli Hirvonen                  LipTai                    2.06,23           
7)   Valtteri Kinnunen                YlämPy                    2.07,43           
8)   Albin Söderman                   IFDrott                   2.10,90           
9)   Tarmo Takala                     TampPy                    2.14,08           


T16 800m
Loppukilpailu
1)   Teresa Perttilä                  HIFK                      2.12,73           
2)   Minea Lindén                     LoimLei                   2.16,13           
3)   Ida Finell                       BorgåAk                   2.20,84           
4)   Tinja Pirttikoski                TuUL                      2.24,46           
5)   Ella Westerlund                  EsboIF                    2.25,18           
6)   Eevi Kettunen                    PolvijU                   2.26,25           
7)   Sini-Minea Saarikoski            KerU                      2.28,02           
8)   Elsa Karjalainen                 TuUL                      2.32,58           


Alkuerät erä 1
1)   Minea Lindén                     LoimLei                   2.24,59Q          
2)   Sini-Minea Saarikoski            KerU                      2.24,59Q          
3)   Tinja Pirttikoski                TuUL                      2.24,63Q          
4)   Eevi Kettunen                    PolvijU                   2.24,69q          
5)   Sofia Rinne                      EspTa                     2.30,37           
6)   Elli Laukkanen                   KuopRei                   2.32,01           
7)   Unna Putaala                     HKV                       2.35,96           
     Anni Takamaa                     LapVi                     DNF               

Alkuerät erä 2
1)   Ida Finell                       BorgåAk                   2.25,22Q          
2)   Teresa Perttilä                  HIFK                      2.25,37Q          
3)   Elsa Karjalainen                 TuUL                      2.26,04Q          
4)   Ella Westerlund                  EsboIF                    2.26,16q          
5)   Ronja Orivuori                   ViipU                     2.28,49           
6)   Sirja Tyystjärvi                 VähänkVie                 2.35,23           
7)   Noora Niininen                   EspTa                     2.35,38           
8)   Aada Borg                        TampPy                    2.38,17           


P16 1500m
Loppukilpailu
1)   Sisu Moilanen                    TuUL                      4.09,66           
2)   Luukas Kontro                    JyväskKU                  4.10,24           
3)   Eemeli Hirvonen                  LipTai                    4.10,88           
4)   Joona Heiskanen                  KU-58                     4.13,09           
5)   Konsta Uuttera                   TampPy                    4.13,33           
6)   Lauri Nokkala                    LappUM                    4.21,32           
7)   Henri Säisä                      IisVi                     4.23,30           
8)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  4.23,82           
9)   Oliver Asikainen                 HKV                       4.25,05           
10)  Jimi Rousu                       GamlakIF                  4.30,25           
11)  Miro Heikkilä                    GamlakIF                  4.30,33           
12)  Santtu Heiskanen                 KU-58                     4.33,87           
13)  Veeti Savolainen                 KerU                      4.36,14           
14)  Noa Korhonen                     OulPy                     4.37,42           
15)  Saku Koukku                      LappUM                    4.46,65           
16)  Lauri Hiisvirta                  VasaIS                    4.47,29           
17)  Santeri Ahoniemi                 HyvsU                     4.57,14           


T16 1500m
Loppukilpailu
1)   Saana Lappalainen                SeinäjSU                  4.45,07           
2)   Eva Peltopuro                    VantSa                    4.49,75           
3)   Miina Kilpeläinen                ViipU                     4.53,56           
4)   Selene Rossi                     EspTa                     4.55,25           
5)   Eevi Kettunen                    PolvijU                   4.56,92           
6)   Annika Koistinen                 TuUL                      4.57,98           
7)   Pinja Yläharju                   PuumVi                    4.59,11           
8)   Ea Vuori                         LahdA                     5.02,41           
9)   Sini-Minea Saarikoski            KerU                      5.03,10           
10)  Ronja Orivuori                   ViipU                     5.05,75           
11)  Eveliina Kujala                  LimNM                     5.10,37           
12)  Tinja Pirttikoski                TuUL                      5.16,38           
13)  Emma Korhonen                    IFFemman                  5.21,56           
14)  Andréa Nyberg                    PargIF                    5.28,26           
15)  Sirja Tyystjärvi                 VähänkVie                 5.38,97           
16)  Alina Tikka                      JoensKa                   5.41,13           
17)  Noora Niininen                   EspTa                     5.42,19           


P16 3000m
Loppukilpailu
1)   Luukas Kontro                    JyväskKU                  8.53,55           
2)   Sisu Moilanen                    TuUL                      9.03,04           
3)   Anssi Mustonen                   KoivKi                    9.38,03           
4)   Hannes Nikkinen                  LänsiUU                   9.38,51           
5)   Henri Säisä                      IisVi                     9.47,62           
6)   Santtu Heiskanen                 KU-58                     10.06,08          
7)   Veeti Savolainen                 KerU                      10.10,53          
8)   Santeri Ahoniemi                 HyvsU                     10.27,28          
9)   Lauri Hiisvirta                  VasaIS                    10.30,87          
10)  Tyko Suomi                       ForssSa                   10.31,25          
11)  Matias Mällinen                  OulNMKY                   10.39,67          
12)  Niilo Kotiranta                  YlämPy                    10.48,50          
     Lauri Nokkala                    LappUM                    DNF               


T16 3000m
Loppukilpailu
1)   Saana Lappalainen                SeinäjSU                  10.23,17          
2)   Elma Hannikainen                 HKV                       10.30,22          
3)   Selene Rossi                     EspTa                     10.31,02          
4)   Annika Koistinen                 TuUL                      10.56,60          
5)   Helmi Karkiainen                 KeurKi                    11.06,79          
6)   Eveliina Kujala                  LimNM                     11.08,88          
7)   Pinja Yläharju                   PuumVi                    11.13,89          
8)   Aliisa Kiiski                    KarhKa                    11.27,87          
9)   Andréa Nyberg                    PargIF                    11.45,35          
10)  Heta Virkajärvi                  KaipVi                    11.46,68          
11)  Emma Korhonen                    IFFemman                  11.48,87          
12)  Amalia Lindén                    ElimVau                   12.31,29          
13)  Alina Tikka                      JoensKa                   12.47,22          


T16 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +3,1
1)   Jenna Vakkilainen                VantSa                    13,69             
2)   Siiri Siirtola                   HKV                       13,84             
3)   Verna Vuorela                    LaitJy                    14,23             
4)   Minja Kurtti                     OulPy                     14,27             
5)   Anni Kantola                     TampPy                    14,45             
5)   Iida Kujanpää                    TampPy                    14,45             
7)   Lotta Metsärinta                 LaitJy                    14,53             
     Meeri Riiali                     ImU                       DQ                


Alkuerät erä 1, Tuuli: +4,2
1)   Jenna Vakkilainen                VantSa                    14,03Q            
2)   Iida Kujanpää                    TampPy                    14,34Q            
3)   Lotta Metsärinta                 LaitJy                    14,56q            
4)   Martta Valtonen                  EspTa                     14,96             
5)   Sofia Mattila                    LapVi                     16,11             
6)   Emilia Martinsén                 OulPy                     17,27             
7)   Annika Vilen                     RiihimKi                  17,41             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +1,2
1)   Meeri Riiali                     ImU                       14,31Q            
2)   Verna Vuorela                    LaitJy                    14,33Q            
3)   Anni Kantola                     TampPy                    14,51q            
4)   Evita Santala                    KeskiUYU                  15,35             
5)   Saga Koppeli                     JyväskKU                  15,85             
6)   Magdaleena Havukorpi             VihdVie                   16,60             
7)   Eeva Nurkkala                    OulPy                     17,04             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,6
1)   Siiri Siirtola                   HKV                       14,08Q            
2)   Minja Kurtti                     OulPy                     14,28Q            
3)   Bettina Siltala                  OulPy                     14,71             
4)   Oona Lento                       TampPy                    15,05             
5)   Anna-Sofia Orajärvi              VeitsilKV                 16,04             
6)   Venla Lähdemäki                  RiihimKi                  16,09             
7)   Mathilda Gustafsson              TuUL                      16,58             
     Iines Peltonen                   LappUM                    DNS               


P16 110m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,9
1)   Rasmus Vehmaa                    LappUM                    13,71             
2)   Lassi Nalkki                     JyväskKU                  14,52             
3)   Tomas Järvinen                   HKV                       14,58             
4)   Elliot Schmidt                   BorgåAk                   14,77             
5)   Aarne Autio                      TuUL                      15,34             
6)   Juho Mantila                     RiihimKi                  15,35             
7)   Luka Veselinovic                 EspTa                     15,41             
8)   Konsta Rutanen                   KuivAu                    15,52             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +4,5
1)   Tomas Järvinen                   HKV                       14,73Q            
2)   Lassi Nalkki                     JyväskKU                  14,75Q            
3)   Luka Veselinovic                 EspTa                     15,50Q            
4)   Juho Mantila                     RiihimKi                  15,60q            
5)   Linus Henriksson                 BorgåAk                   16,96             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,5
1)   Rasmus Vehmaa                    LappUM                    14,68Q            
2)   Elliot Schmidt                   BorgåAk                   15,20Q            
3)   Aarne Autio                      TuUL                      15,37Q            
4)   Konsta Rutanen                   KuivAu                    15,49q            
5)   Rado Lindberg                    EsboIF                    15,99             


P16 400m aidat
1)   Antti Sainio                     TampPy                    53,44             
2)   Kristian Hautakoski              AlavVi                    57,50             
3)   Juho Mantila                     RiihimKi                  58,53             
4)   Riku Uusitalo                    TuUL                      58,70             
5)   Aarne Autio                      TuUL                      59,90             
6)   Luka Veselinovic                 EspTa                     1.01,60           
7)   Elliot Schmidt                   BorgåAk                   1.01,70           
8)   Rasmus Tenkanen                  IFRaseb                   1.03,60           
9)   Thomas Isaksson                  BorgåAk                   1.05,77           

Loppukilpailu erä 1
1)   Riku Uusitalo                    TuUL                      58,70             
2)   Luka Veselinovic                 EspTa                     1.01,60           
3)   Rasmus Tenkanen                  IFRaseb                   1.03,60           
4)   Thomas Isaksson                  BorgåAk                   1.05,77           

Loppukilpailu erä 2
1)   Antti Sainio                     TampPy                    53,44             
2)   Kristian Hautakoski              AlavVi                    57,50             
3)   Juho Mantila                     RiihimKi                  58,53             
4)   Aarne Autio                      TuUL                      59,90             
5)   Elliot Schmidt                   BorgåAk                   1.01,70           


T16 400m aidat
1)   Essi Niskala                     KuivAu                    1.01,34           
2)   Aava Lajunen                     VantSa                    1.04,87           
3)   Ella Westerlund                  EsboIF                    1.05,17           
4)   Minea Lindén                     LoimLei                   1.06,97           
5)   Ida Finell                       BorgåAk                   1.07,16           
6)   Martta Valtonen                  EspTa                     1.08,73           
7)   Aleksandra Huhtala               PorinYU                   1.10,84           
8)   Lotta Metsärinta                 LaitJy                    1.10,92           
9)   Mea Toivonen                     UudKK                     1.14,19           

Loppukilpailu erä 1
1)   Minea Lindén                     LoimLei                   1.06,97           
2)   Martta Valtonen                  EspTa                     1.08,73           
3)   Aleksandra Huhtala               PorinYU                   1.10,84           
4)   Mea Toivonen                     UudKK                     1.14,19           

Loppukilpailu erä 2
1)   Essi Niskala                     KuivAu                    1.01,34           
2)   Aava Lajunen                     VantSa                    1.04,87           
3)   Ella Westerlund                  EsboIF                    1.05,17           
4)   Ida Finell                       BorgåAk                   1.07,16           
5)   Lotta Metsärinta                 LaitJy                    1.10,92           


P16 2000m esteet
Loppukilpailu
1)   Sisu Moilanen                    TuUL                      6.23,15           
2)   Lauri Nokkala                    LappUM                    6.33,31           
3)   Kasper Biskop                    GamlakIF                  6.35,45           
4)   Anssi Mustonen                   KoivKi                    6.38,72           
5)   Jimi Rousu                       GamlakIF                  6.41,58           
6)   Miro Heikkilä                    GamlakIF                  6.42,73           
7)   Noa Korhonen                     OulPy                     7.00,81           
8)   Saku Koukku                      LappUM                    7.27,11           


T16 2000m esteet
Loppukilpailu
1)   Eva Peltopuro                    VantSa                    7.23,64           
2)   Miina Kilpeläinen                ViipU                     7.27,42           
3)   Helmi Karkiainen                 KeurKi                    7.28,45           
4)   Ea Vuori                         LahdA                     7.29,89           
5)   Pinja Laasanen                   SiilPo                    7.41,00           


P16 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Santeri Haapamäki                TampPy                    184               
     175    178    181    184    190    
     o      o      -      o      xxx    

2)   Veikko Sundberg                  KarhKa                    178               
     160    165    170    175    178    181    
     o      o      xo     o      xo     xxx    

3)   Simon Ekholm                     IFRaseb                   170               
     160    165    170    175    
     o      o      xxo    xxx    

4)   Eemil Kulmala                    VehmU                     170               
     160    165    170    175    
     o      xo     xxo    xxx    

5)   Juuso Tuominen                   RiihimKi                  165               
     155    160    165    170    
     o      xxo    xo     xxx    

5)   Miika Niemelä                    LempKiYU                  165               
     150    155    160    165    170    
     xo     xo     o      xo     xxx    

7)   Roope Turunen                    PyhäsU                    165               
     155    160    165    170    
     xo     xxo    xo     xxx    

8)   Mikael Viitanen                  LempKiYU                  160               
     155    160    165    
     o      xo     xxx    

8)   Tomas Järvinen                   HKV                       160               
     160    165    
     xo     x-     



T16 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Tuuli Järvinen                   KeurKi                    172               
     158    161    164    167    170    172    176    
     o      o      o      o      o      o      xxx    

2)   Saimi Lithovius                  LimNM                     170               
     158    161    164    167    170    172    
     o      o      o      o      xo     xxx    

3)   Mia Känsäkangas                  GamlakIF                  161               
     155    158    161    164    
     o      o      o      xxx    

3)   Miina Turpeinen                  VesU                      161               
     145    150    155    158    161    164    
     o      o      o      o      o      xxx    

5)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   161               
     155    158    161    164    
     o      o      xo     xxx    

6)   Sanja Siurala                    EspTa                     158               
     145    150    155    158    161    
     o      o      xo     xo     xxx    

7)   Annika Uusiperhe                 PiikkKe                   155               
     145    150    155    158    
     o      o      xo     xxx    

8)   Viivi Kupiainen                  HartVoi                   150               
     150    155    
     o      xxx    

9)   Essi Niinimäki                   LappUM                    150               
     140    145    150    155    
     o      o      xo     xxx    

9)   Olivia Siitarinen                EspTa                     150               
     140    145    150    155    
     o      o      xo     xxx    

11)  Moona Virtanen                   HyvsU                     150               
     135    140    145    150    155    
     o      o      o      xxo    xxx    

11)  Ronja Huppunen                   MaarMa                    150               
     140    145    150    155    
     o      o      xxo    xxx    

13)  Sofia Niemi                      KarhKa                    145               
     135    140    145    150    
     o      o      o      xxx    

14)  Jenni Laine                      ToijVau                   145               
     135    140    145    150    
     o      o      xo     xxx    

15)  Annika Vilen                     RiihimKi                  140               
     140    145    150    
     o      -      xxx    

16)  Alisa Koivukangas                EvijU                     135               
     135    140    
     o      xxx    

17)  Vilja Liimatainen                JyväskKU                  135               
     135    140    
     xxo    xxx    

     Ella Westerlund                  EsboIF                    NH                
     145    
     xxx    



P16 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Aatu Sihvonen                    KarhKa                    451               
     300    320    340    360    375    390    400    410    420    425    430    435    441    451    461    
     -      -      -      -      -      -      xo     o      -      o      -      xo     o      xo     xxx    

2)   Petteri Tuomaala                 SalSa                     420               
     300    320    340    360    375    390    400    410    420    425    430    
     -      -      -      -      o      -      xo     -      o      -      xxx    

3)   Atte Kuusela                     TammRy                    360               
     300    320    340    360    375    
     -      -      o      o      xxx    

4)   Eero Sallinen                    KangKi                    320               
     300    320    340    
     o      o      xxx    

4)   Luukas Lipponen                  LempKiYU                  320               
     300    320    340    
     o      o      xxx    



T16 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Tuuli Järvinen                   KeurKi                    400               
     240    260    280    295    310    320    330    340    350    355    360    365    380    400    415    
     -      -      -      -      -      -      -      -      o      -      -      o      o      xxo    xxx    

2)   Jenna Tuomaala                   JyväskKU                  340               
     240    260    280    295    310    320    330    340    350    
     -      -      -      o      o      xo     xo     o      xxx    

3)   Iida Kujanpää                    TampPy                    340               
     240    260    280    295    310    320    330    340    350    
     -      -      -      o      o      o      o      xxo    xxx    

4)   Helmi Eklund                     EspTa                     340               
     240    260    280    295    310    320    330    340    350    
     -      -      -      o      o      xo     xo     xxo    xxx    

5)   Isla Sokoff                      HyvsU                     320               
     240    260    280    295    310    320    330    
     -      -      o      o      o      o      xxx    

6)   Tuuli Saraniemi                  LieksU                    320               
     240    260    280    295    310    320    330    
     -      -      o      xo     xo     o      xxx    

7)   Aino Pyykkö                      LieksU                    310               
     240    260    280    295    310    320    
     -      -      o      xxo    xxo    xxx    

8)   Vilja-Matilda Koskela            RiihimKi                  280               
     240    260    280    295    
     -      o      o      xxx    

9)   Edith Carlsson                   VasaIS                    280               
     240    260    280    295    
     xo     o      xxo    xxx    

     Viivi Närvä                      ValkHa                    NH                
     240    260    280    
     -      -      xxx    



P16 Pituus
Loppukilpailu
1)   Kasperi Vehmaa                   LappUM                    7,34 +1,6          
     6,46   7,00   7,05   x      7,34   7,34   
     +2,2   +2,4   +1,4   +2,1   +3,0   +1,6   

2)   Tomas Järvinen                   HKV                       6,36 +1,9          
     6,36   6,10   6,26   5,15   x      6,36   
     +1,8   +1,9   +2,3   +2,3   +2,0   +1,9   

3)   Oscar Grannas                    IFDrott                   6,27 +1,0          
     5,91   5,84   6,24   6,27   x      x      
     +1,3   +0,8   +0,8   +1,0   +3,6   +2,0   

4)   Konsta Tynkkynen                 TampPy                    6,24 +1,4          
     5,99   x      6,24   x      6,05   6,21   
     +1,5   +3,1   +1,4   +0,4   +2,9   +1,7   

5)   Aatu Hartikainen                 SavonlRie                 6,22 +1,9          
     5,89   6,22   5,95   5,75   x      5,96   
     +0,5   +1,9   +0,7   +3,4   +2,4   +0,0   

6)   Konsta Rutanen                   KuivAu                    6,20 +2,9  6,12 +1,2
     6,12   5,98   6,20   6,06   6,02   x      
     +1,2   +0,3   +2,9   +0,6   +2,1   +1,4   

7)   Kasper Kouvonen                  TuUL                      6,14 +2,0          
     x      5,80   6,14   x      5,86   6,00   
     +2,0   +2,5   +2,0   +1,9   +3,6   +1,4   

8)   Aarne Autio                      TuUL                      6,10 +2,8  5,72 +1,2
     6,10   5,72   x      x      5,98   5,94   
     +2,8   +1,2   +3,2   +2,6   +3,3   +2,9   

9)   Topi Taskinen                    MikkKV                    6,07 +0,6          
     5,79   6,07   x      
     +2,1   +0,6   +0,2   

10)  Veeti Saarela                    KuivAu                    5,96 +2,0          
     x      x      5,96   
     +0,9   +1,1   +2,0   

11)  Alexander Mannerkorpi            HKV                       5,86 +3,0  5,81 +0,5
     5,74   5,81   5,86   
     +1,8   +0,5   +3,0   

12)  Simon Ekholm                     IFRaseb                   5,86 +2,5          
     5,75   x      5,86   
     +3,0   +2,4   +2,5   

13)  Thomas Isaksson                  BorgåAk                   5,85 +1,3          
     5,77   5,66   5,85   
     +1,7   +1,3   +1,3   

14)  Miika Niemelä                    LempKiYU                  5,57 +2,3  5,23 +1,6
     x      5,23   5,57   
     +3,1   +1,6   +2,3   

15)  Roope Kuparinen                  LappUM                    5,55 +3,7  5,47 +0,9
     5,47   x      5,55   
     +0,9   +1,8   +3,7   

16)  Luukas Kemppainen                JoutsPo                   5,30 +1,4          
     x      5,30   5,25   
     +0,8   +1,4   +2,0   



T16 Pituus
Loppukilpailu
1)   Jenna Vakkilainen                VantSa                    5,77 +3,2  5,41 +0,0
     5,77   5,66   5,41   5,56   x      -      
     +3,2   +3,4   +0,0   +2,2   +0,0          

2)   Minja Kurtti                     OulPy                     5,74 +1,8          
     5,30   5,64   5,50   5,08   5,37   5,74   
     +0,2   +3,7   +3,3   +1,6   +1,8   +1,8   

3)   Aino Ojaniemi                    HämeenlTa                 5,58 +0,6          
     5,43   5,36   5,58   5,47   5,29   5,37   
     +2,2   +1,5   +0,6   +0,6   +2,4   +3,3   

4)   Sari Rantoja                     AlavU                     5,41 +0,9          
     5,19   5,14   5,39   5,05   5,40   5,41   
     +0,7   +0,2   +1,8   +1,9   +2,2   +0,9   

5)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   5,36 +1,5          
     5,36   4,11   5,03   5,15   x      5,22   
     +1,5   +1,5   +0,7   +2,5   +0,2   +1,4   

6)   Aada Äikäs                       MikkKV                    5,22 +3,6  5,08 +0,0
     4,83   5,03   5,22   5,08   4,78   4,93   
     +1,5   +0,2   +3,6   +0,0   +3,5   +0,1   

7)   Meeri Riiali                     ImU                       5,22 +2,7  5,03 +1,5
     2,59   5,03   5,22   4,97   4,00   4,99   
     +1,1   +1,5   +2,7   +3,4   +1,1   +0,6   

8)   Anne-Karin Kilkki                LappUM                    5,18 +0,8          
     4,82   5,08   5,18   4,77   5,12   x      
     +1,1   +2,2   +0,8   +3,2   +2,2   +3,6   

9)   Verna Vuorela                    LaitJy                    5,13 +2,8  4,81 +2,0
     4,81   4,98   5,13   
     +2,0   +3,2   +2,8   

10)  Elin Jakobsson                   IFÅsar                    5,06 +0,0          
     x      4,98   5,06   
     +1,4   +0,4   +0,0   

11)  Roosa Myllymäki                  TampPy                    5,04 +3,5  4,83 +0,0
     5,04   4,83   4,99   
     +3,5   +0,0   +2,5   

12)  Lotta Häkkänen                   MikkKV                    5,01 +2,1  4,96 +1,0
     x      5,01   4,96   
     +1,8   +2,1   +1,0   


1)   Jenna Vakkilainen                VantSa                    5,77 +3,2  5,41 +0,0
     5,77   5,66   5,41   5,56   x      -      
     +3,2   +3,4   +0,0   +2,2   +0,0          

2)   Minja Kurtti                     OulPy                     5,74 +1,8          
     5,30   5,64   5,50   5,08   5,37   5,74   
     +0,2   +3,7   +3,3   +1,6   +1,8   +1,8   

3)   Aino Ojaniemi                    HämeenlTa                 5,58 +0,6          
     5,43   5,36   5,58   5,47   5,29   5,37   
     +2,2   +1,5   +0,6   +0,6   +2,4   +3,3   

4)   Sari Rantoja                     AlavU                     5,41 +0,9          
     5,19   5,14   5,39   5,05   5,40   5,41   
     +0,7   +0,2   +1,8   +1,9   +2,2   +0,9   

5)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   5,36 +1,5          
     5,36   4,11   5,03   5,15   x      5,22   
     +1,5   +1,5   +0,7   +2,5   +0,2   +1,4   

6)   Aada Äikäs                       MikkKV                    5,22 +3,6  5,08 +0,0
     4,83   5,03   5,22   5,08   4,78   4,93   
     +1,5   +0,2   +3,6   +0,0   +3,5   +0,1   

7)   Meeri Riiali                     ImU                       5,22 +2,7  5,03 +1,5
     2,59   5,03   5,22   4,97   4,00   4,99   
     +1,1   +1,5   +2,7   +3,4   +1,1   +0,6   

8)   Anne-Karin Kilkki                LappUM                    5,18 +0,8          
     4,82   5,08   5,18   4,77   5,12   x      
     +1,1   +2,2   +0,8   +3,2   +2,2   +3,6   

9)   Verna Vuorela                    LaitJy                    5,13 +2,8  4,81 +2,0
     4,81   4,98   5,13   
     +2,0   +3,2   +2,8   

10)  Elin Jakobsson                   IFÅsar                    5,06 +0,0          
     x      4,98   5,06   
     +1,4   +0,4   +0,0   

11)  Roosa Myllymäki                  TampPy                    5,04 +3,5  4,83 +0,0
     5,04   4,83   4,99   
     +3,5   +0,0   +2,5   

12)  Lotta Häkkänen                   MikkKV                    5,01 +2,1  4,96 +1,0
     x      5,01   4,96   
     +1,8   +2,1   +1,0   



Karsinta erä 1
1)   Sari Rantoja                     AlavU                     5,54Q +2,9          
     5,54   -      -      
     +2,9                 

2)   Minja Kurtti                     OulPy                     5,41Q +1,5          
     5,41   -      -      
     +1,5                 

3)   Anne-Karin Kilkki                LappUM                    5,21Q +0,3          
     5,04   5,21   -      
     +0,0   +0,3          

4)   Lotta Häkkänen                   MikkKV                    5,21Q +0,0          
     5,21   -      -      
     +0,0                 

5)   Aino Ojaniemi                    HämeenlTa                 5,16Q +0,7          
     5,16   -      -      
     +0,7                 

6)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    5,09q +1,0          
     4,88   4,99   5,09   
     +2,5   +0,5   +1,0   

7)   Roosa Myllymäki                  TampPy                    5,07q +1,1          
     5,01   5,07   4,72   
     +2,1   +1,1   +2,2   

8)   Evita Santala                    KeskiUYU                  5,04 +2,3  4,98 +1,4
     5,04   4,98   4,93   
     +2,3   +1,4   +1,5   

9)   Noora Salmi                      JyväskKU                  5,00 +1,3          
     5,00   4,96   4,93   
     +1,3   -0,1   +3,0   

10)  Venla Lähdemäki                  RiihimKi                  4,82 +1,5          
     4,82   4,67   4,64   
     +1,5   +0,2   +0,0   

11)  Moona Virtanen                   HyvsU                     4,70 +0,3          
     4,70   x      4,26   
     +0,3   +0,6   +2,0   

12)  Sofia Mattila                    LapVi                     4,62 +3,1  4,60 +1,5
     4,60   4,27   4,62   
     +1,5   +1,3   +3,1   

13)  Helmi Lipsanen                   JanJa                     4,61 +0,0          
     4,61   -      -      
     +0,0                 

14)  Ronja Huppunen                   MaarMa                    4,59 +0,0          
     x      4,59   x      
     +1,9   +0,0   +1,0   

15)  Silja Häkämies                   YlämPy                    4,51 +2,5  4,27 +1,1
     4,51   4,27   4,13   
     +2,5   +1,1   +2,4   

16)  Aamu Airisto                     LaitJy                    4,50 +3,3  4,43 +0,8
     4,50   4,43   4,43   
     +3,3   +0,8   +3,4   

17)  Pinja Rintamaa                   LiedPa                    4,49 +1,3          
     4,49   x      x      
     +1,3   +4,0   +0,4   

18)  Veera Piltonen                   LimNM                     4,43 +0,9          
     4,43   4,24   4,43   
     +1,4   +2,4   +0,9   

19)  Emilia Martinsén                 OulPy                     4,29 +2,1  2,89 +0,0
     2,89   x      4,29   
     +0,0   +2,1   +2,1   

20)  Ruusu Saarela                    EspTa                     4,22 +2,1  3,85 +1,8
     3,85   4,10   4,22   
     +1,8   +2,3   +2,1   


Karsinta erä 2
1)   Jenna Vakkilainen                VantSa                    5,32Q +1,1          
     5,32   -      -      
     +1,1                 

2)   Elizabeth Fogde                  MalaxIF                   5,30Q +1,0          
     5,30   -      -      
     +1,0                 

3)   Verna Vuorela                    LaitJy                    5,24Q +1,1          
     5,02   5,24   -      
     +0,2   +1,1          

4)   Meeri Riiali                     ImU                       5,19Q +1,9          
     5,19   -      -      
     +1,9                 

5)   Aada Äikäs                       MikkKV                    5,05q +0,6          
     4,58   4,70   5,05   
     +1,3   +0,0   +0,6   

6)   Oona Lento                       TampPy                    5,01 +1,2          
     5,01   x      x      
     +1,2   +0,0   +0,0   

7)   Isla Sokoff                      HyvsU                     4,97 +1,6          
     4,71   4,53   4,97   
     +1,0   +1,8   +1,6   

8)   Helena Koivu                     TurTo                     4,94 +0,1          
     4,86   4,93   4,94   
     +0,6   +0,6   +0,1   

9)   Olivia Veneskoski                OulPy                     4,90 +0,0          
     3,55   4,90   4,71   
     +0,1   +0,0   +0,0   

10)  Saga Koppeli                     JyväskKU                  4,87 +0,2          
     4,77   4,87   4,87   
     +0,0   +0,9   +0,2   

11)  Miina Turpeinen                  VesU                      4,84 +0,8          
     4,70   4,76   4,84   
     +0,5   +0,1   +0,8   

12)  Emmi Rantala                     LimNM                     4,63 +1,4          
     4,55   2,27   4,63   
     +1,7   -0,7   +1,4   

13)  Alisa Koivukangas                EvijU                     4,52 +0,0          
     x      4,00   4,52   
     +0,0   +1,9   +0,0   

14)  Vilma Honkonen                   JyväskKU                  4,50 +1,0          
     3,99   4,16   4,50   
     -0,8   +0,0   +1,0   

15)  Leonie Winell                    EsboIF                    4,43 +3,2  4,14 -0,3
     4,14   4,43   -      
     -0,3   +3,2          

16)  Iines Peltonen                   LappUM                    4,36 +0,3          
     4,36   4,10   4,29   
     +0,3   -1,1   +0,0   

17)  Olivia Siitarinen                EspTa                     2,82 +0,0          
     x      2,82   x      
     +4,1   +0,0   +0,9   

18)  Vilma Pietilä                    TampPy                    2,00 -0,3          
     x      x      2,00   
     +0,5   +0,9   -0,3   

     Jenni Sormunen                   IkaalU                    NM -0,7           
     x      x      x      
     +0,5   +1,5   -0,7   



P16 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Santeri Haapamäki                TampPy                    13,28 +1,5          
     x      13,28  x      x      x      x      
     +0,0   +1,5   +0,7   +2,2   +0,0   +0,0   

2)   Eelis Harjunmaa                  TampPy                    13,04 +0,2          
     13,00  12,68  13,04  -      12,52  12,48  
     +2,7   +1,7   +0,2          +0,7   +2,1   

3)   Aatu Hartikainen                 SavonlRie                 12,68 +0,2          
     12,42  x      12,68  x      12,27  12,37  
     +0,0   +0,8   +0,2   +1,0   +0,0   +1,3   

4)   Anton Sabel                      IFFemman                  12,62 +1,9          
     x      x      12,27  12,28  12,62  11,78  
     +0,9   +2,6   +1,4   +1,7   +1,9   +1,9   

5)   Johannes Jokela                  KristU                    12,56 +0,0          
     x      12,20  x      11,96  12,06  12,56  
     +0,7   +1,5   +1,2   +2,0   +1,2   +0,0   

6)   Konsta Keijonen                  KeskiUYU                  12,24 +1,1          
     12,24  11,81  11,80  11,79  12,05  11,95  
     +1,1   +3,2   +0,9   +0,8   +1,7   +1,9   

7)   Kasper Kouvonen                  TuUL                      12,18 +0,4          
     12,06  11,48  x      11,89  11,74  12,18  
     +0,0   +1,5   +1,8   +1,4   +1,4   +0,4   

8)   Thomas Isaksson                  BorgåAk                   12,04 +2,1  11,81 +0,0
     12,04  11,75  11,81  x      x      -      
     +2,1   +2,2   +0,0   +0,0   +1,8          

9)   Konsta Rutanen                   KuivAu                    12,00 +0,4          
     11,87  12,00  11,91  
     +2,4   +0,4   +0,1   

10)  Mikael Viitanen                  LempKiYU                  11,85 +2,2  11,59 +1,4
     11,59  11,85  11,43  
     +1,4   +2,2   +0,7   

11)  Konsta Tynkkynen                 TampPy                    11,84 +1,3          
     11,84  x      x      
     +1,3   +0,7   +1,2   

12)  Atte Kuusela                     TammRy                    11,72 +1,9          
     11,30  11,54  11,72  
     +0,0   +0,4   +1,9   

13)  Eemil Kulmala                    VehmU                     11,64 +1,6          
     11,64  x      -      
     +1,6   +2,1          

14)  Simon Ekholm                     IFRaseb                   10,82 +1,1          
     x      10,82  x      
     +0,1   +1,1   +0,4   

     Topi Taskinen                    MikkKV                    NM +2,4   NM +1,3 
     x      x      x      
     +1,3   +2,1   +2,4   



T16 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Jenna Vakkilainen                VantSa                    11,95 +2,7  11,90 +0,0
     11,55  11,95  11,55  11,46  11,72  11,90  
     +0,5   +2,7   +1,0   +0,0   +0,0   +0,0   

2)   Minja Kurtti                     OulPy                     11,70 +0,0          
     11,49  11,42  11,38  11,56  11,70  11,22  
     +0,7   +0,1   +0,0   +0,0   +0,0   +0,5   

3)   Sara-Sofia Hyvönen               JoensKa                   11,46 +1,1          
     11,06  10,73  11,46  11,04  x      x      
     +0,0   +0,0   +1,1   +0,0   +0,1   +0,0   

4)   Lotta Häkkänen                   MikkKV                    11,45 +0,5          
     10,79  11,06  11,13  11,04  11,07  11,45  
     +0,0   +0,0   +0,9   +0,0   +1,7   +0,5   

5)   Sari Rantoja                     AlavU                     11,42 +0,0          
     11,23  11,06  11,20  11,42  11,27  11,14  
     +0,6   +0,0   +0,0   +0,0   +0,4   +0,0   

6)   Noora Salmi                      JyväskKU                  11,29 +0,0          
     11,26  11,29  11,27  11,19  11,08  x      
     +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +1,6   

7)   Helena Koivu                     TurTo                     10,90 +0,5          
     10,76  10,60  10,90  10,67  10,69  10,81  
     +0,5   +0,0   +0,5   +0,0   +0,0   +0,0   

8)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    10,89 +0,0          
     10,89  10,80  9,43   10,68  10,41  10,86  
     +0,0   +1,0   +0,0   +0,1   +0,0   +0,0   

9)   Anni Kantola                     TampPy                    10,85 +0,4          
     10,85  x      x      
     +0,4   +0,0   +1,7   

10)  Aada Äikäs                       MikkKV                    10,83 +1,6          
     10,55  x      10,83  
     +0,0   +0,1   +1,6   

11)  Roosa Myllymäki                  TampPy                    10,79 +0,0          
     10,49  10,71  10,79  
     +0,0   +0,0   +0,0   

12)  Anne-Karin Kilkki                LappUM                    10,75 +0,0          
     10,54  10,68  10,75  
     +0,0   +0,0   +0,0   


1)   Jenna Vakkilainen                VantSa                    11,95 +2,7  11,90 +0,0
     11,55  11,95  11,55  11,46  11,72  11,90  
     +0,5   +2,7   +1,0   +0,0   +0,0   +0,0   

2)   Minja Kurtti                     OulPy                     11,70 +0,0          
     11,49  11,42  11,38  11,56  11,70  11,22  
     +0,7   +0,1   +0,0   +0,0   +0,0   +0,5   

3)   Sara-Sofia Hyvönen               JoensKa                   11,46 +1,1          
     11,06  10,73  11,46  11,04  x      x      
     +0,0   +0,0   +1,1   +0,0   +0,1   +0,0   

4)   Lotta Häkkänen                   MikkKV                    11,45 +0,5          
     10,79  11,06  11,13  11,04  11,07  11,45  
     +0,0   +0,0   +0,9   +0,0   +1,7   +0,5   

5)   Sari Rantoja                     AlavU                     11,42 +0,0          
     11,23  11,06  11,20  11,42  11,27  11,14  
     +0,6   +0,0   +0,0   +0,0   +0,4   +0,0   

6)   Noora Salmi                      JyväskKU                  11,29 +0,0          
     11,26  11,29  11,27  11,19  11,08  x      
     +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +0,0   +1,6   

7)   Helena Koivu                     TurTo                     10,90 +0,5          
     10,76  10,60  10,90  10,67  10,69  10,81  
     +0,5   +0,0   +0,5   +0,0   +0,0   +0,0   

8)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    10,89 +0,0          
     10,89  10,80  9,43   10,68  10,41  10,86  
     +0,0   +1,0   +0,0   +0,1   +0,0   +0,0   

9)   Anni Kantola                     TampPy                    10,85 +0,4          
     10,85  x      x      
     +0,4   +0,0   +1,7   

10)  Aada Äikäs                       MikkKV                    10,83 +1,6          
     10,55  x      10,83  
     +0,0   +0,1   +1,6   

11)  Roosa Myllymäki                  TampPy                    10,79 +0,0          
     10,49  10,71  10,79  
     +0,0   +0,0   +0,0   

12)  Anne-Karin Kilkki                LappUM                    10,75 +0,0          
     10,54  10,68  10,75  
     +0,0   +0,0   +0,0   



Karsinta erä 1
1)   Jenna Vakkilainen                VantSa                    11,56Q +0,7          
     11,56  -      -      
     +0,7                 

2)   Lotta Häkkänen                   MikkKV                    11,27Q +0,5          
     x      x      11,27  
     -0,2   +2,3   +0,5   

3)   Sara-Sofia Hyvönen               JoensKa                   11,17Q +2,5  NM +2,0 
     x      11,17  -      
     +2,0   +2,5          

4)   Sari Rantoja                     AlavU                     11,15Q +0,5          
     11,15  -      -      
     +0,5                 

5)   Elin Jakobsson                   IFÅsar                    11,08Q +1,7          
     10,88  11,08  -      
     +1,1   +1,7          

6)   Anni Kantola                     TampPy                    10,88q +5,6  10,55 +0,1
     10,88  10,50  10,55  
     +5,6   +2,1   +0,1   

7)   Emilia Martinsén                 OulPy                     10,84 +0,6          
     10,01  x      10,84  
     +1,3   +1,8   +0,6   

8)   Moona Virtanen                   HyvsU                     10,76 +0,7          
     10,25  10,31  10,76  
     +4,3   +1,6   +0,7   

9)   Ella Nissinaho                   LimNM                     10,61 +1,3          
     10,61  x      10,42  
     +1,3   +0,9   +2,5   

10)  Eeva Nurkkala                    OulPy                     10,58 +0,0          
     10,29  x      10,58  
     +0,4   +2,0   +0,0   

11)  Eveliina Haviala                 NakkVire                  10,43 +4,2  10,22 +1,4
     10,22  10,43  10,37  
     +1,4   +4,2   +2,1   

12)  Vilma Honkonen                   JyväskKU                  9,70 +2,0          
     9,51   9,70   9,41   
     +1,5   +2,0   +2,1   

     Vilma Pietilä                    TampPy                    NM +2,5   NM +0,4 
     x      x      x      
     +2,3   +0,4   +2,5   


Karsinta erä 2
1)   Minja Kurtti                     OulPy                     11,48Q +0,8          
     x      11,48  -      
     +1,5   +0,8          

2)   Noora Salmi                      JyväskKU                  11,44Q +1,1          
     11,44  -      -      
     +1,1                 

3)   Anne-Karin Kilkki                LappUM                    11,33Q +1,1          
     11,33  -      -      
     +1,1                 

4)   Roosa Myllymäki                  TampPy                    11,29Q +0,0          
     x      11,29  -      
     +1,1   +0,0          

5)   Aada Äikäs                       MikkKV                    11,12Q +2,5  10,88 +0,0
     10,88  11,12  -      
     +0,0   +2,5          

6)   Helena Koivu                     TurTo                     10,93Q +0,0          
     10,93  -      -      
     +0,0                 

7)   Julia Laapio                     TuUL                      10,78 +2,3  10,71 +0,3
     10,78  10,51  10,71  
     +2,3   +0,0   +0,3   

8)   Ruusu Saarela                    EspTa                     10,47 +0,2          
     10,10  10,47  x      
     +1,4   +0,2   +0,0   

9)   Emmi Rantala                     LimNM                     10,09 +0,3          
     9,94   9,77   10,09  
     +1,0   +0,6   +0,3   

10)  Hanna Lindberg                   IFFemman                  9,95 +0,6          
     9,27   9,84   9,95   
     +1,8   +0,8   +0,6   

     Helmi Lipsanen                   JanJa                     DNS               


T16 Kuula
Loppukilpailu
1)   Vilma Kerälä                     HämeenlTa                 13,49             
     13,13  x      12,89  12,97  13,49  12,09  

2)   Salla Savikko                    RiihimKi                  13,38             
     13,05  x      13,38  13,20  13,14  12,51  

3)   Tuuli Järvinen                   KeurKi                    13,37             
     12,90  13,12  12,65  12,97  13,37  13,36  

4)   Minttu Laurila                   TuUL                      13,33             
     13,33  x      12,99  x      13,02  13,32  

5)   Iiris Veijola                    HämeenlTa                 13,29             
     13,07  13,24  13,29  x      12,87  13,21  

6)   Viivi Louko                      LapVi                     12,69             
     12,00  12,31  12,09  12,00  11,27  12,69  

7)   Julia Nystrand                   EsboIF                    12,42             
     12,42  x      11,97  x      x      12,10  

8)   Taru Killinen                    LapVi                     12,00             
     10,80  12,00  11,17  11,40  11,79  10,93  

9)   Sara-Sofia Hyvönen               JoensKa                   11,96             
     11,17  11,82  11,96  

10)  Emmi Mäkäläinen                  JyväskKU                  11,45             
     11,45  11,15  11,34  

11)  Aino Laitinen                    RiihimKi                  11,05             
     10,35  11,05  10,90  

12)  Mea Toivonen                     UudKK                     10,91             
     10,50  10,91  x      

13)  Olivia Siitarinen                EspTa                     10,91             
     10,91  x      10,42  

14)  Veera Kapiainen                  MikkKV                    10,78             
     10,66  x      10,78  

15)  Alisa Koivukangas                EvijU                     10,65             
     10,39  10,65  9,61   

16)  Julia Pitkänen                   JanJa                     10,36             
     9,95   10,36  9,96   

17)  Elli Seppänen                    KauhWi                    10,21             
     10,21  x      9,93   

18)  Meeri Lehtimäki                  KeskiUYU                  10,11             
     9,78   x      10,11  

19)  Liinu Heiskanen                  VierKoi                   9,41              
     9,41   9,21   x      

20)  Anniina Henttonen                JanJa                     6,14              
     5,62   5,98   6,14   

     Marianna Utulahti                VihdVie                   NM                
     x      x      x      



P16 Kuula
Loppukilpailu
1)   Paavo Puro                       SuolU                     16,91             
     16,42  16,91  16,74  x      x      16,18  

2)   Markus Salovaara                 IlmajKi                   15,45             
     x      14,73  x      15,45  15,24  15,44  

3)   Petrus Jakonen                   NakkVire                  15,10             
     13,81  15,10  x      x      x      x      

4)   Onni Rustholkarhu                LahdA                     13,70             
     13,64  x      13,13  13,70  x      x      

5)   Aapo Kalajoki                    TuUL                      13,46             
     12,94  12,67  13,15  x      x      13,46  

6)   Veeti Paavola                    SiilPo                    13,27             
     13,27  x      12,73  12,78  12,91  12,83  

7)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    12,99             
     12,99  x      x      x      x      x      

8)   Pyry Selin                       LahdA                     12,87             
     x      11,70  12,87  x      x      12,41  

9)   Joona Nieminen                   EspTa                     12,85             
     12,42  12,85  12,67  

10)  Simon Björklöf                   IFRaseb                   12,67             
     11,19  12,23  12,67  

11)  Matias Viikilä                   SaarijPu                  12,58             
     x      11,92  12,58  

12)  Niilo Virta                      ForssSa                   11,73             
     11,73  x      x      

13)  Niklas Vuori                     ForssSa                   11,14             
     x      x      11,14  



T16 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Iiris Veijola                    HämeenlTa                 43,40             
     x      x      43,40  41,77  37,73  42,75  

2)   Hanna Lindberg                   IFFemman                  39,92             
     36,30  38,83  39,92  x      38,90  x      

3)   Sanni-Maria Mäkelä               NoormNo                   39,56             
     39,56  x      36,89  36,86  38,06  34,34  

4)   Pinja Nieminen                   PorinYU                   38,99             
     36,95  38,99  36,28  34,59  37,68  38,16  

5)   Mea Toivonen                     UudKK                     38,87             
     x      35,41  32,68  36,69  38,53  38,87  

6)   Minttu Laurila                   TuUL                      36,74             
     35,11  34,56  36,12  36,74  x      x      

7)   Vilma Kerälä                     HämeenlTa                 36,66             
     x      36,66  35,84  34,50  35,08  x      

8)   Elli Seppänen                    KauhWi                    36,56             
     31,96  34,00  35,77  x      36,56  34,93  

9)   Julia Nystrand                   EsboIF                    35,37             
     35,37  34,82  x      

10)  Amelie Bystedt                   IFFemman                  34,70             
     34,69  x      34,70  

11)  Alice Koskelainen                LahdA                     34,35             
     x      32,36  34,35  

12)  Julia Pitkänen                   JanJa                     31,71             
     x      27,33  31,71  

13)  Emmi Mäkäläinen                  JyväskKU                  30,31             
     30,31  x      x      

14)  Veera Kapiainen                  MikkKV                    29,78             
     25,90  x      29,78  

15)  Marianna Utulahti                VihdVie                   29,75             
     28,88  x      29,75  

16)  Viivi Kupiainen                  HartVoi                   29,52             
     29,52  27,82  29,10  

17)  Fanni Kätkänaho                  SeinäjSU                  27,84             
     27,84  25,67  27,44  

18)  Ellinoora Ojala                  KuusEV                    23,11             
     x      23,11  x      

19)  Anniina Henttonen                JanJa                     22,47             
     22,11  22,20  22,47  



P16 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Aapo Kalajoki                    TuUL                      47,71             
     45,13  43,27  43,91  47,71  x      36,00  

2)   Benjamin Holmbäck                IFÅsar                    45,23             
     x      41,54  45,23  x      x      x      

3)   Petrus Jakonen                   NakkVire                  44,43             
     41,55  x      x      x      x      44,43  

4)   Joona Nieminen                   EspTa                     42,67             
     40,09  40,88  42,67  39,03  41,84  x      

5)   Onni Rustholkarhu                LahdA                     42,48             
     39,96  38,82  40,42  42,48  42,34  41,92  

6)   Pyry Selin                       LahdA                     38,41             
     37,13  36,98  37,65  38,41  35,94  x      

7)   Niilo Virta                      ForssSa                   37,42             
     x      36,81  x      37,30  37,42  x      

8)   Samuel Puustinen                 BorgåAk                   33,43             
     33,43  x      x      x      32,50  x      

9)   Lassi Salmi                      JyväskKU                  31,73             
     31,73  30,65  31,11  

     Linus Henriksson                 BorgåAk                   NM                
     x      x      x      

     Niklas Vuori                     ForssSa                   NM                
     x      x      x      



P16 Moukari
Loppukilpailu
1)   Reko Tuominen                    TarvasjU                  62,65             
     62,65  57,48  58,45  x      x      x      

2)   Filip Wikholm                    IFRaseb                   58,12             
     54,47  x      57,16  x      54,80  58,12  

3)   Samuel Puustinen                 BorgåAk                   57,51             
     55,84  56,79  x      57,51  56,51  x      

4)   Onni Rustholkarhu                LahdA                     49,43             
     44,43  47,06  x      x      46,97  49,43  

5)   Veeti Paavola                    SiilPo                    49,39             
     49,39  48,68  x      x      x      x      

6)   Aaro Turkia                      YlämPy                    48,22             
     48,22  x      x      x      46,51  47,49  

7)   Luukas Lipponen                  LempKiYU                  47,10             
     x      47,10  46,14  x      -      -      

8)   Jerry Harju                      TöysVe                    46,74             
     45,15  46,74  x      44,31  44,21  -      

9)   Onni Välinen                     TöysVe                    45,02             
     42,25  45,02  x      

10)  Niklas Vuori                     ForssSa                   38,47             
     36,80  x      38,47  



T16 Moukari
Loppukilpailu
1)   Ellen Uschanow                   RaisKu                    62,04             
     58,10  60,55  62,04  x      58,82  60,64  

2)   Ilona Verho                      KangKi                    60,90             
     57,59  58,85  59,61  56,12  59,68  60,90  

3)   Emmi Mäkäläinen                  JyväskKU                  59,69             
     x      54,90  x      59,12  59,69  58,05  

4)   Taru Killinen                    LapVi                     56,62             
     52,27  x      51,71  56,62  53,66  55,34  

5)   Oona Ketomäki                    NurmijYU                  54,94             
     50,31  53,22  x      53,26  54,94  53,99  

6)   Erika Tanninen                   KU-58                     51,13             
     51,03  51,13  x      x      x      x      

7)   Salla Savikko                    RiihimKi                  50,09             
     50,09  47,05  49,20  47,52  49,72  x      

8)   Veera Santanen                   RaisKu                    48,33             
     47,86  42,84  x      x      45,33  48,33  

9)   Viivi Louko                      LapVi                     47,49             
     x      45,44  47,49  

10)  Wilma Simonen                    KU-58                     47,31             
     46,21  46,20  47,31  

11)  Ellinoora Ojala                  KuusEV                    43,84             
     41,80  39,70  43,84  

12)  Sinja Johansson                  LahdA                     43,04             
     42,00  43,04  40,08  

13)  Jessi Lope                       NoormNo                   42,12             
     42,12  40,12  x      

14)  Alice Koskelainen                LahdA                     40,09             
     x      x      40,09  

15)  Julia Nurminen                   KristU                    37,80             
     x      x      37,80  



P16 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Niko Mäki-Mustapää               KuortKu                   63,26             
     59,49  63,26  62,41  58,72  x      x      

2)   Otto Hämäläinen                  KarstKi                   60,18             
     53,73  x      52,69  60,18  55,84  55,33  

3)   Mikke Liikanen                   TyrnTe                    53,86             
     47,78  52,49  53,86  x      53,47  x      

4)   Anton Leppäaho                   KU-58                     53,72             
     x      x      48,58  x      49,04  53,72  

5)   Saku Rönkkö                      VihdVie                   51,78             
     46,46  46,43  46,93  49,70  47,47  51,78  

6)   Matias Viikilä                   SaarijPu                  47,97             
     x      x      47,97  x      x      x      

7)   Joona Nurmi                      NoormNo                   44,17             
     42,67  42,71  44,17  x      x      42,85  



T16 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Emilia Rouvinen                  HyvsU                     48,70             
     48,70  48,48  x      41,27  x      47,48  

2)   Cecilia Österberg                IFFemman                  47,09             
     46,87  x      47,09  45,22  43,59  45,18  

3)   Marlena Nieminen                 KarhKa                    46,64             
     44,47  45,08  42,82  x      38,91  46,64  

4)   Malin Karell                     SjundeåIF                 46,11             
     46,03  46,11  44,60  44,75  x      x      

5)   Salla Savikko                    RiihimKi                  45,26             
     x      43,85  45,18  x      45,26  41,91  

6)   Hertta Turja                     LaihLu                    44,21             
     43,61  x      41,68  37,12  41,09  44,21  

7)   Ida Stoor                        IFFemman                  42,03             
     x      42,03  35,57  x      x      40,53  

8)   Tuuli Summanen                   LappUM                    39,69             
     x      37,90  33,79  x      39,11  39,69  

9)   Vilma Honkonen                   JyväskKU                  27,84             
     x      x      27,84  

10)  Veera Vuorentausta               KoskKai                   27,33             
     24,75  27,33  x      

11)  Vilja Liimatainen                JyväskKU                  24,15             
     22,24  24,15  23,78  



P16 3000m kävely
Loppukilpailu
1)   Samuel Marku                     VahdTui                   15.33,09          
2)   Samuel Puustinen                 BorgåAk                   18.51,24          
     Eetu Salmi                       YlänKi                    DQ                


T16 3000m kävely
Loppukilpailu
1)   Aliisa Kiiski                    KarhKa                    14.33,23          
2)   Tuuli Murtoniemi                 NokU                      16.26,50          
3)   Aino Saarinen                    KalVa                     16.26,95          
4)   Laura Ylönen                     HyvsU                     19.56,07          
5)   Linda Ellä                       KalVa                     20.30,18          
6)   Senja Ojalainen                  ImU                       21.05,69          


M17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +1,8
1)   Jarmo Eromäki                    HaukivKi                  10,77             
2)   Niklas Viikisalo                 PorinYU                   10,77             
3)   Benjamin Olli                    VasaIS                    10,97             
4)   Ive Ntumba                       VasaIS                    11,04             
5)   Daniel Saaristo                  IkaalU                    11,26             
6)   Lassi Pihlavisto                 HKV                       11,34             
7)   Anton Mustonen                   LahdA                     11,38             
8)   Eetu Pohjonen                    LappUM                    11,56             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,7
1)   Niklas Viikisalo                 PorinYU                   10,97Q            
2)   Benjamin Olli                    VasaIS                    11,15Q            
3)   Lassi Pihlavisto                 HKV                       11,41q            
4)   Anton Mustonen                   LahdA                     11,46q            
5)   Verneri Kaasalainen              MikkKV                    11,81             
6)   Konsta Rutonen                   LappUM                    11,84             
7)   Aatu Pelli                       NakkVire                  11,87             
8)   Topi Tuunanen                    JyväskKU                  12,20             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,0
1)   Ive Ntumba                       VasaIS                    10,98Q            
2)   Daniel Saaristo                  IkaalU                    11,46Q            
3)   Mortti Metsäkoivu                ViipU                     11,53             
4)   Carlos Peltonen                  LahdA                     11,62             
5)   Henri Korhonen                   KokkTU                    11,82             
6)   Miki Likander                    EspTa                     11,90             
6)   Rasmus Remesaho                  ToholU                    11,90             
8)   Taavi Arminen                    JanJa                     11,93             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +0,8
1)   Jarmo Eromäki                    HaukivKi                  11,16Q            
2)   Eetu Pohjonen                    LappUM                    11,51Q            
3)   Elias Rintanen                   VasaIS                    11,59             
4)   Aatu Penttilä                    TuUL                      11,72             
5)   Arttu Savilaakso                 LimNM                     11,82             
6)   Pyry Koskiniemi                  HKV                       11,86             
7)   Oskar Toomet                     TampPy                    12,04             
     Topi Huttunen                    VierKoi                   DQ                


N17 100m
Loppukilpailu, Tuuli: +4,4
1)   Inkeri Ahokas                    PorinYU                   11,99             
2)   Minea Fogelholm                  EspTa                     12,01             
3)   Nelli Anttonen                   ImU                       12,15             
4)   Inka Pöyry                       HIFK                      12,26             
5)   Silja Koukonen                   MietMP                    12,28             
6)   Eliisa Kallio                    EurajVei                  12,36             
7)   Inka-Maria Ylitalo               LapVi                     12,46             
8)   Helmi Lievonen                   RiihimKi                  12,65             


Välierät erä 1, Tuuli: +4,8
1)   Minea Fogelholm                  EspTa                     12,04Q            
2)   Nelli Anttonen                   ImU                       12,06Q            
3)   Eliisa Kallio                    EurajVei                  12,21Q            
4)   Inka-Maria Ylitalo               LapVi                     12,30q            
5)   Helmi Lievonen                   RiihimKi                  12,43q            
6)   Tiia Säde                        JoensKa                   12,54             
7)   Carolina Grönroos                LaitJy                    12,74             
8)   Helmi Tarkiainen                 TampPy                    12,85             

Välierät erä 2, Tuuli: +1,8
1)   Inka Pöyry                       HIFK                      12,34Q            
2)   Inkeri Ahokas                    PorinYU                   12,39Q            
2)   Silja Koukonen                   MietMP                    12,39Q            
4)   Olivia Asikainen                 KaipVi                    12,57             
5)   Erika Välkkynen                  HämeenlTa                 12,62             
6)   Josefina Salmi                   IkaalU                    12,94             
7)   Minea Vertala                    JyväskKU                  13,00             
8)   Tilda Korhonen                   SiilPo                    13,24             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +2,8
1)   Nelli Anttonen                   ImU                       12,27Q            
2)   Inka-Maria Ylitalo               LapVi                     12,48Q            
3)   Josefina Salmi                   IkaalU                    12,71Q            
4)   Carolina Grönroos                LaitJy                    12,75q            
5)   Tilda Korhonen                   SiilPo                    12,96q            
6)   Aada Juhala                      PorinTa                   13,17             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +0,2
1)   Minea Fogelholm                  EspTa                     12,45Q            
2)   Inka Pöyry                       HIFK                      12,49Q            
3)   Helmi Lievonen                   RiihimKi                  12,77Q            
4)   Helmi Tarkiainen                 TampPy                    12,99q            
5)   Nea Nakari                       VehkVei                   13,29             
6)   Johanna Välimäki                 IkaalU                    13,71             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +3,4
1)   Inkeri Ahokas                    PorinYU                   12,29Q            
2)   Olivia Asikainen                 KaipVi                    12,48Q            
3)   Tiia Säde                        JoensKa                   12,52Q            
4)   Minea Vertala                    JyväskKU                  12,88q            
5)   Sohvi Kenttälä                   VehmU                     13,12             
6)   Emma Halonen                     SavonlRie                 13,24             

Alkuerät erä 4, Tuuli: +2,0
1)   Silja Koukonen                   MietMP                    12,40Q            
2)   Eliisa Kallio                    EurajVei                  12,52Q            
3)   Erika Välkkynen                  HämeenlTa                 12,55Q            
4)   Daniela Fernandez Furu           TuUL                      13,04             
5)   Sanna Ajo                        PaimU                     13,09             
6)   Betty Aschan                     EsboIF                    13,40             
7)   Venla Sarvilinna                 EspTa                     13,83             


M17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -0,7
1)   Jarmo Eromäki                    HaukivKi                  21,86             
2)   Niklas Viikisalo                 PorinYU                   22,28             
3)   Topi Huttunen                    VierKoi                   22,80             
4)   Miska Koponen                    ViipU                     22,90             
5)   Benjamin Olli                    VasaIS                    22,94             
6)   Daniel Saaristo                  IkaalU                    23,20             
7)   Johannes Hakala                  EspTa                     23,41             
8)   Aku Kulju                        JyväskKU                  23,50             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,4
1)   Jarmo Eromäki                    HaukivKi                  22,85Q            
2)   Daniel Saaristo                  IkaalU                    23,18Q            
3)   Elias Rintanen                   VasaIS                    23,92             
4)   Carlos Peltonen                  LahdA                     23,95             
5)   Aatu Penttilä                    TuUL                      24,01             
6)   Rasmus Remesaho                  ToholU                    24,78             
7)   Juho Virkajärvi                  KaipVi                    25,29             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +1,3
1)   Benjamin Olli                    VasaIS                    22,57Q            
2)   Topi Huttunen                    VierKoi                   22,89Q            
3)   Aku Kulju                        JyväskKU                  23,12q            
4)   Henri Korhonen                   KokkTU                    23,82             
5)   Eetu Pohjonen                    LappUM                    23,97             
6)   Joona Koskinen                   EspTa                     24,10             
7)   Oskar Toomet                     TampPy                    24,77             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +1,3
1)   Niklas Viikisalo                 PorinYU                   22,74Q            
2)   Miska Koponen                    ViipU                     22,99Q            
3)   Johannes Hakala                  EspTa                     23,14q            
4)   Stephen Kurki                    NaantLöy                  23,61             
5)   Pyry Koskiniemi                  HKV                       24,15             
6)   Taavi Arminen                    JanJa                     24,53             
7)   Oliver Forsman                   IFRaseb                   25,06             


N17 200m
Loppukilpailu, Tuuli: -2,0
1)   Nora Lindahl                     HIFK                      24,68             
2)   Inka Pöyry                       HIFK                      25,31             
3)   Inkeri Ahokas                    PorinYU                   25,37             
4)   Eerika Koivuniemi                KauhWi                    25,67             
5)   Nelli Anttonen                   ImU                       25,94             
6)   Riika Tirkkonen                  JoensKa                   26,08             
7)   Eliisa Kallio                    EurajVei                  26,38             
8)   Aino Venäläinen                  ImU                       26,41             


Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,0
1)   Inka Pöyry                       HIFK                      25,44Q            
2)   Nelli Anttonen                   ImU                       25,86Q            
3)   Reetta Ryynänen                  JoensKa                   26,55             
4)   Carolina Grönroos                LaitJy                    26,80             
5)   Liina Ahtiainen                  TuUL                      27,10             
6)   Elli Vainio                      NaantLöy                  27,25             
7)   Betty Aschan                     EsboIF                    27,45             
8)   Petranella Poranen               HKV                       28,68             

Alkuerät erä 2, Tuuli: +1,5
1)   Eerika Koivuniemi                KauhWi                    25,55Q            
2)   Inkeri Ahokas                    PorinYU                   25,84Q            
3)   Eliisa Kallio                    EurajVei                  26,07q            
4)   Erika Välkkynen                  HämeenlTa                 26,12             
5)   Tiia Säde                        JoensKa                   26,72             
6)   Helmi Lievonen                   RiihimKi                  26,86             
7)   Emma Halonen                     SavonlRie                 28,12             
8)   Venla Sarvilinna                 EspTa                     29,07             

Alkuerät erä 3, Tuuli: +2,2
1)   Nora Lindahl                     HIFK                      25,10Q            
2)   Riika Tirkkonen                  JoensKa                   25,73Q            
3)   Aino Venäläinen                  ImU                       25,79q            
4)   Anni Nurminen                    TampPy                    26,52             
5)   Josefina Salmi                   IkaalU                    26,89             
6)   Tilda Korhonen                   SiilPo                    27,65             
7)   Aada Juhala                      PorinTa                   27,69             


M17 400m
Loppukilpailu
1)   Jere Haapalainen                 TampPy                    50,03             
2)   Miska Koponen                    ViipU                     50,37             
3)   Lassi Lehtimäki                  EspTa                     51,59             
4)   Stephen Kurki                    NaantLöy                  52,10             
5)   Johannes Hakala                  EspTa                     53,64             
6)   Vilho Ahtinen                    TuUL                      55,88             
7)   Veeti Hostikka                   KarhKa                    58,96             
     Niko Mikkola                     PorinYU                   DQ                


N17 400m
Loppukilpailu
1)   Laura Loponen                    OulPy                     55,85             
2)   Eerika Koivuniemi                KauhWi                    56,93             
3)   Riika Tirkkonen                  JoensKa                   58,12             
4)   Lotta Nurminen                   TuUL                      1.00,03           
5)   Nadija Vasylenko                 TampU                     1.00,07           
6)   Aino Venäläinen                  ImU                       1.01,75           
7)   Anni Berg                        LappUM                    1.02,17           
8)   Liina Ahtiainen                  TuUL                      1.02,21           


Alkuerät erä 1
1)   Eerika Koivuniemi                KauhWi                    1.00,48Q          
2)   Riika Tirkkonen                  JoensKa                   1.00,52Q          
3)   Aino Venäläinen                  ImU                       1.00,62Q          
4)   Anni Berg                        LappUM                    1.01,92q          
5)   Liina Ahtiainen                  TuUL                      1.02,28q          
6)   Mona Korelin                     HKV                       1.06,33           

Alkuerät erä 2
1)   Laura Loponen                    OulPy                     59,72Q            
2)   Lotta Nurminen                   TuUL                      1.00,95Q          
3)   Nadija Vasylenko                 TampU                     1.02,08Q          
4)   Emma Loo                         PargIF                    1.04,40           
5)   Petranella Poranen               HKV                       1.06,28           


M17 800m
Loppukilpailu
1)   Jere Haapalainen                 TampPy                    1.58,35           
2)   Martti Majuri                    LappUM                    1.59,85           
3)   Karlos Kemppaala                 ViipU                     1.59,95           
4)   Veikko Korpikallio               MikkKV                    2.00,28           
5)   Patrik Järvinen                  TampPy                    2.02,25           
6)   Pyry Laine                       TuUL                      2.02,28           
7)   Niklas Moilanen                  KuivAu                    2.02,57           
8)   Kasper Lindeberg                 LahdA                     2.02,73           


Alkuerät erä 1
1)   Karlos Kemppaala                 ViipU                     2.01,23Q          
2)   Veikko Korpikallio               MikkKV                    2.01,91Q          
3)   Pyry Laine                       TuUL                      2.02,46Q          
4)   Patrik Järvinen                  TampPy                    2.02,66q          
5)   Niklas Moilanen                  KuivAu                    2.03,71q          
6)   Veli-Matti Keso                  IkaalU                    2.10,50           
     Jonne Kovaniemi                  LänsiUU                   DNF               

Alkuerät erä 2
1)   Jere Haapalainen                 TampPy                    2.05,78Q          
2)   Martti Majuri                    LappUM                    2.05,79Q          
3)   Kasper Lindeberg                 LahdA                     2.05,84Q          
4)   Joona Koskinen                   EspTa                     2.06,09           
5)   Elmeri Kero                      TuUL                      2.06,80           
6)   Oliver Heikkinen                 IFRaseb                   2.08,69           
7)   Eeli Jauhiainen                  KuusKi                    2.14,50           


N17 800m
Loppukilpailu
1)   Sini Rajaniemi                   LahdA                     2.16,31           
2)   Sini Karjalainen                 IisVi                     2.17,47           
3)   Carla Jalkanen                   BorgåAk                   2.18,39           
4)   Jenni Jaatinen                   KalajJu                   2.23,00           
5)   Minttu Kaukonen                  LahdA                     2.24,00           
6)   Nora Koskela-Koivisto            HIFK                      2.28,49           
7)   Gabriela Gallen-Kallela-Sirén    RunClub                   2.29,92           
8)   Salla Ahonen                     ImU                       2.30,03           


M17 1500m
Loppukilpailu
1)   Karlos Kemppaala                 ViipU                     4.11,72           
2)   Martti Majuri                    LappUM                    4.12,94           
3)   Ilmari Lehmus                    JoensKa                   4.13,80           
4)   Jimi Alastalo                    JoensKa                   4.14,31           
5)   Veikko Korpikallio               MikkKV                    4.14,88           
6)   Veeti Saarinen                   TammRy                    4.15,55           
7)   Aarni Eijs                       SalVil                    4.16,86           
8)   Miki Niemensivu                  RaumU                     4.18,87           
9)   Joel Vuohtoniemi                 ViipU                     4.19,57           
10)  Oscar Nyholm                     BorgåAk                   4.20,91           
11)  Elmeri Kero                      TuUL                      4.21,74           
12)  Oliver Heikkinen                 IFRaseb                   4.25,68           
13)  Niklas Moilanen                  KuivAu                    4.26,64           
14)  Kasper Lindeberg                 LahdA                     4.28,81           
15)  Oskari Rannila                   VetU                      4.29,79           
15)  Pietari Jussinmäki               HalsToi                   4.29,79           
17)  Veli-Matti Keso                  IkaalU                    4.32,57           
18)  Robin Fransman                   IFSibboV                  4.35,74           


N17 1500m
Loppukilpailu
1)   Nelli Viskari                    LappUM                    4.40,80           
2)   Sini Karjalainen                 IisVi                     4.42,94           
3)   Nora Kytäjä                      LempKiYU                  4.43,54           
4)   Sini Rajaniemi                   LahdA                     4.47,98           
5)   Anni Niku                        NivU                      4.54,14           
6)   Carla Jalkanen                   BorgåAk                   4.55,88           
7)   Jenni Jaatinen                   KalajJu                   4.56,17           
8)   Petriina Niininen                NokU                      5.03,84           
9)   Nora Koskela-Koivisto            HIFK                      5.07,36           
10)  Gabriela Gallen-Kallela-Sirén    RunClub                   5.13,53           
11)  Aino Manner                      NoormNo                   5.15,82           
12)  Ida-Sofia Simola                 JyväskKU                  5.16,03           
     Salla Ahonen                     ImU                       DNF               


M17 3000m
Loppukilpailu
1)   Karlos Kemppaala                 ViipU                     9.21,26           
2)   Ilmari Lehmus                    JoensKa                   9.25,15           
3)   Joel Vuohtoniemi                 ViipU                     9.27,38           
4)   Miki Niemensivu                  RaumU                     9.35,61           
5)   Aarni Eijs                       SalVil                    9.42,18           
6)   Veeti Saarinen                   TammRy                    9.45,10           
7)   Oskari Rannila                   VetU                      9.57,96           
8)   Pietari Jussinmäki               HalsToi                   10.08,77          
9)   Robin Fransman                   IFSibboV                  10.27,77          


N17 3000m
Loppukilpailu
1)   Nelli Viskari                    LappUM                    10.17,57          
2)   Henna Eineluoto                  LappUM                    10.30,99          
3)   Anni Niku                        NivU                      10.39,33          
4)   Melissa Kykyri                   KälvTa                    10.48,25          
5)   Petriina Niininen                NokU                      11.17,22          
6)   Vilma Sorvisto                   KuivAu                    11.21,46          
7)   Ella Sorvisto                    KuivAu                    11.28,84          
8)   Aino Manner                      NoormNo                   12.05,02          


N17 100m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +2,0
1)   Liina Tervo                      HIFK                      13,60             
2)   Minea Fogelholm                  EspTa                     14,07             
3)   Vilma Väliharju                  TampPy                    14,30             
4)   Milja Mahlavuori                 LappUM                    14,39             
5)   Reetta Ryynänen                  JoensKa                   14,53             
6)   Olivia Asikainen                 KaipVi                    14,54             
7)   Helmi Laine                      SavonlRie                 14,55             
8)   Anni Nurminen                    TampPy                    14,71             

Alkuerät erä 1, Tuuli: +1,4
1)   Minea Fogelholm                  EspTa                     14,19Q            
2)   Reetta Ryynänen                  JoensKa                   14,53Q            
3)   Anni Nurminen                    TampPy                    14,69Q            
4)   Olivia Asikainen                 KaipVi                    14,81q            
5)   Takwa Adam                       VantSa                    15,21             
6)   Lotta Mäkelä                     TampPy                    15,28             
     Elisa Hilska                     LappUM                    DNF               

Alkuerät erä 2, Tuuli: -0,2
1)   Liina Tervo                      HIFK                      14,28Q            
2)   Vilma Väliharju                  TampPy                    14,52Q            
3)   Milja Mahlavuori                 LappUM                    14,63Q            
4)   Helmi Laine                      SavonlRie                 14,81q            
5)   Inka-Maria Ylitalo               LapVi                     15,48             
6)   Tilda Höglund                    IFDrott                   15,50             


M17 110m aidat
Loppukilpailu, Tuuli: +0,7
1)   Konsta Kankainen                 TampPy                    13,90             
2)   Ville Kyrönlahti                 KangasnKa                 13,97             
3)   Aapo Nikkola                     HKV                       14,45             
4)   Juho Kallio                      LapVi                     14,45             
5)   Joonas Lapinkero                 JyväskKU                  14,57             
6)   Väinö Vähä-Kouvola               VehmKi                    15,51             
7)   Martti Hyvärinen                 LappUM                    16,16             


M17 400m aidat
Loppukilpailu
1)   Jere Haapalainen                 TampPy                    53,01             
2)   Joonas Lapinkero                 JyväskKU                  55,31             
3)   Ville Kyrönlahti                 KangasnKa                 55,60             
4)   Konsta Kankainen                 TampPy                    55,91             
5)   Aapeli Hatanpää                  ViipU                     56,95             
6)   Patrik Järvinen                  TampPy                    57,56             
7)   Vilho Ahtinen                    TuUL                      1.01,72           


N17 400m aidat
1)   Laura Loponen                    OulPy                     59,44             
2)   Aada Määttälä                    ToholU                    1.04,77           
3)   Reetta Ryynänen                  JoensKa                   1.04,86           
4)   Lotta Nurminen                   TuUL                      1.05,52           
5)   Helmi Laine                      SavonlRie                 1.06,48           
6)   Milja Mahlavuori                 LappUM                    1.06,74           
7)   Inka Rekonen                     TurTo                     1.07,06           
8)   Erin Kainulainen                 SavonlRie                 1.07,66           
9)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    1.07,83           
10)  Minttu Kaukonen                  LahdA                     1.08,46           
11)  Takwa Adam                       VantSa                    1.08,77           
12)  Helmi Tarkiainen                 TampPy                    1.08,83           
13)  Emmi Hietanen                    RiihimKi                  1.11,49           
14)  Lotta Mäkelä                     TampPy                    1.14,40           
15)  Emmi Lampio                      KerU                      1.15,05           

Loppukilpailu erä 1
1)   Aada Määttälä                    ToholU                    1.04,77           
2)   Reetta Ryynänen                  JoensKa                   1.04,86           
3)   Lotta Nurminen                   TuUL                      1.05,52           
4)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    1.07,83           
5)   Takwa Adam                       VantSa                    1.08,77           
6)   Emmi Hietanen                    RiihimKi                  1.11,49           
7)   Emmi Lampio                      KerU                      1.15,05           

Loppukilpailu erä 2
1)   Laura Loponen                    OulPy                     59,44             
2)   Helmi Laine                      SavonlRie                 1.06,48           
3)   Milja Mahlavuori                 LappUM                    1.06,74           
4)   Inka Rekonen                     TurTo                     1.07,06           
5)   Erin Kainulainen                 SavonlRie                 1.07,66           
6)   Minttu Kaukonen                  LahdA                     1.08,46           
7)   Helmi Tarkiainen                 TampPy                    1.08,83           
8)   Lotta Mäkelä                     TampPy                    1.14,40           


M17 2000m esteet
Loppukilpailu
1)   Eemeli Katajalaakso              KannU                     6.19,60           
2)   Oscar Nyholm                     BorgåAk                   6.20,43           
3)   Jimi Alastalo                    JoensKa                   6.26,53           
4)   Vinski Malinen                   MikkKV                    6.40,73           
5)   Oiva Ylä-Jarkko                  LänsiUU                   6.59,19           
6)   Eeli Jauhiainen                  KuusKi                    7.07,36           
     Aleksi Nokkanen                  ViipU                     DNS               


N17 2000m esteet
Loppukilpailu
1)   Nora Kytäjä                      LempKiYU                  7.19,98           
2)   Henna Eineluoto                  LappUM                    7.22,87           
3)   Melissa Kykyri                   KälvTa                    7.30,98           
4)   Jessica Ljungberg                HelsTa                    8.51,59           


M17 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Johan Grönroos                   SjundeåIF                 199               
     180    183    186    189    192    195    197    199    201    
     o      -      o      xo     xo     o      o      xo     xxx    

2)   Teemu Laurikainen                OrivPo                    197               
     175    180    183    186    189    192    195    197    199    
     o      o      -      o      o      o      o      o      xxx    

3)   Jade Nyström                     KorPo                     189               
     180    183    186    189    192    
     o      xo     o      xo     xxx    

4)   Miko Tähkänen                    MerikI                    183               
     170    175    180    183    186    
     o      o      xxo    xxo    xxx    

5)   Miro Heikkonen                   KeskiUYU                  175               
     165    170    175    180    
     o      xo     o      xxx    

6)   Elias Kurumaa                    KanksLei                  175               
     165    170    175    180    
     o      o      xo     xxx    

7)   Ville Vihertö                    IitPy                     170               
     160    165    170    175    
     o      o      o      xxx    



N17 Korkeus
Loppukilpailu
1)   Neea-Maria Joki                  PohjKoi                   170               
     158    161    164    167    170    172    
     o      o      o      o      o      xxx    

2)   Anni Konnu                       ImU                       167               
     150    155    158    161    164    167    170    
     o      o      o      o      xo     o      xxx    

3)   Vanessa Lindberg                 RiihimKi                  164               
     150    155    158    161    164    167    
     o      o      xxo    o      xo     xxx    

4)   Henni Liimatta                   MaskKa                    161               
     150    155    158    161    164    
     o      o      o      o      xxx    

5)   Sofie Latva-Risku                PorinTa                   158               
     155    158    161    
     xo     o      xxx    

6)   Emma Kammonen                    SiilPo                    155               
     150    155    158    
     o      o      xxx    

7)   Erika Kenttä                     EspTa                     155               
     145    150    155    158    
     o      o      xxo    xxx    

7)   Liisa Nyibong                    KarhU                     155               
     145    150    155    158    
     o      o      xxo    xxx    

9)   Viivi Perälä                     NaantLöy                  150               
     140    145    150    155    
     o      xo     xxo    xxx    

10)  Lotta Mäkelä                     TampPy                    145               
     140    145    150    
     o      xo     xxx    

11)  Ella Soinilehto                  OulPy                     145               
     140    145    150    
     xo     xo     xxx    

12)  Helmi Tarkiainen                 TampPy                    145               
     140    145    150    
     xo     xxo    xxx    



M17 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Eemil Hallikainen                KaavKai                   470               
     320    350    370    390    405    420    430    440    450    460    470    480    
     -      -      -      -      -      o      -      xx-    o      xo     o      xx-    

2)   Martti Hyvärinen                 LappUM                    450               
     320    350    370    390    405    420    430    440    450    460    
     -      -      -      -      o      o      o      o      xo     xxx    

2)   Otto Hiivola                     KalVa                     450               
     320    350    370    390    405    420    430    440    450    460    
     -      -      -      -      -      o      o      o      xo     xxx    

4)   Eerik Mäkelä                     LahdA                     450               
     320    350    370    390    405    420    430    440    450    460    
     -      -      -      o      -      o      xxo    o      xo     xxx    

5)   Konsta Kankainen                 TampPy                    440               
     320    350    370    390    405    420    430    440    450    
     -      -      -      -      o      xxo    o      xxo    xxx    

6)   Matti Leväsalmi                  KaavKai                   430               
     320    350    370    390    405    420    430    440    
     -      -      -      -      xxo    o      xo     xxx    

7)   Johannes Mäkelä                  HKV                       405               
     320    350    370    390    405    420    
     -      -      o      o      o      xxx    

8)   Akseli Hyytiä                    LaitJy                    405               
     320    350    370    390    405    420    
     -      -      -      o      xxo    xxx    

8)   Väinö Vähä-Kouvola               VehmKi                    405               
     320    350    370    390    405    420    
     -      -      o      -      xxo    xxx    

10)  Joona Ali-Haapala                KaustPV                   405               
     320    350    370    390    405    420    
     -      -      o      xo     xxo    xxx    

11)  Miro Heikkonen                   KeskiUYU                  390               
     320    350    370    390    405    
     -      o      o      o      xxx    

12)  Eetu Tornberg                    RaahVe                    390               
     320    350    370    390    405    
     -      xo     xxo    xo     xxx    

13)  Atte Tuominen                    LahdA                     350               
     320    350    370    
     o      xxo    xxx    



N17 Seiväs
Loppukilpailu
1)   Vanessa Lindberg                 RiihimKi                  363               
     260    280    295    310    320    330    350    363    370    
     -      -      -      -      o      o      o      xxo    xxx    

2)   Emma Hovirinta                   TuUL                      320               
     260    280    295    310    320    330    
     -      o      o      o      o      xxx    

2)   Felicia Vikström                 LarsmoIF                  320               
     260    280    295    310    320    330    
     -      o      o      o      o      xxx    

4)   Aino Hongisto                    TuUL                      310               
     260    280    295    310    320    
     -      o      o      o      xxx    

5)   Vilma Mikkola                    KeskiUYU                  310               
     260    280    295    310    320    
     -      -      -      xxo    xxx    

6)   Fanny Ojala                      SeinäjSU                  295               
     260    280    295    310    
     o      o      o      xxx    

6)   Jutta Heino                      KarkkPo                   295               
     260    280    295    310    
     -      o      o      xxx    

     Nelli Pajula                     JyväskKU                                    
     260    
     DNS    



M17 Pituus
Loppukilpailu
1)   Simeon Vorselman                 HKV                       6,72 +3,1  6,62 +1,3
     6,72   x      x      x      6,62   x      
     +3,1   +0,2   +2,4   +1,6   +1,3   +2,6   

2)   Benjamin Olli                    VasaIS                    6,65 +2,9  6,55 +1,4
     6,65   6,52   6,15   6,55   x      x      
     +2,9   +1,8   +0,3   +1,4   +3,0   +2,4   

3)   Juho Kallio                      LapVi                     6,58 +2,2  6,51 +1,9
     6,51   6,57   6,56   6,51   6,58   6,47   
     +1,9   +2,8   +2,1   +2,2   +2,2   +2,1   

4)   Aku Kulju                        JyväskKU                  6,54 +4,4  6,16 +1,5
     x      6,09   6,16   5,97   5,97   6,54   
     +0,6   +1,2   +1,5   +1,4   +0,4   +4,4   

5)   Sisu Mikkilä                     ImU                       6,45 +1,9          
     6,25   6,41   x      x      x      6,45   
     +2,6   +4,1   +2,9   +0,3   +5,3   +1,9   

6)   Sami Bärlund                     TapE                      6,43 +4,2  6,42 +0,3
     6,04   6,26   2,29   6,43   6,33   6,42   
     +0,9   +0,7   +2,7   +4,2   +2,7   +0,3   

7)   Samuel Shams                     KU-58                     6,30 +0,8          
     6,05   6,30   x      x      x      6,25   
     +1,7   +0,8   +3,3   +1,8   +0,8   +2,8   

8)   Deshawn Holopainen               JoensKa                   6,08 +1,9          
     6,05   6,08   x      6,08   x      5,93   
     +2,1   +1,7   +0,1   +1,9   +1,1   +0,5   

9)   Topi Huttunen                    VierKoi                   6,07 +2,2  6,03 +1,4
     x      6,03   6,07   
     +1,8   +1,4   +2,2   

10)  Akseli Hyytiä                    LaitJy                    6,02 +2,8  5,96 +0,6
     4,42   6,02   5,96   
     +4,2   +2,8   +0,6   

11)  Ville Vihertö                    IitPy                     5,78 +1,9          
     5,54   5,78   5,44   
     +1,2   +1,9   +0,0   

12)  Mortti Metsäkoivu                ViipU                     5,73 +4,4  NM +1,3 
     x      x      5,73   
     +1,3   +2,0   +4,4   

13)  Väinö Vähä-Kouvola               VehmKi                    5,55 +1,8          
     5,55   5,36   x      
     +1,8   +1,9   +4,7   

14)  Anselmi Jaatinen                 UrjU                      5,32 +0,6          
     5,14   x      5,32   
     +1,4   +0,9   +0,6   

15)  Oskar Toomet                     TampPy                    5,26 +1,0          
     5,09   5,26   5,07   
     +0,0   +1,0   +2,5   

16)  Arttu Savilaakso                 LimNM                     1,51 +3,2  NM +0,3 
     x      1,51   x      
     +0,3   +3,2   +2,0   

     Oliver Forsman                   IFRaseb                   NM +0,0           
     x      x      x      
     +3,6   +0,0   +0,0   



N17 Pituus
Loppukilpailu
1)   Inkeri Ahokas                    PorinYU                   5,57 +1,5          
     5,25   5,52   5,57   5,57   x      5,41   
     +0,0   +0,4   +1,7   +1,5   +1,8   +1,3   

2)   Gisela Bergström                 BorgåAk                   5,30 +2,4  5,16 +1,3
     x      5,16   5,27   3,32   4,10   5,30   
     +0,8   +1,3   +2,2   +0,0   +1,6   +2,4   

3)   Sanni Lento                      TampPy                    5,27 +1,9          
     5,17   x      5,15   5,27   x      5,24   
     +2,8   +2,9   +1,7   +1,9   +2,6   +3,0   

4)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    5,23 +2,1  5,19 +2,0
     5,19   5,17   x      4,96   x      5,23   
     +2,0   +1,4   +2,0   +1,7   +0,3   +2,1   

5)   Sonja Jääskeläinen               KarstKi                   5,19 +1,9          
     5,11   4,96   4,90   4,96   5,05   5,19   
     +1,7   +0,3   +1,6   +0,8   +2,7   +1,9   

6)   Elisa Alastalo                   JanJa                     5,08 +0,9          
     x      5,08   x      5,05   4,73   x      
     +1,2   +0,9   +1,6   +2,4   +0,4   +0,0   

7)   Vilma Harilainen                 TurWei                    5,04 +0,9          
     5,04   x      x      x      5,03   x      
     +0,9   +1,4   +0,7   +1,0   +1,6   +2,9   

8)   Milja Mahlavuori                 LappUM                    5,02 +1,6          
     x      5,02   x      4,97   4,77   x      
     +1,6   +1,6   +1,9   +0,8   +0,4   +1,9   

9)   Tiia Säde                        JoensKa                   5,01 +0,1          
     x      5,01   4,96   
     +3,2   +0,1   +0,0   

10)  Anni Nurminen                    TampPy                    5,01 +1,5          
     x      x      5,01   
     +1,3   +1,9   +1,5   

11)  Alicia Björkvik                  IKFalken                  4,82 +2,4  4,50 +1,6
     4,50   4,82   4,70   
     +1,6   +2,4   +2,5   

12)  Emmi Hietanen                    RiihimKi                  4,75 +1,1          
     4,64   4,64   4,75   
     +1,4   +1,4   +1,1   


1)   Inkeri Ahokas                    PorinYU                   5,57 +1,5          
     5,25   5,52   5,57   5,57   x      5,41   
     +0,0   +0,4   +1,7   +1,5   +1,8   +1,3   

2)   Gisela Bergström                 BorgåAk                   5,30 +2,4  5,16 +1,3
     x      5,16   5,27   3,32   4,10   5,30   
     +0,8   +1,3   +2,2   +0,0   +1,6   +2,4   

3)   Sanni Lento                      TampPy                    5,27 +1,9          
     5,17   x      5,15   5,27   x      5,24   
     +2,8   +2,9   +1,7   +1,9   +2,6   +3,0   

4)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    5,23 +2,1  5,19 +2,0
     5,19   5,17   x      4,96   x      5,23   
     +2,0   +1,4   +2,0   +1,7   +0,3   +2,1   

5)   Sonja Jääskeläinen               KarstKi                   5,19 +1,9          
     5,11   4,96   4,90   4,96   5,05   5,19   
     +1,7   +0,3   +1,6   +0,8   +2,7   +1,9   

6)   Elisa Alastalo                   JanJa                     5,08 +0,9          
     x      5,08   x      5,05   4,73   x      
     +1,2   +0,9   +1,6   +2,4   +0,4   +0,0   

7)   Vilma Harilainen                 TurWei                    5,04 +0,9          
     5,04   x      x      x      5,03   x      
     +0,9   +1,4   +0,7   +1,0   +1,6   +2,9   

8)   Milja Mahlavuori                 LappUM                    5,02 +1,6          
     x      5,02   x      4,97   4,77   x      
     +1,6   +1,6   +1,9   +0,8   +0,4   +1,9   

9)   Tiia Säde                        JoensKa                   5,01 +0,1          
     x      5,01   4,96   
     +3,2   +0,1   +0,0   

10)  Anni Nurminen                    TampPy                    5,01 +1,5          
     x      x      5,01   
     +1,3   +1,9   +1,5   

11)  Alicia Björkvik                  IKFalken                  4,82 +2,4  4,50 +1,6
     4,50   4,82   4,70   
     +1,6   +2,4   +2,5   

12)  Emmi Hietanen                    RiihimKi                  4,75 +1,1          
     4,64   4,64   4,75   
     +1,4   +1,4   +1,1   



Karsinta erä 1
1)   Sanni Lento                      TampPy                    5,24Q +1,8          
     5,24   
     +1,8   

2)   Tiia Säde                        JoensKa                   5,22Q +2,5  NM +0,2 
     x      5,22   
     +0,2   +2,5   

3)   Gisela Bergström                 BorgåAk                   5,10q +1,3          
     4,98   5,10   4,90   
     +0,0   +1,3   -0,1   

4)   Vilma Harilainen                 TurWei                    5,09q +1,2          
     5,09   x      x      
     +1,2   +1,3   +3,1   

5)   Tilda Höglund                    IFDrott                   4,78 +2,4  4,36 +0,6
     4,06   4,78   4,36   
     +0,4   +2,4   +0,6   

6)   Riina Palonen                    ViitVie                   4,69 +1,1          
     x      x      4,69   
     -0,2   +0,8   +1,1   

7)   Josefina Salmi                   IkaalU                    4,68 +0,8          
     4,68   4,66   2,66   
     +0,8   +0,5   +1,3   

8)   Ella Soinilehto                  OulPy                     4,65 +1,4          
     x      4,65   x      
     +2,4   +1,4   +2,4   

9)   Ella Kärki                       VaasVa                    4,58 +1,0          
     x      4,58   x      
     +0,9   +1,0   +1,6   


Karsinta erä 2
1)   Inkeri Ahokas                    PorinYU                   5,62Q +0,9          
     5,62   
     +0,9   

2)   Anni Nurminen                    TampPy                    5,57Q +1,4          
     5,57   
     +1,4   

3)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    5,23Q +0,0          
     5,04   5,23   
     -1,1   +0,0   

4)   Sonja Jääskeläinen               KarstKi                   5,21Q +1,5          
     5,21   
     +1,5   

5)   Elisa Alastalo                   JanJa                     5,11q -0,1          
     4,90   x      5,11   
     +1,8   +2,4   -0,1   

6)   Emmi Hietanen                    RiihimKi                  4,92q +0,5          
     4,90   4,92   x      
     +1,6   +0,5   +1,8   

7)   Milja Mahlavuori                 LappUM                    4,87q +0,0          
     x      4,74   4,87   
     +2,7   -1,6   +0,0   

8)   Alicia Björkvik                  IKFalken                  4,78q +2,6  4,78 +1,6
     4,76   4,78   4,78   
     +3,0   +1,6   +2,6   

9)   Johanna Välimäki                 IkaalU                    4,66 +0,0          
     x      4,66   x      
     +1,9   +0,0   +0,8   



M17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Deshawn Holopainen               JoensKa                   14,04 +0,0          
     13,23  14,01  13,91  14,04  14,01  x      
     +1,3   +2,1   +0,0   +0,0   +0,0   +1,8   

2)   Sami Bärlund                     TapE                      13,99 +0,0          
     13,34  13,99  x      13,83  13,65  13,71  
     +1,9   +0,0   +0,1   +0,5   +0,5   +0,3   

3)   Roni Rämä                        LahdA                     13,86 +2,2  13,69 +0,8
     13,37  13,86  13,78  13,63  x      13,69  
     +0,0   +2,2   +2,6   +0,1   +1,0   +0,8   

4)   Simeon Vorselman                 HKV                       13,78 +0,8          
     13,51  13,78  13,32  13,53  13,59  13,78  
     +0,4   +0,7   +0,0   +0,0   +0,0   +0,8   

5)   Mikael Lähteenmäki               KanksLei                  13,59 +1,7          
     13,23  13,29  13,40  x      13,59  13,44  
     +1,9   +1,1   +0,5   +0,5   +1,7   +0,0   

6)   Zakaria Sabally                  ViipU                     13,28 +0,8          
     13,01  13,25  12,85  13,19  13,28  x      
     +1,5   +0,8   +1,3   +0,0   +0,8   +1,2   

7)   Niko Mikkola                     PorinYU                   13,21 +1,3          
     12,59  12,44  13,02  11,99  13,21  13,07  
     +0,6   +0,4   +2,8   +0,5   +1,3   +1,7   

8)   Sisu Mikkilä                     ImU                       13,19 +1,1          
     12,97  12,89  12,90  13,03  -      13,19  
     +0,7   +1,2   +0,0   +0,9          +1,1   

9)   Emil Nylund                      IFSibboV                  12,67 +0,0          
     x      x      12,67  
     +0,7   +0,2   +0,0   

10)  Oliver Forsman                   IFRaseb                   12,59 +0,5          
     12,15  12,21  12,59  
     +0,0   +0,0   +0,5   

11)  Samuel Shams                     KU-58                     12,08 +1,1          
     12,08  12,06  x      
     +1,1   +0,5   +0,0   

12)  Mortti Metsäkoivu                ViipU                     11,51 +0,0          
     11,51  11,17  11,37  
     +0,0   +0,2   +2,4   



N17 Kolmiloikka
Loppukilpailu
1)   Siiri Nyyssönen                  JoensKa                   12,10 +2,2  12,07 +0,7
     12,07  11,99  12,02  12,10  11,86  12,05  
     +0,7   +0,3   +1,2   +2,2   +1,2   +0,0   

2)   Sanni Lento                      TampPy                    12,09 +0,8          
     11,91  11,85  11,76  11,72  11,95  12,09  
     +0,3   +0,9   +0,2   +1,7   +0,5   +0,8   

3)   Daniela Fernandez Furu           TuUL                      11,93 +0,9          
     11,39  11,35  x      11,21  11,52  11,93  
     +0,0   +0,9   +0,0   +0,7   +0,0   +0,9   

4)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    11,72 +0,0          
     x      11,18  x      11,27  11,43  11,72  
     +0,6   +1,1   +0,0   +0,5   +0,9   +0,0   

5)   Ella Kärki                       VaasVa                    11,65 +0,4          
     11,39  11,13  11,46  11,47  11,65  x      
     +0,6   +0,0   +1,2   +0,0   +0,4   +1,8   

6)   Erin Kainulainen                 SavonlRie                 11,51 +1,3          
     x      11,12  11,06  x      11,51  11,45  
     +1,1   +2,0   +1,8   +1,5   +1,3   +0,0   

7)   Lilja Koskela                    HKV                       11,33 +0,0          
     x      11,23  11,16  10,99  x      11,33  
     +0,0   +0,3   +0,0   +1,0   +0,2   +0,0   

8)   Emma Loo                         PargIF                    11,20 +0,0          
     10,88  x      11,20  10,88  x      10,77  
     +0,0   +2,0   +0,0   +0,4   +0,9   +0,0   

9)   Vilma Harilainen                 TurWei                    11,09 +1,5          
     10,78  10,65  11,09  
     +0,0   +0,0   +1,5   

10)  Noora Sihvonen                   KeskiUYU                  10,92 +0,0          
     10,92  x      x      
     +0,0   +0,0   +0,8   

11)  Alicia Björkvik                  IKFalken                  10,37 +1,2          
     10,31  x      10,37  
     +0,0   +1,1   +1,2   

     Elisa Alastalo                   JanJa                     NM +0,0           
     x      x      x      
     +0,0   +1,8   +0,0   


1)   Siiri Nyyssönen                  JoensKa                   12,10 +2,2  12,07 +0,7
     12,07  11,99  12,02  12,10  11,86  12,05  
     +0,7   +0,3   +1,2   +2,2   +1,2   +0,0   

2)   Sanni Lento                      TampPy                    12,09 +0,8          
     11,91  11,85  11,76  11,72  11,95  12,09  
     +0,3   +0,9   +0,2   +1,7   +0,5   +0,8   

3)   Daniela Fernandez Furu           TuUL                      11,93 +0,9          
     11,39  11,35  x      11,21  11,52  11,93  
     +0,0   +0,9   +0,0   +0,7   +0,0   +0,9   

4)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    11,72 +0,0          
     x      11,18  x      11,27  11,43  11,72  
     +0,6   +1,1   +0,0   +0,5   +0,9   +0,0   

5)   Ella Kärki                       VaasVa                    11,65 +0,4          
     11,39  11,13  11,46  11,47  11,65  x      
     +0,6   +0,0   +1,2   +0,0   +0,4   +1,8   

6)   Erin Kainulainen                 SavonlRie                 11,51 +1,3          
     x      11,12  11,06  x      11,51  11,45  
     +1,1   +2,0   +1,8   +1,5   +1,3   +0,0   

7)   Lilja Koskela                    HKV                       11,33 +0,0          
     x      11,23  11,16  10,99  x      11,33  
     +0,0   +0,3   +0,0   +1,0   +0,2   +0,0   

8)   Emma Loo                         PargIF                    11,20 +0,0          
     10,88  x      11,20  10,88  x      10,77  
     +0,0   +2,0   +0,0   +0,4   +0,9   +0,0   

9)   Vilma Harilainen                 TurWei                    11,09 +1,5          
     10,78  10,65  11,09  
     +0,0   +0,0   +1,5   

10)  Noora Sihvonen                   KeskiUYU                  10,92 +0,0          
     10,92  x      x      
     +0,0   +0,0   +0,8   

11)  Alicia Björkvik                  IKFalken                  10,37 +1,2          
     10,31  x      10,37  
     +0,0   +1,1   +1,2   

     Elisa Alastalo                   JanJa                     NM +0,0           
     x      x      x      
     +0,0   +1,8   +0,0   



Karsinta
1)   Erin Kainulainen                 SavonlRie                 11,40Q +1,8          
     x      11,40  
     +2,2   +1,8   

2)   Siiri Nyyssönen                  JoensKa                   11,39Q +2,0          
     10,87  x      11,39  
     +2,7   +1,6   +2,0   

3)   Sanni Lento                      TampPy                    11,31Q +2,5          
     11,31  
     +2,5   

4)   Lilja Koskela                    HKV                       11,29Q +1,4          
     10,77  11,29  
     +2,1   +1,4   

5)   Elisa Alastalo                   JanJa                     11,28Q +3,4          
     11,28  
     +3,4   

6)   Daniela Fernandez Furu           TuUL                      11,17Q +1,8          
     11,17  
     +1,8   

7)   Vilma Harilainen                 TurWei                    11,09Q +3,2          
     10,75  11,09  
     +2,2   +3,2   

8)   Jenna Saarilahti                 TampPy                    11,08Q +1,2          
     11,08  
     +1,2   

9)   Ella Kärki                       VaasVa                    11,07Q +3,2          
     11,07  
     +3,2   

10)  Noora Sihvonen                   KeskiUYU                  11,00Q +2,2  NM +1,7 
     x      x      11,00  
     +3,0   +1,7   +2,2   

11)  Alicia Björkvik                  IKFalken                  10,97Q +1,2          
     10,30  10,52  10,97  
     +2,4   +2,5   +1,2   

12)  Emma Loo                         PargIF                    10,96Q +2,5          
     10,96  
     +2,5   

13)  Jenina Luotonen                  LaitJy                    10,69 +2,0          
     10,44  x      10,69  
     +3,2   +2,1   +2,0   

14)  Riina Palonen                    ViitVie                   10,64 +2,4  10,34 +2,0
     9,96   10,34  10,64  
     +1,7   +2,0   +2,4   

15)  Emmi Ronkainen                   KeskiUYU                  9,80 +1,8          
     9,80   x      9,32   
     +1,8   +1,7   +2,4   

16)  Kia Wiren                        RekRai                    9,57 +1,0          
     x      9,57   x      
     +2,5   +1,0   +0,2   

     Aava Kipinä                      JoensKa                   NM +1,7           
     x      x      x      
     +2,9   +1,5   +1,7   

     Oona Syyri                       ForssSa                   NM +3,0   NM +1,4 
     x      x      x      
     +1,4   +3,4   +3,0   



N17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Tiina Järvinen                   LahdA                     15,08             
     14,56  14,87  14,83  15,08  14,62  14,80  

2)   Anette Saalismaa                 PudasjU                   14,88             
     14,36  14,88  x      x      x      x      

3)   Salla Koskimäki                  KaustPV                   14,42             
     13,45  13,79  x      13,96  x      14,42  

4)   Iida Pohjalainen                 UudKK                     13,58             
     12,45  12,54  12,65  13,58  x      13,45  

5)   Tuuli Kammonen                   MikkKV                    12,62             
     11,17  11,60  11,16  12,62  11,63  12,14  

6)   Janna Huuho                      PyhäsU                    12,41             
     10,67  11,84  11,63  11,82  12,41  12,23  

7)   Emmi Pohjolainen                 LauttLu                   12,04             
     12,04  x      x      x      11,99  11,66  

8)   Kristiina Laitinen               LempKiYU                  11,92             
     11,92  11,35  11,47  11,01  11,73  11,23  

9)   Emma Kammonen                    SiilPo                    11,30             
     11,30  x      10,71  

10)  Johanna Välimäki                 IkaalU                    11,02             
     10,68  11,02  10,17  

11)  Aada Sipiläinen                  OrimJy                    11,01             
     10,93  11,01  x      

12)  Lumi Vahteristo                  ToijVau                   10,83             
     10,80  10,83  x      

13)  Ronja Harju                      JyväskKU                  10,70             
     10,47  x      10,70  

14)  Elisa Hilska                     LappUM                    10,38             
     9,22   10,38  x      

15)  Neea Suhonen                     ViialVa                   10,19             
     10,13  10,09  10,19  

16)  Jenniina Virtanen                JanJa                     10,08             
     9,60   9,64   10,08  



M17 Kuula
Loppukilpailu
1)   Juho Suominen                    PiikkKe                   15,93             
     14,07  15,43  x      15,10  x      15,93  

2)   Max Lampinen                     SomE                      15,85             
     14,84  15,57  15,20  15,85  15,30  15,03  

3)   Riku Tenhunen                    SiilPo                    15,79             
     15,79  x      x      x      x      x      

4)   Robin Hildén                     IFSibboV                  15,31             
     14,00  14,58  15,17  x      15,31  x      

5)   Henrik Lehtinen                  LauttLu                   15,15             
     14,84  15,15  14,97  x      14,49  14,04  

6)   Kosti Saine                      KanksLei                  14,21             
     14,21  x      x      x      x      x      

7)   Vili Välimäki                    TammRy                    13,60             
     11,85  13,60  x      x      x      x      

8)   Anselmi Koskela                  RiihimKi                  13,43             
     13,35  13,12  13,43  13,27  x      x      

9)   Eliel Mulari                     KarhKa                    13,09             
     12,61  13,09  12,60  

10)  Mikko Huhta                      NurmijYU                  12,71             
     12,34  x      12,71  

11)  Patrick Jokela                   AlavU                     12,53             
     12,53  12,53  x      

12)  Jani Laakso                      TammRy                    11,67             
     x      11,67  11,64  



N17 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Anette Saalismaa                 PudasjU                   42,06             
     38,38  42,06  x      x      x      40,28  

2)   Sanni Krapi                      LoimJa                    41,82             
     37,72  38,38  36,48  35,47  38,09  41,82  

3)   Pinja Naula                      TuUL                      38,18             
     38,18  35,31  x      x      37,70  x      

4)   Emmi Pohjolainen                 LauttLu                   35,37             
     x      x      33,15  x      35,37  x      

5)   Lyydia Herrala                   TöysVe                    34,19             
     32,22  32,71  34,19  32,82  x      x      

6)   Nelli Pajula                     JyväskKU                  33,31             
     x      x      33,31  31,47  31,01  32,50  

7)   Pinja Muotka                     LahdA                     33,23             
     33,23  x      x      x      x      x      

8)   Tuuli Kammonen                   MikkKV                    32,79             
     30,19  32,04  32,39  32,79  x      32,43  

9)   Iida Pohjalainen                 UudKK                     31,78             
     30,86  x      31,78  

10)  Ida Cardona                      KeskiUYU                  28,78             
     28,78  x      x      

11)  Kristiina Laitinen               LempKiYU                  28,62             
     x      28,62  28,53  

12)  Jenniina Virtanen                JanJa                     26,70             
     26,70  x      x      

13)  Emilia Immonen                   JyväskKU                  26,55             
     x      x      26,55  

14)  Jonna Ahola                      KaipVi                    25,27             
     25,27  x      24,33  

15)  Emmi Kotamäki                    NurmijYU                  25,20             
     23,41  x      25,20  

     Tiia Kopsala                     KannU                     NM                
     x      x      x      



M17 Kiekko
Loppukilpailu
1)   Kosti Saine                      KanksLei                  53,03             
     52,24  x      49,11  50,42  53,03  46,52  

2)   Max Lampinen                     SomE                      51,54             
     50,79  51,54  x      x      50,29  x      

3)   Mikko Huhta                      NurmijYU                  49,21             
     49,21  47,64  x      45,97  x      48,39  

4)   Juho Suominen                    PiikkKe                   48,88             
     44,82  45,01  48,88  45,39  x      46,46  

5)   Otto Hiivola                     KalVa                     44,85             
     39,74  43,23  44,85  43,60  x      40,36  

6)   Henrik Lehtinen                  LauttLu                   40,87             
     x      40,87  x      40,67  x      35,93  

7)   Elias Sairio                     KanksLei                  40,68             
     39,40  x      x      x      x      40,68  

8)   Eliel Mulari                     KarhKa                    37,72             
     37,59  37,72  35,33  35,08  36,25  35,31  

9)   Robin Hildén                     IFSibboV                  37,59             
     34,78  37,59  x      

10)  Matias Lammi                     NokU                      33,82             
     32,94  33,82  x      

11)  Aron Johansson                   BorgåAk                   28,87             
     28,87  27,08  27,71  



M17 Moukari
Loppukilpailu
1)   Max Lampinen                     SomE                      80,17             
     75,77  79,47  80,17  77,59  79,82  x      

2)   Simo Piirainen                   KaipVi                    66,57             
     x      66,57  x      x      x      x      

3)   Mikko Huhta                      NurmijYU                  65,03             
     63,44  65,03  x      x      63,78  x      

4)   Juho Suominen                    PiikkKe                   58,55             
     55,51  57,71  x      58,55  56,55  55,14  

5)   Riku Tenhunen                    SiilPo                    58,34             
     54,42  56,78  54,66  58,34  56,05  56,84  

6)   Olavi Yli-Mannila                AlajA                     57,74             
     56,11  57,74  x      55,13  56,89  52,84  

7)   Jani Laakso                      TammRy                    55,20             
     53,90  53,85  x      53,15  55,20  51,64  

8)   Eemil Sairio                     KanksLei                  52,43             
     50,31  52,43  49,88  x      49,31  50,86  

9)   Lauri Kakko                      SomE                      50,61             
     50,05  50,61  x      

     Aron Johansson                   BorgåAk                   NM                
     x      x      x      



N17 Moukari
Loppukilpailu
1)   Charlotta Sandkulla              IFÅsar                    63,67             
     58,70  x      60,12  x      58,53  63,67  

2)   Salla Koskimäki                  KaustPV                   57,36             
     55,28  55,63  x      56,24  54,65  57,36  

3)   Emmi Malo                        LopU                      54,26             
     54,26  53,08  52,22  53,09  50,55  53,52  

4)   Terhi Kangastie                  LappVei                   49,61             
     49,61  46,01  48,67  45,94  45,56  x      

5)   Siru Myllykangas                 HeinI                     44,67             
     36,70  37,20  42,12  x      42,80  44,67  

6)   Sara Puustinen                   BorgåAk                   44,42             
     44,42  43,02  43,49  39,53  40,36  x      

7)   Tuuli Kammonen                   MikkKV                    44,02             
     43,11  44,02  41,77  x      43,36  x      

8)   Jonna Ahola                      KaipVi                    43,36             
     43,36  x      x      39,71  x      x      

9)   Viivi Taipale                    PälkLL                    41,01             
     x      41,01  x      

10)  Tilda Korhonen                   SiilPo                    40,66             
     x      x      40,66  

     Sofia Wahlstedt                  BorgåAk                   NM                
     x      x      x      



M17 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Lenni Yli-Kotila                 KannU                     60,94             
     60,51  x      60,94  x      x      x      

2)   Arno Toivola                     RiihimKi                  58,07             
     58,07  -      -      x      x      56,65  

3)   Otto Hiivola                     KalVa                     56,05             
     x      x      50,15  55,54  56,05  55,50  

4)   Tuomas Närhi                     LempKiYU                  55,82             
     55,82  x      x      -      -      x      

5)   Akseli Hyytiä                    LaitJy                    54,13             
     x      50,18  49,84  52,97  x      54,13  

6)   Mika Niskala                     PohjKoi                   52,75             
     45,72  52,75  x      x      x      x      

7)   Patrick Jokela                   AlavU                     52,23             
     51,56  48,70  51,35  x      45,58  52,23  

     Olavi Yli-Mannila                AlajA                     NM                
     x      x      x      x      x      x      



N17 Keihäs
Loppukilpailu
1)   Nanna Leivonen                   JyväskKU                  50,88             
     46,30  47,32  x      48,55  48,38  50,88  

2)   Salla Koskimäki                  KaustPV                   50,66             
     48,54  46,74  x      48,81  49,37  50,66  

3)   Minttu Turunen                   KuopRei                   47,39             
     45,34  x      44,40  x      45,68  47,39  

4)   Tiisa Paukku                     PihtipTui                 47,17             
     43,55  45,37  44,74  44,50  47,10  47,17  

5)   Helmiina Kynnäs                  SaarijPu                  44,82             
     43,48  43,23  x      43,74  44,82  42,49  

6)   Emmi Hietanen                    RiihimKi                  41,95             
     39,05  39,38  41,95  x      41,28  x      

7)   Noora Haapaniemi                 TeuvRi                    41,83             
     36,75  38,03  41,09  41,82  41,83  40,71  

8)   Siiri Nikula                     KeskiUYU                  40,19             
     33,07  36,68  38,17  38,28  x      40,19  

9)   Elisa Hilska                     LappUM                    36,13             
     34,44  35,13  36,13  

10)  Kristiina Laitinen               LempKiYU                  36,09             
     x      34,64  36,09  

11)  Neea Suhonen                     ViialVa                   32,37             
     30,67  x      32,37  

12)  Vilma Toivonen                   HämeenlTa                 31,52             
     x      -      31,52  



M17 3000m kävely
Loppukilpailu
1)   Sajan Irincheev                  EspTa                     12.02,87          
2)   Kalle Gauriloff                  KeskiUYU                  16.38,53          


N17 3000m kävely
Loppukilpailu
1)   Anna Kokko                       KuivAu                    15.56,48          
2)   Taika Nurro                      RekRai                    18.29,34