Kilpailukalenteri.fi
Etusivu
Selaus
Haku
Karttahaku


UKK / FAQ
Anna palautetta
Tietoa palvelusta

Tulospalveluohje

Piilota piirin myöntämät kilpailut

Näytä seurakilpailut
Paluu kilpailun tietoihin
Kansalliset
08.08. klo 12:00 Aikuisurheilun SM-kilpailut Tulokset (päivitetty: 13:51 11.08.2014)
Aikuisurheilun SM-kilpailut
Harjun stadion
8.-10.8.2014

TULOKSET PE-SU

Tulokset päivittäin: http://www.jku.fi/sm2014/tulokset/

M30 100 m                           Loppukilpailu


                     Tuuli: +0,3

  1. Pertti Huovinen                         KajKi               11,75 
  2. Tomi Mustonen                           VSVU                11,76 
  3. Jouni Tahvanainen                       KeskiUYU            11,93 
  4. Sami Koivunen                           NoormNo             12,36 
  5. Lassi Tani                              EsboIF              12,48 
  6. Miika Hytönen                           HaukivKi            12,76 

M30 200 m


                     Tuuli: +1,8

  1. Tomi Mustonen                           VSVU                24,11 
  2. Pertti Huovinen                         KajKi               24,33 
  3. Lassi Tani                              EsboIF              25,30 
  4. Ville Ryhänen                           EsboIF              26,56 

M30 400 m


  1. Lassi Tani                              EsboIF              56,99 
  2. Sami Koivunen                           NoormNo             57,45 
  3. Tero Kesäläinen                         VSVU              1.00,27 

M30 800 m


  1. Juha Nyyssönen                          KylmäkVei         2.02,89 
  2. Markku Nikkanen                         LimNM             2.06,64 
  3. Tero Kesäläinen                         VSVU              2.16,89 
  4. Teemu Oittinen                          SavonlRie         2.25,86 

M30 1500 m


  1. Markku Nikkanen                         LimNM             4.12,02 
  2. Gharbi Sellami                          PolvijU           4.12,94 
  3. Juha Nyyssönen                          KylmäkVei         4.16,25 
  4. Aki Panula                              KylmäkVei         4.40,87 

M30 5000 m


  1. Gharbi Sellami                          PolvijU          15.51,28 
  2. Matti Uusitalo                          KuivAu           16.14,02 
  3. Pasi Silvennoinen                       RiihimKV         17.07,77 

M30 10 000 m


  1. Gharbi Sellami                          PolvijU          33.07,39 
  2. Jan Kaas                                GamlakIF         33.12,71 
  3. Matti Uusitalo                          KuivAu           33.36,87 
  4. Aki Panula                              KylmäkVei        36.39,71 
  5. Jukka Pasanen                           RunClub          36.40,66 
  6. Marko Savolainen                        HelsJy           36.44,09 

M30 3000 m ej


  1. Mikko Ruokolainen                       EsboIF           12.45,90 

M30 400 m aj


  1. Ville Ryhänen                           EsboIF            1.05,24 
  2. Tommy Lahti                             IFFemman          1.35,96 

M30 110 m aj


                     Tuuli: 0,0

  1. Ville Ryhänen                           EsboIF              21,03 
  2. Tommy Lahti                             IFFemman            40,94 

M30 10 000 m kävely


  1. Mikko Ruokolainen                       EsboIF         1.07.17,96 

M30 Korkeus

  1. Jaakko Airaksinen                       HKV                   154 
         142 145 148 151 154 157 160
           O   -   O   O  XO   - XXX
  2. Pauli Saarinen                          HKV                   151 
         130 133 136 139 142 145 148 151 154
           O   -   -   -   O   O   - XXO XXX
  3. Tommy Lahti                             IFFemman              130 
         130 133 139 142 145
           O   -   - X--  XX

M30 Pituus

  1. Kari Majuri                             PUV                  5,31 +0,3            
          5,06  5,31  5,13     X  5,09     -
          +1,6  +0,3  +0,3        -0,4      
  2. Tommy Lahti                             IFFemman             4,11 -0,3            
          3,80  3,80  4,09  4,11  4,00     X
          +1,5  +0,4  +0,9  -0,3  -1,1      

M30 Kolmiloikka

  1. Kari Majuri                             PUV                 11,37 +1,6            
             X 11,37     X     X     -     -
                +1,6                        
  2. Miika Hytönen                           HaukivKi             9,98 +0,6            
          9,98     X     -     -     -     -
          +0,6                              
     Janne Alasalmi                          JyväskKU               NM                 
             X     X     -     -     -     -
                                            

M30 Kuula

  1. Niklas Söderlund                        IFRaseb             13,62 
          13,25      X  13,62  13,56  13,39  13,24
  2. Jouni Sillanpää                         VetU                13,02 
          12,40  12,72  13,02  12,92  13,01  12,78
  3. Teemu Virolainen                        PorHT               11,47 
          11,47      X  11,34      X  11,41      X
  4. Miika Hytönen                           HaukivKi            11,02 
          10,97  11,02  10,94  10,78      X      X

M30 Kiekko

  1. Niklas Söderlund                        IFRaseb             39,66 
          31,42  39,49  39,66  39,14      X      X
  2. Jukka Saaranen                          PyhäjPo             36,99 
          30,19      X  32,65  36,99  36,71      X
  3. Johan Rantala                           VSVU                23,10 
          20,21  20,30  23,10      X  20,15  22,91

M30 Moukari

  1. Petri Rautio                            AlavVi              61,03 
              X  57,03  58,80  59,11  59,88  61,03
  2. Juhana Mäkelä                           YlistKV             57,61 
          54,94  56,71  57,61  55,87  56,76  57,37
  3. Tommy Lahti                             IFFemman            22,96 
          22,96      X      X  22,29      X  22,17

M30 Keihäs

  1. Tero Savolainen                         KeitNu              65,66 
          61,26  61,68      X  65,66  65,15  64,89
  2. Mikko Niilo-Rämä                        HaukivKi            55,98 
          55,98  53,89  55,84  54,27      -  53,90
  3. Petri Lätti                             E-PUV               51,56 
          48,48  48,33  51,56      X  50,74  50,57
  4. Pauli Saarinen                          HKV                 40,25 
          36,11  38,23  35,40  35,15  40,25  35,80

M30 Painonheitto

  1. Juhana Mäkelä                           YlistKV             18,97 
          18,09      X  17,50  18,97      X      X
  2. Jyrki Mäkelä                            TöysVe              17,52 
          16,44  17,26  17,22  17,43  17,52      X
  3. Tommy Lahti                             IFFemman             7,79 
           7,35   7,36   7,38   6,93   7,79   7,53

M35 100 m                           Loppukilpailu


                     Tuuli: -1,2

  1. Antti Pirttimäki                        HKV                 11,73 
  2. Teemu Kejonen                           MuurY               11,74 
  3. Petteri Laitinen                        VSVU                11,81 
  4. Mika Pylvänen                           JyväskKU            12,08 
  5. Marko Haasala                           KälvTa              12,57 
  6. Arto Seppä                              EspTa               12,59 
  7. Sami Krause                             ItäHKi              12,68 
     Heikki Sorvali                          HaukivKi              DNF 

M35 100 m                           Alkuerät

  1. Antti Pirttimäki                        HKV                 11,90Q
  2. Mika Pylvänen                           JyväskKU            11,98Q
  3. Teemu Kejonen                           MuurY               12,07Q
  4. Petteri Laitinen                        VSVU                12,32Q
  5. Marko Haasala                           KälvTa              12,50q
  6. Arto Seppä                              EspTa               12,61q
  7. Heikki Sorvali                          HaukivKi            12,76q
  8. Sami Krause                             ItäHKi              12,82q
  9. Janne Salminen                          VSVU                12,96 
 10. Ilkka Iisakka                           EsboIF              14,09 
 11. Tuomo Valkama                           KiimU               14,21 
     Aku Kallio                              KoskKai                   
     Timo Salonen                            ToholU                    

Erä 1                Tuuli: -0,6

  1. Antti Pirttimäki                        HKV                 11,90Q
  2. Mika Pylvänen                           JyväskKU            11,98Q
  3. Arto Seppä                              EspTa               12,61q
  4. Janne Salminen                          VSVU                12,96 
  5. Ilkka Iisakka                           EsboIF              14,09 
  6. Tuomo Valkama                           KiimU               14,21 

Erä 2                Tuuli: -1,5

  1. Teemu Kejonen                           MuurY               12,07Q
  2. Petteri Laitinen                        VSVU                12,32Q
  3. Marko Haasala                           KälvTa              12,50q
  4. Heikki Sorvali                          HaukivKi            12,76q
  5. Sami Krause                             ItäHKi              12,82q
     Aku Kallio                              KoskKai                   
     Timo Salonen                            ToholU                    

M35 200 m                           Loppukilpailu


                     Tuuli: +1,4

  1. Teemu Kejonen                           MuurY               23,35 
  2. Mika Pylvänen                           JyväskKU            24,01 
  2. Andreas Uthardt                         VasaIS              24,01 
  4. Petteri Laitinen                        VSVU                24,27 
  5. Juho-Pekka Karjalainen                  KP                  24,65 
  6. Jani Huhtamäki                          IFÅsarna            25,80 
  7. Marko Haasala                           KälvTa              26,14 
     Antti Pirttimäki                        HKV                   DNS 

M35 200 m                           Alkuerät

  1. Antti Pirttimäki                        HKV                 23,95Q
  2. Juho-Pekka Karjalainen                  KP                  24,66Q
  3. Andreas Uthardt                         VasaIS              24,76Q
  4. Teemu Kejonen                           MuurY               24,78Q
  5. Petteri Laitinen                        VSVU                24,92q
  6. Mika Pylvänen                           JyväskKU            25,52q
  7. Jani Huhtamäki                          IFÅsarna            26,06q
  8. Marko Haasala                           KälvTa              26,23q
  9. Timo Salonen                            ToholU              26,96 
 10. Tuomo Valkama                           KiimU               29,64 

Erä 1                Tuuli: -0,2

  1. Juho-Pekka Karjalainen                  KP                  24,66Q
  2. Andreas Uthardt                         VasaIS              24,76Q
  3. Mika Pylvänen                           JyväskKU            25,52q
  4. Timo Salonen                            ToholU              26,96 
  5. Tuomo Valkama                           KiimU               29,64 

Erä 2                Tuuli: +0,8

  1. Antti Pirttimäki                        HKV                 23,95Q
  2. Teemu Kejonen                           MuurY               24,78Q
  3. Petteri Laitinen                        VSVU                24,92q
  4. Jani Huhtamäki                          IFÅsarna            26,06q
  5. Marko Haasala                           KälvTa              26,23q

M35 400 m

  1. Petri Lauronen                          JyväskKU            53,61 
  2. Petteri Laitinen                        VSVU                55,40 
  3. Vesa-Matti Tuulimo                      JyväskKU            56,59 
  4. Janne Salminen                          VSVU                57,23 
  5. Jani Huhtamäki                          IFÅsarna            57,43 
  6. Hannu Moilanen                          MuurY               57,65 
  7. Ville Koskela                           HKV                 58,24 
  8. Joakim Pyttynen                         HämeenlTa         1.00,31 
  9. Timo Salonen                            ToholU            1.03,02 
 10. Jarno Warsa-Ritaranta                  HelsTa            1.13,05 

Erä 1                

  1. Petteri Laitinen                        VSVU                55,40 
  2. Janne Salminen                          VSVU                57,23 
  3. Hannu Moilanen                          MuurY               57,65 
  4. Jarno Warsa-Ritaranta                  HelsTa            1.13,05 

Erä 2                

  1. Petri Lauronen                          JyväskKU            53,61 
  2. Vesa-Matti Tuulimo                      JyväskKU            56,59 
  3. Jani Huhtamäki                          IFÅsarna            57,43 
  4. Ville Koskela                           HKV                 58,24 
  5. Joakim Pyttynen                         HämeenlTa         1.00,31 
  6. Timo Salonen                            ToholU            1.03,02 

M35 800 m


  1. Jyrki Itäsalmi                          SeinäjSU          2.07,17 
  2. Thomas Sandberg                         ÅIFK              2.11,97 
  3. Hannu Moilanen                          MuurY             2.13,08 
  4. Ville Koskela                           HKV               2.15,30 
  5. Joakim Pyttynen                         HämeenlTa         2.17,30 
  6. Ilkka Iisakka                           EsboIF            2.18,32 

M35 1500 m


  1. Teppo Syrjälä                           TeivoSt           4.10,50 
  2. Jan-Anders Backlund                     GamlakIF          4.18,80 
  3. Veli-Heikki Koivu                       RovanRR           4.20,40 
  4. Jukka Rahkonen                          PolvijU           4.27,57 
  5. Ilkka Iisakka                           EsboIF            5.07,51 
  6. Jarno Warsa-Ritaranta                  HelsTa            6.00,45 

M35 5000 m


  1. Jarno Maimonen                          KP               16.00,94 
  2. Veli-Heikki Koivu                       RovanRR          16.08,13 
  3. Jukka Rahkonen                          PolvijU          16.39,41 
  4. Atro Anttila                            VimpVe           17.33,61 
  5. Jani Hartonen                           JyväskKU         18.55,90 

M35 10 000 m


  1. Miika Takala                            JyväskKU         31.36,50 
  2. Jarno Maimonen                          KP               32.52,15 
  3. Jukka Rahkonen                          PolvijU          35.04,21 
  4. Atro Anttila                            VimpVe           35.50,64 
  5. Jani Hartonen                           JyväskKU         39.15,90 
  6. Mikko Kalmakurki                        KP               42.01,59 
  7. Jarno Warsa-Ritaranta                  HelsTa           54.22,84 

M35 3000 m ej


  1. Teppo Syrjälä                           TeivoSt           9.51,92 
  2. Veli-Heikki Koivu                       RovanRR          10.04,31 
  3. Markus Välimäki                         KylmäkVei        10.47,38 
  4. Jani Hartonen                           JyväskKU         11.57,40 

M35 400 m aj


  1. Kristoffer Sandell                      IKFalken            54,87 
  2. Kimmo Mäkeläinen                        RaumTU            1.16,95 

M35 110 m aj


                     Tuuli: 0,0

  1. Kristoffer Sandell                      IKFalken            15,16 
  2. Joni Myllyntaus                         JyväskKU            15,65 
  3. Kimmo Mäkeläinen                        RaumTU              21,89 

M35 Korkeus

  1. Mika Polku                              VirtU                 181 
         163 172 181 190
           O  XO  XO XXX
  2. Timo Salonen                            ToholU                157 
         139 142 145 148 151 154 157 160
           O   O   -  XO   O   O  XO XXX
  3. Tuomo Valkama                           KiimU                 157 
         151 154 157 160
         XXO  XO XXO XXX
  4. Matti Saunanen                          IkaalU                148 
         130 133 136 139 142 145 148 151
           O   -   O   O   O   O XXO XXX

M35 Seiväs

  1. Jarno Warsa-Ritaranta                  HelsTa                170 
         120 130 140 150 160 170 180
           O   -   -   O   -   O XXX

M35 Pituus

  1. Petteri Laitinen                        VSVU                 6,37 +0,3            
          6,26  6,30     -     -  6,37     -
          +1,1  +0,9              +0,3      
  2. Timo Malinen                            ForssSa              6,31 +1,1            
          6,21  6,31     X     -  6,30  5,97
          +0,2  +1,1  +0,7        +2,0  +1,1
  3. Aku Kallio                              KoskKai              5,58 +0,5            
          5,28  5,58     -  5,46     -     -
          +0,8  +0,5        +0,2            
  4. Jarkko Lassila                          JyväskKU             5,14 +1,5            
             X     X  4,89     X  5,14     X
          +0,8  +0,3  -0,1  -0,4  +1,5  +1,6
  5. Tuomo Valkama                           KiimU                4,77 +0,6            
          4,54  4,63  4,50  4,49  4,56  4,77
          +0,4  +0,5  +0,4  -0,2  +1,3  +0,6
  6. Timo Salonen                            ToholU               4,70 +0,8            
             X  4,70  4,50     -     X  4,62
          +0,4  +0,8  +0,3        +1,0  +1,4
  7. Matti Saunanen                          IkaalU               3,90 -0,2            
             X     X     X  3,74     X  3,90
          -0,4  +0,4  -0,5  -0,4  +0,9  -0.2

M35 Kolmiloikka

  1. Mika Kleimola                           AlahKi              13,00 +1,0            
             X 13,00 12,82     - 12,50 12,95
                +1,0  +0,8        -0,2  -0,5
  2. Teemu Kejonen                           MuurY               11,39 -0,2            
         10,83 11,18 11,07 11,14 11,39 11,18
          +0,7  -0,3  +1,5  +0,5  -0,2  +0,4
  3. Jarkko Lassila                          JyväskKU            10,68 +0,8            
         10,17 10,06 10,25     X 10,68     X
          +0,9  -0,8  +1,4        +0,8      
  4. Tuomo Valkama                           KiimU               10,35 -0,3            
          9,98 10,08  9,89     - 10,35 10,19
          +0,5  +1,2  +0,3        -0,3  +0,4
  5. Kristian Rantala                        VSVU                 8,99 +0,5            
          8,53     -  8,75     -  8,83  8,99
          +1,0        +1,1        +0,5  +0,5
  6. Matti Saunanen                          IkaalU               8,74 +0,3            
             X  8,44  8,02  8,53  8,37  8,74
                +0,8  +0,9  -0,3  +0,9  +0,3
  7. Jarno Warsa-Ritaranta                  HelsTa               8,36 +0,3            
          7,57     X  7,93  7,98  8,36  8,15
          +0,7        +1,1  -0,2  +0,3  +0.4

M35 Kuula

  1. Tomi Nissinen                           MuurY               14,12 
          13,77  13,98  14,12  14,09      X  14,07
  2. Tero Ylikangas                          TampU               12,80 
          12,52  12,80      X  12,51  12,76      X
  3. Saku Kostet                             KajKi               12,74 
          12,24      X  12,36  12,74  12,51  11,98
  4. Jani Seppälä                            KerU                11,98 
          11,53  11,98  11,88      X  11,48  11,84
  5. Teemu Salminen                          ToijVau             10,76 
          10,60  10,19  10,76  10,33      X  10,28
  6. Jussi Sillanpää                         VetU                 9,17 
              X   8,80      X   9,17   8,85      X
  7. Matti Saunanen                          IkaalU               7,84 
           7,73   7,20   7,62   7,32   7,84      X
     Janne Ketola                            JyväskKU              DNS 
        

M35 Kiekko

  1. Juuso Sillanpää                         JyväskKU            47,48 
          46,33  45,66  46,07  47,48  46,72  46,25
  2. Jani Seppälä                            KerU                38,90 
          35,96  36,50  36,52  36,63      X  38,90
  3. Janne Ketola                            JyväskKU            35,13 
          31,16  28,34  30,67      X      X  35,13
  4. Kristian Rantala                        VSVU                23,21 
          19,67      X  19,27  21,78  23,21  21,32
  5. Jarno Warsa-Ritaranta                  HelsTa              16,84 
          14,73  15,85  16,84      -      -      -

M35 Moukari

  1. Markus Granö                            IKFalken            58,88 
          57,17      X  58,88  57,03      X      X
  2. Tuomo Tarvainen                         KauhWi              58,39 
          56,23  57,72  56,07  57,77  58,33  58,39
  3. Mika Nikula                             EspTa               47,73 
          43,26  47,12  47,73      X      X      X
  4. Tomi Rantanen                           HarjavTU            45,28 
              X  45,28  43,99  43,00      X  44,37
  5. Tomi Nissinen                           MuurY               35,42 
          32,12  33,73  34,91  35,42  34,51      -

M35 Keihäs

  1. Matti Löytynoja                         YlivKu              53,89 
          48,94  52,93      X  53,89      X  53,88
  2. Harri Leivonen                          ViitVie             53,56 
              X  53,15  53,51  50,76      X  53,56
  3. Jukka Sinnemäki                         JyväskKU            49,16 
          44,56  48,46  46,79      X  49,16  45,90
  4. Matti Saunanen                          IkaalU              31,46 
          29,36  30,30  31,46  27,52  27,27  28,96

M35 Painonheitto

  1. Tuomo Tarvainen                         KauhWi              17,55 
          17,25      X  17,55      X      X  16,67
  2. Mika Nikula                             EspTa               14,34 
              X  14,34  13,57  14,06      X      X
  3. Tomi Rantanen                           HarjavTU            12,26 
          11,66  12,26      X  11,14      X  11,19

M40 100 m


                     Tuuli: -0,4

  1. Petri Tauriainen                        VSVU                11,94 
  2. Aki Ruotsalainen                        LappUM              11,97 
  3. Marko Matinlompolo                      OuIki               12,22 
  4. Juhapekka Tuomainen                     LapinlVe            12,44 
  5. Mikko Myhrman                           EspTa               12,62 
     Aki Kujanen                             JyväskKU              DNS 

M40 200 m


                     Tuuli: +1,2

  1. Aki Ruotsalainen                        LappUM              24,18 
  2. Petri Tauriainen                        VSVU                24,62 
  3. Marko Matinlompolo                      OuIki               25,54 
  4. Henry Andberg                           HKV                 26,23 

M40 400 m


  1. Aki Ruotsalainen                        LappUM              53,40 
  2. Jukka Mertanen                          VSVU                58,16 
  3. Henry Andberg                           HKV               1.01,12 
     Ari Korolainen                          KU-58                 DNS 

M40 800 m


  1. Jani Viljola                            HKV               2.11,97 
  2. Antti Henriksson                        KuivAu            2.14,71 
  3. Timo Ustinov                            RunClub           2.15,21 
  4. Jari Jaakkola                           VirtU             2.16,96 
  5. Jari Kinnunen                           SuomRa            2.20,91 
  6. Vesa Vainio                             KylmäkVei         2.21,97 
  7. Niklas Wikblom                          IFNykn            2.22,11 

M40 1500 m


  1. Antti Vainikka                          KymUV             4.31,79 
  2. Jani Viljola                            HKV               4.34,87 
  3. Jani Määttä                             LimNM             4.36,03 
  4. Antti Henriksson                        KuivAu            4.43,58 
  5. Jari Kinnunen                           SuomRa            4.45,37 
  6. Tommi Keikko                            KylmäkVei         4.46,29 
  7. Niklas Wikblom                          IFNykn            4.51,14 
     Jari Jaakkola                           VirtU                 DNF 

M40 5000 m


  1. Toni Stenholm                           KP               16.54,70 
  2. Jani Määttä                             LimNM            18.05,39 
  3. Tommi Keikko                            KylmäkVei        18.29,19 
  4. Kim Hertzman                            KyrkslIF         19.29,64 
  5. Lasse Kaihlavirta                       KP               19.58,02 

M40 10 000 m


  1. Jari Vanhanen                           SjundeåIF        34.18,32 
  2. Tomi Kanto                              KU-58            34.57,05 
  3. Antti Henriksson                        KuivAu           37.25,21 
  4. Markku Savioja                          VaajKuo          37.37,28 
     Jari Jaakkola                           VirtU                 DNS 

M40 3000 m ej


  1. Antti Vainikka                          KymUV            10.29,73 
  2. Tomi Kanto                              KU-58            10.36,01 
  3. Jani Viljola                            HKV              10.51,37 
  4. Jani Hevonoja                           KylmäkVei        11.24,27 
  5. Sami Jämsen                             JyväskKU         11.59,89 
  6. Pasi Moisander                          ViUV             13.04,57 

M40 400 m aj


  1. Patrik Sandell                          IKFalken          1.03,32 
  2. Jukka Mertanen                          VSVU              1.03,74 
  3. Henry Andberg                           HKV               1.05,41 
  4. Ari Korolainen                          KU-58             1.10,54 
  5. Vesa Vainio                             KylmäkVei         1.12,60 

M40 110 m aj


                     Tuuli: -1,4

  1. Patrik Sandell                          IKFalken            18,63 
  2. Jukka Mertanen                          VSVU                18,73 
  3. Henry Andberg                           HKV                 20,40 

M40 10 000 m kävely


  1. Pasi Moisander                          ViUV           1.02.08,78 

M40 Korkeus

  1. Tuukka Vuorinen                         ÄänekU                181 
         169 172 175 181 183
           O   -  XO  XO XXX
  2. Henry Andberg                           HKV                   169 
         154 157 160 163 166 169 172
           O   O   O   O  XO  XO XXX
  3. Jan Höglund                             IFDrott               163 
         148 151 154 157 160 163 166
           O   O   -   O  XO   O XXX
  4. Aki Kujanen                             JyväskKU              160 
         142 145 148 151 154 157 160 163
           O   -   O   O   O   O   O XXX
  5. Tero Willamo                            HKV                   157 
         148 151 154 157 160
           O   O  XO   O XXX
  6. Kimmo Kostamo                           PolvijVau             136 
         130 133 136 139 142
           O   -   O XX-   X

M40 Seiväs

  1. Petri Heikkinen                         KajKi                 400 
         330 340 350 360 370 380 390 400
           O   -   O   -  XO   -   -  XO
  2. Harri Heikkonen                         RuovPi                350 
         120 240 250 260 270 280 330 340 350 360 370 380
           O   -   -   -   -   -   O   -   O   - XX- --X
  3. Henry Andberg                           HKV                   270 
         120 240 250 260 270 280
           O  XO   -   -  XO XXX

M40 Pituus

  1. Mika Ahomäki                            VSVU                 6,09 -1,1            
          5,97  6,09     X     -     -     -
          +0,3  -1,1                        
  2. Petri Tauriainen                        VSVU                 5,80 +0,5            
          5,35     X  5,66  5,65  5,80  5,59
          +0,4        +0,8  +0,5  +0,5  +0,8
  3. Henry Andberg                           HKV                  5,51 +0,3            
          5,39  5,51  5,44     X  5,49  5,32
          +1,2  +0,3  +0,8        +0,2  +0,4
  4. Jukka Nissinen                          KPU                  5,32 -0,4            
          4,85  4,99  5,18     X  5,32     X
          +0,6  -0,2  +0,6        -0,4      
  5. Tero Willamo                            HKV                  5,02 -0,7            
          4,85  4,87  4,97  4,94  5,02  4,98
          -0,3  -0,2  +1,6  -0,2  -0,7  +0.4

M40 Kolmiloikka

  1. Marko Leino                             HKV                 13,70 +2,1  13,65 +0,9
         13,26     X 13,70 13,65 13,55     X
          +0,3        +2,1  +0,9  +0,2      
  2. Mika Ahomäki                            VSVU                13,04 +1,6            
         12,81 13,04 12,93     -     -     -
          +1,5  +1,6  +1,0                  
  3. Harri Heikkonen                         RuovPi              11,77 +0,6            
             -     - 11,17     X 11,70 11,77
                      +0,8        +0,6  +0,6
  4. Mika Hemmilä                            KP                  11,70 +0,3            
             X 11,24     X     X 11,70     X
                +1,7              +0,3      
  5. Henry Andberg                           HKV                 10,94 +0,2            
         10,68 10,63 10,57 10,52 10,94     X
          +1,4  -0,1  +1,0  +1,0  +0,2      

M40 Kuula

  1. Erno Ranta                              LohjLou             15,05 
          13,93  14,64  15,05  14,93  14,57      X
  2. Jarkko Veijola                          RaumU               12,98 
          12,46  12,78  12,98  11,99  12,58  12,07
  3. Jarkko Karstila                         LS35+               12,03 
          11,06  11,00  11,59      X  12,03  11,94
  4. Mika Kinnunen                           PieksVei            12,02 
          11,44  11,49  12,02      X  11,71  11,67
  5. Kimmo Souranto                          PorHT                9,97 
           9,50   9,88   9,66   9,95   9,67   9,97
  6. Henry Andberg                           HKV                  9,81 
           9,57   9,67   9,81   9,55   9,47   9,73
  7. Pekka Elomaa                            VammsVoi             9,33 
              X      X   9,02   9,31   9,33

M40 Kiekko

  1. Mika Loikkanen                          KeskiUYU            50,46 
          47,14  45,99  50,46      X  49,63  48,61
  2. Sami Siren                              HKV                 43,28 
              X  43,28  42,82  42,52  43,00      X
  3. Henry Andberg                           HKV                 30,53 
          27,54  30,53  29,06      X      X      X
  4. Sami Jämsen                             JyväskKU            29,28 
              X  26,31  29,28      X      X  27,31

M40 Moukari

  1. Tero Mäkelä                             E-PUV               48,76 
              X      X  48,14      X      X  48,76
  2. Sami Siren                              HKV                 46,57 
          46,35  46,57      X      X      X      X
  3. Jarkko Karstila                         LS35+               45,68 
          43,57  44,00  44,46      X  45,68      X
  4. Marko Lahtinen                          EspTa               43,81 
          42,29  42,04  42,76  42,59  41,51  43,81

M40 Keihäs

  1. Sami Salo                               SäkU                55,23 
          54,65  55,23      X  53,61      X  54,17
  2. Patrik Sandell                          IKFalken            50,86 
          50,31  50,43      X  50,54      -  50,86
  3. Toni Rahunen                            TapE                49,99 
          49,68  48,51  49,99  49,32  49,24      X
  4. Petri Heikkinen                         KajKi               48,04 
          48,04  46,33  46,37      X      X  45,21
  5. Henry Andberg                           HKV                 46,00 
          45,85  44,44  46,00  41,94  42,43  42,10
  6. Jarkko Karstila                         LS35+               43,45 
          40,31  41,64  38,95      X  43,45      X
  7. Pekka Elomaa                            VammsVoi            41,97 
          41,97  39,19  39,80  41,92  40,02  41,27

M40 Painonheitto

  1. Tero Mäkelä                             E-PUV               16,90 
          15,13  16,14  16,90  16,27  16,88  16,82
  2. Sami Siren                              HKV                 16,01 
          16,01  15,87  15,77      X  15,99      X
  3. Jarkko Karstila                         LS35+               14,06 
          13,84      X      X  14,06      X  13,92
  4. Marko Lahtinen                          EspTa               12,69 
          11,82  11,79  12,40  12,19  12,69  12,67

M45 100 m                           Loppukilpailu


                     Tuuli: +0,2

  1. Tomas Nylund                            IKFalken            12,44 
  2. Jan Särömaa                             HKV                 12,46 
  3. Petri Hälinen                           OuIki               12,75 
  4. Tomi Julkunen                           KuopRei             12,82 
  5. Rami Puro                               SoinSi              13,14 
  6. Jyri Huppunen                           KöylLa              13,35 
     Ilpo Haalisto                           VSVU                  DNS 
     Voitto Suosaari                         KaipVi                DNS 

M45 100 m                           Alkuerät

  1. Jan Särömaa                             HKV                 12,40Q
  2. Tomas Nylund                            IKFalken            12,62Q
  3. Petri Hälinen                           OuIki               12,87Q
  4. Tomi Julkunen                           KuopRei             12,93Q
  5. Jyri Huppunen                           KöylLa              13,01q
  6. Rami Puro                               SoinSi              13,04q
  7. Ilpo Haalisto                           VSVU                13,09q
  8. Voitto Suosaari                         KaipVi              13,22q
  9. Ville Tuomi                             VaasVa              13,90 
     Aki Vesterback                          JyväskKU              DNF 
     Mikko Koli                              JyväskKU              DNS 

Erä 1                Tuuli: -0,7

  1. Tomas Nylund                            IKFalken            12,62Q
  2. Petri Hälinen                           OuIki               12,87Q
  3. Jyri Huppunen                           KöylLa              13,01q
  4. Voitto Suosaari                         KaipVi              13,22q
     Mikko Koli                              JyväskKU              DNS 

Erä 2                Tuuli: -0,6

  1. Jan Särömaa                             HKV                 12,40Q
  2. Tomi Julkunen                           KuopRei             12,93Q
  3. Rami Puro                               SoinSi              13,04q
  4. Ilpo Haalisto                           VSVU                13,09q
  5. Ville Tuomi                             VaasVa              13,90 
     Aki Vesterback                          JyväskKU              DNF 

M45 200 m                           Loppukilpailu


                     Tuuli: +2,0

  1. Jan Särömaa                             HKV                 24,82 
  2. Petri Hälinen                           OuIki               26,13 
  3. Rami Puro                               SoinSi              26,51 
  4. Kimmo Vainio                            LS35+               26,93 
  5. Pekka Visuri                            Ls35+               27,44 
  6. Ville Tuomi                             VaasVa              28,23 

M45 400 m


  1. Jan Särömaa                             HKV                 55,90 
  2. Jyri Huppunen                           KöylLa            1.00,14 
  3. Kimmo Vainio                            LS35+             1.02,27 

M45 800 m


  1. Mika Savolainen                         LänsiUU           2.11,43 
  2. Ilpo Haalisto                           VSVU              2.13,54 
  3. Kim Kivelä                              LimNM             2.15,78 
  4. Kari Virtanen                           HämeenlTa         2.16,87 
  5. Pasi Ala-Korpi                          UllKi             2.16,93 
  6. Asko Nuikka                             KylmäkVei         2.21,84 

M45 1500 m


  1. Kim Kivelä                              LimNM             4.43,28 
  2. Pasi Ala-Korpi                          UllKi             4.45,59 
  3. Joonatan Kommio                         ViipU             4.48,50 

M45 5000 m


  1. Jouko Mahlamäki                         LauttLu          15.59,68 
  2. Jan-Mikael Wikström                     IFRaseb          16.34,31 
  3. Matti Lehtonen                          VaajKuo          16.56,68 
  4. Hansi Kitti                             OulNMKY          17.05,80 
  5. Heikki Halonen                          JuuanJä          17.15,00 
  6. Kim Kivelä                              LimNM            17.42,08 
  7. Joonatan Kommio                         ViipU            18.19,18 
  8. Timo Tampio                             EvijU            19.13,22 

M45 10 000 m


  1. Jouko Mahlamäki                         LauttLu          32.57,04 
  2. Matti Lehtonen                          VaajKuo          34.57,79 
  3. Hansi Kitti                             OulNMKY          36.22,20 

M45 3000 m ej


  1. Asko Nuikka                             KylmäkVei        11.34,79 
  2. Anders Lignell                          IFTrean          12.20,40 
  3. Esa Paukku                              VSVU             12.54,12 

M45 400 m aj


  1. Hannu Koskela                           YlivKu            1.11,47 
  2. Esa Paukku                              VSVU              1.17,16 

M45 110 m aj


                     Tuuli: -1,4

  1. Esa Paukku                              VSVU                19,74 
  2. Hannu Koskela                           YlivKu              21,33 

M45 10 000 m kävely


  1. Jouni Komulainen                        ViUV           1.26.56,12 

M45 Korkeus

  1. Mikael Lehtinen                         KymUV                 163 
         142 145 148 151 154 157 160 163 166
           O   -   O   -   O  XO   O XXO XXX
  2. Jari Taina                              KymUV                 160 
         130 136 139 142 145 148 151 154 157 160 163
           O   -   -   O   -   O   -   O   O   O XXX
  3. Anders Lignell                          IFTrean               160 
         145 148 151 154 157 160 163
           O   O   O XXO   O   O XXX
  4. Harri Jores                             MäntsU                157 
         145 148 151 154 157 160 163
           O   -  XO XXO   O  X-  XX
  5. Esa Paukku                              VSVU                  154 
         139 142 145 148 151 154 157 160 163
           O   -   O   O   O XXO  X-   -  XX
  6. Hannu Koskela                           YlivKu                148 
         145 148 151
          XO   O XXX
  7. Ari Lahti-Luopa                         JalasjJa              145 
         118 124 130 136 139 142 145 148
           O   O   O   O  XO  XO  XO XXX

M45 Seiväs

  1. Petri Laitinen                          KangasnKa             420 
         400 420 430 441
           O   O   - XXX
  2. Markus Paananen                         JyväskKU              360 
         330 340 350 360 370
           O   O  XO XXO XXX
  3. Ari Lahti-Luopa                         JalasjJa              330 
         280 290 300 310 320 330 340
           O   O   O   O   O   O XXX
  4. Esa Paukku                              VSVU                  300 
         280 290 300 310 320
           O   O   O  X-  XX

M45 Pituus

  1. Jari Taina                              KymUV                5,48 +0,9            
          5,32     X     X     X  5,06  5,48
          +1,0                    -0,4  +0,9
  2. Mikael Lehtinen                         KymUV                5,31 +0,6            
          4,99  5,10  5,31     X  4,73     X
          +0,5  +0,7  +0,6        +0,4      
  3. Mauno Karjalainen                       VaalKa               5,26 +1,4            
          5,20  5,26  5,19  5,24  5,12     X
          -0,2  +1,4  +0,5  +0,8  +0,6      
  4. Dag Bäcklund                            IsnSt                5,23 +0,5            
          5,23  5,19  4,88     X  4,91     X
          +0,5  +1,1  -0,5        +0,4      
  5. Visa Sippu                              InkerTe              5,03 +0,8            
             X  4,83     X  4,84  5,01  5,03
                +1,0        +1,3  +1,0  +0,8
  6. Esa Paukku                              VSVU                 4,72 +0,8            
          4,56  4,65  4,60  4,72  4,60     X
          +0,8  -0,2  -0,3  +0,8  +0,5      
  7. Pekka Visuri                            Ls35+                4,49 -0,3            
          4,49  4,33  4,28  4,36  4,48     X
          -0,3  +0,7  +0,9  +0,8  +1,0      
  8. Hannu Koskela                           YlivKu               4,39 +1,0            
          4,33  4,39  4,35  4,22  4,38  4,25
          +1,0  +1,0  -0,2  +0,6  +0,3  +0,9
  9. Jukka Pirttimäki                        EurRai               4,29 +0,5            
             X  4,29  4,27
                +0,5  -0.4

M45 Kolmiloikka

  1. Jari Taina                              KymUV               11,83 +0,9            
         11,17 11,57 11,42 11,79 11,83 11,70
          +1,1  +1,3  +0,7  +0,5  +0,9  +0,2
  2. Petri Reuhkala                          KyrkslIF            11,58 +0,2            
         11,21 11,31 11,53     X 11,58     X
          +1,0  +0,8  +1,1        +0,2      
  3. Esa Paukku                              VSVU                11,09 +1,1            
         11,09 10,79     X 10,92     X     X
          +1,1  +1,7        +0,8            
  4. Harri Jores                             MäntsU              11,05 -0,3            
          9,96 10,72 10,72 10,65     X 11,05
          +1,0  +1,2  +1,0  +0,3        -0,3
  5. Jukka Pirttimäki                        EurRai               9,09 +1,0            
          9,04  8,97  9,09  8,86  8,96  9,07
          +0,5  +1,1  +1,0  +0,7  +0,6  +0,5
     Visa Sippu                              InkerTe               DNS                 
        
        

M45 Kuula

  1. Jari Luoto                              PyPa                13,06 
          13,06  12,89  12,77  12,56  12,83  13,04
  2. Mika Parkkali                           PUV                 12,16 
          12,14  12,16      X  12,00  11,98  12,02
  3. Pauli Havukainen                        JoensKa             11,47 
          11,47      X  11,11      X      X      X
  4. Jaakko Stenius                          HKV                 11,21 
          11,14  11,21      X      X      X      X
  5. Kari Korkeasalo                         LielKi              11,20 
          11,08      X      X  11,20      X  10,89
  6. Erkki Laine                             KP                  10,97 
          10,97  10,73      X  10,69      X  10,78
  7. Harri Jores                             MäntsU              10,65 
          10,49  10,25  10,44  10,52  10,65      X
  8. Petri Satto                             HämeenlTa           10,57 
          10,57      X      X      X      X      X
  9. Markku Hanhela                          KiimU               10,43 
          10,27  10,43  10,24
 10. Leo Väkiparta                           KeskiUYU            10,00 
           9,52   9,58  10,00
 11. Jouni Lohi                              KuusEV               8,89 
              X   8,89   8,88       
 12. Petri Järvi                             HelsTa               8,60 
              X   8,40   8,60

M45 Kiekko

  1. Tommi Jalkanen                          PyhäsU              36,04 
          35,45  35,11  34,77  34,63  34,85  36,04
  2. Kari Korkeasalo                         LielKi              34,59 
          33,02  33,85  34,59  33,39  33,41      X
  3. Mika Parkkali                           PUV                 33,25 
          27,72  33,25      X      X      X      X
  4. Janne Bovellan                          IisVi               31,75 
          30,36      X      X  30,68      X  31,75
  5. Harri Jores                             MäntsU              30,25 
          24,59  28,16  28,78  29,75  30,25      X
  6. Esa Paukku                              VSVU                30,03 
          28,38  29,00  28,72      X  29,61  30,03
  7. Pasi Taipale                            E-PUV               29,02 
          27,72  27,25  27,86  28,63  28,16  29,02
  8. Markku Hanhela                          KiimU               28,56 
          26,92      X  28,56  27,85      X      X
  9. Petri Satto                             HämeenlTa           27,54 
              X  27,54      X
 10. Jouni Lohi                              KuusEV              24,35 
              X  22,44  24,35
 11. Rauno Haapalainen                       OulTaru             22,35 
          22,35  20,75  20,80

M45 Moukari

  1. Petri Launonen                          OulNMKY             42,48 
          42,48      X  42,13  41,65  41,78  42,12
  2. Markku Hanhela                          KiimU               36,69 
          35,15  34,82  35,93  34,50  36,69  36,26
  3. Pauli Havukainen                        JoensKa             34,19 
          32,10      X  34,19  32,08      X      X
  4. Petri Satto                             HämeenlTa           32,79 
              X  31,00      X      X  32,79  32,12
  5. Kari Salonen                            TSU                 30,60 
          29,76      X  30,60      X      X  29,67
  6. Hannu Virtanen                          EspTa               29,35 
          29,35      X      X      X  27,97      X
  7. Esa Paukku                              VSVU                25,84 
              X  25,51      X  25,17  25,84  25,13
  8. Rauno Haapalainen                       OulTaru             24,65 
              X  21,05  19,23  22,94  21,11  24,65

M45 Keihäs

  1. Petri Satto                             HämeenlTa           56,58 
          48,67  49,20  48,44  56,58  52,47  49,50
  2. Timo Tikka                              E-PUV               52,37 
          52,37  50,57      X      X  50,77  50,75
  3. Ville Lehtinen                          KajKi               50,76 
          46,49  50,76  47,71  45,40      X      X
  4. Mika Pöyhölä                            KP                  47,54 
          45,86  45,00  47,54  45,99  43,19  45,41
  5. Mika Parkkali                           PUV                 47,18 
          43,40  44,31  44,69  42,64  45,05  47,18
  6. Kari Peltokangas                        JyväskKU            45,46 
          40,14  43,79  43,29      X  45,46      X
  7. Harri Jores                             MäntsU              44,43 
          43,30  44,43  44,12  43,62  41,45  43,51
  8. Jaakko Stenius                          HKV                 43,58 
          42,31      X      X  42,42      X  43,58
  9. Harri Haverinen                         KangasnKa           41,20 
          39,74  41,20  41,02
 10. Pasi Taipale                            E-PUV               38,04 
          38,04  35,05  36,82
 11. Leo Väkiparta                           KeskiUYU            37,16 
          34,05  36,09  37,16
 12. Esa Paukku                              VSVU                36,49 
          34,97  32,95  36,49

M45 Painonheitto

  1. Petri Launonen                          OulNMKY             14,92 
          13,90  14,01  14,49  14,92      X      X
  2. Markku Hanhela                          KiimU               11,50 
          10,81  11,08  11,14  11,50  11,07      X
  3. Pauli Havukainen                        JoensKa             10,35 
              X   9,67      X  10,35      X      X
  4. Kari Salonen                            TSU                 10,13 
           9,52  10,13      X      X   9,42  10,13
  5. Petri Satto                             HämeenlTa            9,67 
           9,26   9,67      X      X      X      X
  6. Rauno Haapalainen                       OulTaru              9,36 
           8,64   9,36   9,29   8,53   8,64   8,39

M50 100 m                           Loppukilpailu


                     Tuuli: -0,4

  1. Harri Kauranen                          HämeenlTa           12,53 
  2. Mauno Leskelä                           YlistKV             12,56 
  3. Hannu Pakarinen                         KuopRei             12,67 
  4. Juha Keski-Korpela                      JyväskKU            13,32 
  5. Jari Saari                              VaasVa              14,03 
  6. Heikki Lähdekorpi                       ForssSa             14,25 
  7. Kimmo Alajoutsijärvi                    JyväskKU            14,53 
  8. Veijo Kylmäpuro                         HKV                 14,58 

M50 200 m


                     Tuuli: +1,0

  1. Mauno Leskelä                           YlistKV             25,42 
  2. Harri Kauranen                          HämeenlTa           25,61 
  3. Hannu Pakarinen                         KuopRei             25,75 
  4. Juha Keski-Korpela                      JyväskKU            27,14 
  5. Heikki Lähdekorpi                       ForssSa             28,99 

M50 400 m

  1. Hannu Pakarinen                         KuopRei             56,91 
  2. Jukka Kaukola                           KuopRei             57,23 
  3. Mauno Leskelä                           YlistKV             57,24 
  4. Jari Marjomaa                           HKV               1.00,22 
  5. Pertti Kylmälä                          LS35+             1.00,52 
  6. Sampo Kelhä                             OuIki             1.00,75 
  7. Heikki Lähdekorpi                       ForssSa           1.02,10 
  8. Jaakko Niiranen                         KuortKu           1.02,66 
  9. Jussi Riihelä                           PHVU              1.03,58 
 10. Richard Schmidlechner                   KP                1.03,67 
     Ari Puranen                             IFDrott               DNS 

Erä 1                

  1. Heikki Lähdekorpi                       ForssSa           1.02,10 
  2. Jaakko Niiranen                         KuortKu           1.02,66 
  3. Jussi Riihelä                           PHVU              1.03,58 
  4. Richard Schmidlechner                   KP                1.03,67 
     Ari Puranen                             IFDrott               DNS 

Erä 2                

  1. Hannu Pakarinen                         KuopRei             56,91 
  2. Jukka Kaukola                           KuopRei             57,23 
  3. Mauno Leskelä                           YlistKV             57,24 
  4. Jari Marjomaa                           HKV               1.00,22 
  5. Pertti Kylmälä                          LS35+             1.00,52 
  6. Sampo Kelhä                             OuIki             1.00,75 

M50 800 m

  1. Jukka Kaukola                           KuopRei           2.15,57 
  2. Pertti Kylmälä                          LS35+             2.16,04 
  3. Jari Marjomaa                           HKV               2.16,61 
  4. Kimmo Tukiainen                         KaipVi            2.17,96 
  5. Jari Kinnunen                           RiihimKV          2.18,40 
  6. Jouni Salojärvi                         KymUV             2.20,59 
  7. Eino Hyttinen                           JuuanJä           2.22,08 
  8. Ari Puranen                             IFDrott           2.22,47 
  9. Heikki Lähdekorpi                       ForssSa           2.22,74 
 10. Tommi Suopuro                           HämeenlKi         2.24,12 
 11. Jari Uusitalo                           PorvU             2.25,26 
 12. Richard Schmidlechner                   KP                2.26,44 
 13. Matti Ahonen                            PolvijVau         2.27,86 
 14. Reijo Polojärvi                         PudasjU           2.28,20 
 15. Pertti Pylvänäinen                      PakVi             2.29,53 
 16. Jan Alden                               PorvU             2.34,06 
 17. Veikko Heikkinen                        PuolRy            2.40,68 

Erä 1                

  1. Jouni Salojärvi                         KymUV             2.20,59 
  2. Ari Puranen                             IFDrott           2.22,47 
  3. Heikki Lähdekorpi                       ForssSa           2.22,74 
  4. Tommi Suopuro                           HämeenlKi         2.24,12 
  5. Matti Ahonen                            PolvijVau         2.27,86 
  6. Reijo Polojärvi                         PudasjU           2.28,20 
  7. Pertti Pylvänäinen                      PakVi             2.29,53 
  8. Jan Alden                               PorvU             2.34,06 
  9. Veikko Heikkinen                        PuolRy            2.40,68 

Erä 2                

  1. Jukka Kaukola                           KuopRei           2.15,57 
  2. Pertti Kylmälä                          LS35+             2.16,04 
  3. Jari Marjomaa                           HKV               2.16,61 
  4. Kimmo Tukiainen                         KaipVi            2.17,96 
  5. Jari Kinnunen                           RiihimKV          2.18,40 
  6. Eino Hyttinen                           JuuanJä           2.22,08 
  7. Jari Uusitalo                           PorvU             2.25,26 
  8. Richard Schmidlechner                   KP                2.26,44 

M50 1500 m


  1. Jukka Kaukola                           KuopRei           4.37,15 
  2. Sergei Simanov                          RiihimKV          4.38,03 
  3. Esko Heinola                            JalasjJa          4.39,86 
  4. Jari Kinnunen                           RiihimKV          4.41,41 
  5. Jari Uusitalo                           PorvU             4.42,78 
  6. Timo Vihma                              PakVi             4.48,71 
  7. Kimmo Tukiainen                         KaipVi            4.49,01 
  8. Pertti Kylmälä                          LS35+             4.50,01 
  9. Ilpo Rönkkö                             MäntylVe          4.56,77 
 10. Jari Marjomaa                           HKV               5.05,02 
 11. Pertti Pylvänäinen                      PakVi             5.06,61 
 12. Matti Ahonen                            PolvijVau         5.08,67 
 13. Reijo Polojärvi                         PudasjU           5.13,99 
     Jouni Salojärvi                         KymUV                 DNF 

M50 5000 m


  1. Jari Hakola                             KyyjKy           16.51,87 
  2. Esko Heinola                            JalasjJa         16.59,12 
  3. Jari Uusitalo                           PorvU            17.21,21 
  4. Jari Leppimäki                          KP               17.23,27 
  5. Ahti Salo                               RunClub          18.00,50 
  6. Jan Alden                               PorvU            18.27,34 
  7. Osmo Polas                              JyväskKU         19.03,39 
  8. Vesa Lensu                              PakVi            19.13,12 
  9. Eero Lettojärvi                         PHVU             19.17,69 
 10. Tommi Suopuro                           HämeenlKi        19.21,26 
     Jarmo Tolvanen                          JyväskKU              DNF 

M50 10 000 m


  1. Jari Hakola                             KyyjKy           35.16,31 
  2. Jari Leppimäki                          KP               36.40,88 
  3. Ahti Salo                               RunClub          36.57,45 
  4. Jari Uusitalo                           PorvU            37.26,72 
  5. Ilpo Rönkkö                             MäntylVe         37.42,21 
  6. Esa Katajamäki                          PakVi            37.47,53 
  7. Seppo Laaksonen                         VehmU            38.25,16 
  8. Tero Sillanpää                          VaajKuo          38.32,70 
  9. Pekka Nieminen                          JyväskKU         41.58,38 

M50 3000 m ej


  1. Kari Ojala                              KalajJu          11.47,23 
  2. Pekka Kemppi                            ViUV             11.59,42 
  3. Juha Heininen                           PorvU            12.16,93 
  4. Jukka-Pekka Hassinen                    KU-58            12.48,27 
     Reijo Polojärvi                         PudasjU               DNF 

M50 400 m aj


  1. Pekka Kemppi                            ViUV              1.12,92 
  2. Markku Henriksson                       OuTa              1.14,44 
  3. Jukka-Pekka Hassinen                    KU-58             1.22,85 

M50 100 m aj


                     Tuuli: +0,4

  1. Jarmo Seppälä                           LammKo              16,17 
  2. Kari Pohjola                            LänsiUU             16,89 
  3. Reijo Erkkilä                           KangasnKa           17,52 

M50 5000 m kävely


  1. Kari Perkkiö                            HaapavU          34.13,72 

M50 Korkeus

  1. Esa Hämäläinen                          LapinlVe              166 
         160 163 166 169
           O   O   O XXX
  2. Jari Peippo                             VSVU                  166 
         151 154 157 160 163 166 169
           O   O   O   O   O  XO XXX
  3. Kari Pohjola                            LänsiUU               163 
         151 154 157 160 163 166
           O   O  XO   O XXO XX-
  4. Lauri Lindberg                          VSVU                  160 
         151 154 157 160 163
           O   O   O  XO XXX
  5. Jukka Hakala                            LohjLou               160 
         151 154 157 160 163
           O   -   O XXO XXX
  6. Petri Korander                          ViUV                  145 
         139 142 145 148
          XO  XO  XO XXX

M50 Seiväs

  1. Jouko Mäki-Lohiluoma                    TampPy                380 
         340 350 380 410
           O   O   O XXX
  2. Reijo Erkkilä                           KangasnKa             320 
         300 310 320 330
           O   -  XO XXX
  3. Petri Korander                          ViUV                  290 
         250 260 270 280 290 300
           O   -  XO   O   O XXX
  4. Ari Puranen                             IFDrott               250 
         230 240 250 260
           O   O  XO XXX
     Esa Haapaniemi                          KangasnKa              NH 
         280
         XXX

M50 Pituus

  1. Jari Jaatinen                           JyväskKU             5,66 +0,6            
          5,10  5,03  5,66  5,46     -     -
          +0,7  +0,4  +0,6  +0,6            
  2. Jyrki Torppa                            RuokolRa             5,35 +1,0            
             X  5,11  5,35  5,33     X  5,19
                +1,0  +1,0  -1,2        +1,5
  3. Kimmo Koskinen                          HKV                  5,29 -0,1            
          5,23  5,29  5,25  5,15  5,25  5,29
          +1,1  -0,1  -0,3  +0,9  +0,7  +1,3
  4. Jari Toikka                             HIFK                 5,20 +0,2            
          4,96  4,96  4,99  5,20  4,98  5,11
          +0,6  +1,2  +0,7  +0,2  +0,8  +1,3
  5. Markku Viitala                          VaalKa               5,11 -0,2            
          5,11     X     X     X  5,09  4,99
          -0,2                    +1,0  +1,2
  6. Harri Yli-Huita                         LaihLu               5,09 +0,4            
          4,98  5,05     X  4,86  5,08  5,09
          +0,9  -0,3        +0,7  +1,2  +0,4
  7. Lauri Lindberg                          VSVU                 5,01 +0,2            
             X  5,01  5,01     X     X     X
                +0,2  +0,3                  
  8. Petri Korander                          ViUV                 4,71 +0,7            
          4,71     X  4,10     X     X     X
          +0,7        +0,8                  
  9. Veijo Kylmäpuro                         HKV                  4,25 +0,2            
          3,98  4,19  4,25
          -0,3  +0,5  +0.2

M50 Kolmiloikka

  1. Arto Rautio                             HimU                11,25 +0,7            
         10,77 11,10 10,98 11,25 10,95 11,07
          +0,7  +0,3  +1,7  +0,7  -0,3  +0,3
  2. Kari Pohjola                            LänsiUU             10,96 +0,5            
         10,76 10,86 10,96 10,91     X 10,70
          +0,4  +1,5  +0,5  +0,6        +1,0
  3. Jukka Hakala                            LohjLou             10,90 +0,7            
         10,41     X 10,90     X 10,45     X
          -0,2        +0,7        +0,3      
  4. Reijo Erkkilä                           KangasnKa           10,25 +0,6            
         10,04 10,25 10,07  9,93     X 10,01
          +0,2  +0,6  +0,5  +0,7        -0,5
  5. Petri Korander                          ViUV                 9,80 +0,6            
          9,39  9,80     X  9,57     X     -
          -0,2  +0,6        +0,2            
  6. Veijo Kylmäpuro                         HKV                  8,03 +1,6            
          7,35  7,15  7,89  7,88  8,03  7,79
          +1,3  +0,5  +0,7  +0,6  +1,6  +0.2

M50 Kuula

  1. Jari Kuopio                             KiimU               13,94 
          13,47  13,33  13,94  12,95  13,68      X
  2. Jari Mustonen                           LeppävU             13,44 
          13,44      X      X  13,41      X      X
  3. Pekka Sinisaari                         LohU                13,06 
          12,34  12,51  13,06      X      X  12,61
  4. Jari Peippo                             VSVU                12,38 
          12,33      X  12,07      X  12,38  12,21
  5. Ari Kittilä                             VSVU                12,17 
          11,52      X  11,45  12,17  12,12      X
  6. Jari Nevalainen                         PolvijU             11,41 
          11,10      X  11,13  11,41  11,31  11,40
  7. Esa Dufva                               MikkKV              11,32 
          11,04  11,01      X  10,86  11,32      X
  8. Pekka Eskola                            OrivPo               9,78 
              X   9,78      X      X      X      X
  9. Jari Ikäheimo                           JyväskKU             9,76 
           9,70   9,48   9,76      -      -      -
 10. Jarmo Matilainen                        MikkKV               9,45 
              X   9,43   9,45      -      -      -

M50 Kiekko

  1. Johan Åkerlund                          IFLänken            55,53 
          53,07  55,48      X  55,53      X      X
  2. Pekka Jaakkola                          PUV                 52,09 
          51,74  48,75      X  50,12  52,09  50,00
  3. Jari Mustonen                           LeppävU             44,15 
              X      X  44,15  43,64      X  42,33
  4. Pekka Sinisaari                         LohU                42,02 
          40,86  42,02  41,63      X      X      X
  5. Ari Kittilä                             VSVU                41,07 
          36,36  39,35  39,88      X  39,99  41,07
  6. Kari Lukkari                            HelsPV              40,00 
          38,18  38,87  40,00      X      X  39,72
  7. Jari Lindberg                           KP                  39,24 
          39,24  37,59      X  38,82  38,14  39,06
  8. Esa Kohtala                             KauhajKa            38,52 
              X  38,52  37,19  37,73  38,14      X
  9. Matti Saaranen                          PyhäjPo             32,67 
          32,67  32,51      X
 10. Timo Jokinen                            PUV                 31,96 
              X  29,62  31,96
 11. Jorma Mäkinen                           KymUV               31,45 
          28,73      X  31,45

M50 Moukari

  1. Pekka Sinisaari                         LohU                47,44 
          45,56  47,10  47,07  46,76  46,35  47,44
  2. Kari Lukkari                            HelsPV              42,47 
          39,73  42,47  40,87  42,32  41,96  41,55
  3. Tapio Ojala                             LS35+               41,73 
          39,52  40,47      X  40,73  40,45  41,73
  4. Pekka Peltoniemi                        JoensKa             41,23 
              X  38,78      X  41,23  40,73      X
  5. Jukka Perälä                            KauhajKa            40,15 
          37,94  40,15  39,58      X      X  39,06
  6. Mika Samppala                           JyväskKU            38,04 
          36,06  38,04      X      X      X  33,74
  7. Hannu Rintaniemi                        E-PUV               33,55 
          32,61      X  33,37  33,55      X      X

M50 Keihäs

  1. Ari Kittilä                             VSVU                55,28 
              X  53,07  55,28      X  52,40  54,57
  2. Jorma Mäkinen                           KymUV               48,83 
          48,49  48,17      X  48,83  47,93      X
  3. Juha Kaaro                              VehkVei             44,73 
          41,64  43,88  43,29  43,69  42,56  44,73
  4. Timo Jokinen                            PUV                 44,36 
          40,89  44,36  42,91      X  37,97      X
  5. Jari Ikäheimo                           JyväskKU            41,82 
          40,45  41,82  39,80  40,78      X  40,43
  6. Jukka Oikari                            SavonlRie           39,01 
          34,92  39,01      X      X      X  36,17
  7. Sakari Karvo                            E-PUV               35,44 
          30,51      X  35,44  30,86      X      X

M50 Painonheitto

  1. Pekka Sinisaari                         LohU                17,49 
              X      X  16,49  16,89  17,49  16,91
  2. Tapio Ojala                             LS35+               15,02 
          13,89  14,14      X  13,99  15,02      X
  3. Jukka Perälä                            KauhajKa            14,56 
              X  14,32      X  14,56      X  14,46
  4. Pekka Peltoniemi                        JoensKa             14,45 
          12,88  13,49  14,45      X      X  13,56
  5. Markku Viitala                          VaalKa              14,03 
              X      X      X  13,47      X  14,03
  6. Kari Lukkari                            HelsPV              13,82 
              X  13,03      X  13,31  13,70  13,82
  7. Hannu Rintaniemi                        E-PUV               12,81 
          12,81      X      X      X      X      X

M55 100 m                           Loppukilpailu


                     Tuuli: -0,3

  1. Harri Huotari                           HKV                 12,34 
  2. Raimo Koskela                           VSVU                12,67 
  3. Timo Rajamäki                           IkaalU              12,92 
  4. Esa Salminen                            VSVU                12,96 
  5. Jukka Mononen                           JyväskKU            12,98 
  6. Jari Pantzar                            HKV                 13,15 
  7. Atte Lähdekorpi                         ForssSa             13,17 
  8. Onni Kolehmainen                        HelsPV              13,53 

M55 100 m                           Alkuerät

  1. Harri Huotari                           HKV                 12,45Q
  2. Raimo Koskela                           VSVU                12,83Q
  3. Jukka Mononen                           JyväskKU            12,90Q
  3. Timo Rajamäki                           IkaalU              12,90Q
  5. Esa Salminen                            VSVU                12,97q
  6. Atte Lähdekorpi                         ForssSa             13,01q
  7. Jari Pantzar                            HKV                 13,15q
  8. Onni Kolehmainen                        HelsPV              13,50q
  9. Juhani Ryynänen                         JuuanU              14,05 
 10. Pauli Rantala                           HelsPV              14,11 
 11. Kimmo Eerola                            KP                  14,40 
 12. Kari Ristimäki                          SeinäjSU            14,74 
 13. Tapio Katajamäki                        VaasVa              16,90 

Erä 1                Tuuli: +0,6

  1. Harri Huotari                           HKV                 12,45Q
  2. Raimo Koskela                           VSVU                12,83Q
  3. Atte Lähdekorpi                         ForssSa             13,01q
  4. Onni Kolehmainen                        HelsPV              13,50q
  5. Kimmo Eerola                            KP                  14,40 
  6. Kari Ristimäki                          SeinäjSU            14,74 

Erä 2                Tuuli: +0,5

  1. Jukka Mononen                           JyväskKU            12,90Q
  1. Timo Rajamäki                           IkaalU              12,90Q
  3. Esa Salminen                            VSVU                12,97q
  4. Jari Pantzar                            HKV                 13,15q
  5. Juhani Ryynänen                         JuuanU              14,05 
  6. Pauli Rantala                           HelsPV              14,11 
  7. Tapio Katajamäki                        VaasVa              16,90 

M55 200 m


                     Tuuli: -0,1

  1. Harri Huotari                           HKV                 25,88 
  2. Timo Rajamäki                           IkaalU              26,30 
  3. Raimo Koskela                           VSVU                26,31 
  4. Jouko Hassi                             OuIki               26,84 
  5. Atte Lähdekorpi                         ForssSa             27,94 
  6. Veijo Rytkönen                          HKV                 28,90 
  7. Juhani Ryynänen                         JuuanU              29,21 
  8. Kimmo Eerola                            KP                  29,76 

M55 200 m

  1. Timo Rajamäki                           IkaalU              27,11Q
  2. Jouko Hassi                             OuIki               27,65Q
  3. Harri Huotari                           HKV                 28,26Q
  4. Atte Lähdekorpi                         ForssSa             28,47q
  5. Raimo Koskela                           VSVU                28,68Q
  6. Veijo Rytkönen                          HKV                 28,76q
  7. Juhani Ryynänen                         JuuanU              29,42q
  8. Kimmo Eerola                            KP                  30,06q
  9. Kari Ristimäki                          SeinäjSU            30,38 

Erä 1                Tuuli: +0,6

  1. Timo Rajamäki                           IkaalU              27,11Q
  2. Jouko Hassi                             OuIki               27,65Q
  3. Atte Lähdekorpi                         ForssSa             28,47q
  4. Veijo Rytkönen                          HKV                 28,76q
  5. Kimmo Eerola                            KP                  30,06q

Erä 2                Tuuli: +1,1

  1. Harri Huotari                           HKV                 28,26Q
  2. Raimo Koskela                           VSVU                28,68Q
  3. Juhani Ryynänen                         JuuanU              29,42q
  4. Kari Ristimäki                          SeinäjSU            30,38 

M55 400 m


  1. Jari Pantzar                            HKV                 59,01 
  2. Jouko Hassi                             OuIki             1.00,09 
  3. Jukka Mononen                           JyväskKU          1.02,10 
  4. Veijo Rytkönen                          HKV               1.06,45 
  5. Veijo Jääskeläinen                      KymUV             1.07,96 
  6. Timo Vähäkuopus                         PudasjU           1.09,71 
  7. Matti Paalanen                          JyväskKU          1.10,82 

M55 800 m


  1. Viljo Kirjavainen                       OulNMKY           2.20,83 
  2. Teijo Haapaniemi                        ReisjPi           2.29,50 
  3. Arto Ahonen                             KP                2.34,36 
  4. Ahti Honkola                            SoinSi            2.37,11 
  5. Veijo Jääskeläinen                      KymUV             2.37,97 
  6. Timo Vähäkuopus                         PudasjU           2.38,27 
  7. Veli-Matti Sipola                       RovanRR           2.47,80 

M55 1500 m


  1. Jukka Kauppila                          OulNMKY           4.43,45 
  2. Viljo Kirjavainen                       OulNMKY           4.48,01 
  3. Arto Ahonen                             KP                5.11,69 
  4. Ilkka Vakkuri                           KankU             5.12,12 
  5. Kari Jylhänlehto                        PudasjU           5.14,39 
  6. Matti Tennilä                           RovanRR           5.17,83 
  7. Klaus Sjöblom                           PHVU              5.49,09 

M55 5000 m


  1. Jukka Kauppila                          OulNMKY          16.52,34 
  2. Seppo Kykkänen                          KP               16.54,41 
  3. Matti Tennilä                           RovanRR          18.56,27 
  4. Ossi Manninen                           MäntylVe         18.57,60 
  5. Ilkka Vakkuri                           KankU            19.19,98 
  6. Markku Arpala                           KainKÄ           19.55,10 
     Klaus Sjöblom                           PHVU                  DNF 

M55 10 000 m


  1. Seppo Kykkänen                          KP               35.32,06 
  2. Christian Fremling                      IFFemman         37.48,28 
  3. Ossi Manninen                           MäntylVe         39.48,05 
  4. Matti Tennilä                           RovanRR          40.24,02 
  5. Ilkka Vakkuri                           KankU            41.10,73 
  6. Markku Arpala                           KainKÄ           41.36,93 
     Klaus Sjöblom                           PHVU                  DNS 

M55 3000 m ej


  1. Kari Jylhänlehto                        PudasjU          13.00,58 
  2. Väinö Ihalainen                         IlomU            13.15,08 
  3. Ari Väliniemi                           VSVU             13.39,08 
     Voitto Parikka                          PolvijVau             DNF 

M55 400 m aj


  1. Reijo Häyrinen                          KP                1.09,39 
  2. Juhani Ryynänen                         JuuanU            1.21,60 
  3. Kari Jylhänlehto                        PudasjU           1.23,30 

M55 100 m aj


                     Tuuli: +0,4

  1. Timo Rajamäki                           IkaalU              15,58 
  2. Reijo Häyrinen                          KP                  16,29 
  3. Atte Lähdekorpi                         ForssSa             18,31 
  4. Juhani Ryynänen                         JuuanU              22,21 

M55 5000 m kävely


  1. Kauko Pekkarinen                        KankU            27.14,18 
  2. Ari Väliniemi                           VSVU             27.32,68 
  3. Jari Vatanen                            PolvijVau        28.53,79 

M55 Korkeus

  1. Olavi Roivainen                         SalSa                 154 
         142 145 148 015 154 157
           O   O   O   O   O XXX
  2. Kimmo Kylämies                          TaipVei               151 
         133 136 139 142 145 148 151 154
           O   -   O   O   O   O XXO XXX
  2. Ari Kaunismäki                          VaasVa                151 
         133 136 139 142 145 148 151 154
           O   -   O   O   O   O XXO XXX
  4. Tapio Katajamäki                        VaasVa                100 
         100
           O

M55 Seiväs

  1. Pekka Sutinen                           RiihimKi              350 
         330 340 350 360
           O   O  XO XXX
  2. Risto Järvi                             EsboIF                350 
         320 330 340 350 360
           O   -  XO  XO XXX
  3. Esa Metsämäki                           ForssSa               310 
         300 310 320
          XO XXO XXX
  4. Sauli Kamppuri                          PyhäsU                300 
         300 310 320
           O   - XXX
     Timo Rajamäki                           IkaalU                 NH 
         330
         XXX

M55 Pituus

  1. Timo Rajamäki                           IkaalU               5,34 +0,7            
          5,25  5,34  5,34  5,19  5,17  5,24
          -0,1  +1,1  +0,7  +0,6  +1,0  +0,4
  2. Reijo Häyrinen                          KP                   5,17 +0,4            
          4,86  4,84  4,97  4,95  5,02  5,17
          +0,5  -0,8  -0,5  -0,4  +0,6  +0,4
  3. Atte Lähdekorpi                         ForssSa              5,11 -0,6            
          5,00  5,11     X  4,81  4,99     X
          +0,8  -0,6        -1,0  -0,4      
  4. Pauli Rantala                           HelsPV               4,69 -0,5            
          4,47     X  4,44  4,69  4,61     X
          +1,6        -0,3  -0,5  +0,2      
  5. Juhani Ryynänen                         JuuanU               4,41 -1,1            
          4,37     X  4,33  4,41     X  4,16
          +0,2        +1,4  -1,1        -0,2
  6. Jussi Kuusola                           VSVU                 3,71 -0,1            
          3,38  3,30     X     X  3,67  3,71
          +1,0  -0,5              +1,2  -0,1
  7. Kari Nuikka                             KorsKa               3,66 +0,4            
             X  3,54  3,55  3,54  3,66  3,55
                -1,4  -0,3  +0,3  +0,4  +0,7
     Esa Pieniniemi                          OuIki                 DNS                 
        
        
     Kimmo Kylämies                          TaipVei               DNS                 
        
        
     Tapio Katajamäki                        VaasVa                DNS                 
        
        

M55 Kolmiloikka

  1. Reijo Häyrinen                          KP                  10,72 +0,2            
         10,08 10,57     X 10,58 10,61 10,72
          +1,7  +1,6        +0,5  +1,0  +0,2
  2. Atte Lähdekorpi                         ForssSa              9,63 +1,0            
          9,11  8,85  9,54  9,47  9,63  9,60
          +2,3  -1,3  +1,3  +1,2  +1,0  -0,3
  3. Esa Metsämäki                           ForssSa              9,53 +0,3            
             X  9,03  9,15  9,35  9,40  9,53
                +0,3  -0,8  +1,8  +0,2  +0,3
  4. Kari Nuikka                             KorsKa               7,41 +0,6            
          7,09  7,41  7,29  7,27  7,35  6,78
          +1,0  +0,6  -0,2  +1,2  +0,5  -0.7

M55 Kuula

  1. Karri Westerlund                        VSVU                13,35 
          12,65  13,19  12,85      X      X  13,35
  2. Timo Rajamäki                           IkaalU              12,08 
              X      X  11,24  12,08      X  11,93
  3. Markku Savola                           SulkU               11,68 
          11,43  11,53  11,08      X      X  11,68
  4. Antero Killström                        TSU                 11,54 
          11,49  11,54  11,41  11,50      X  11,18
  5. Markku Sointu                           KP                  11,45 
          11,13  11,45  11,13  11,12  11,19  11,10
  6. Arto Kemppainen                         ToijVau             11,38 
              X  11,25      X  11,38  11,28      X
  7. Jukka Järvinen                          KP                  11,35 
          10,90  11,35  11,05  11,20  11,23      X
  8. Kimmo Kylämies                          TaipVei             10,89 
          10,80      X      X      X  10,89  10,71

M55 Kiekko

  1. Juha Hietala                            RaahVe              42,93 
          41,59  42,93      X      X  41,62      X
  2. Karri Westerlund                        VSVU                41,46 
          34,93      X  38,99  40,13      X  41,46
  3. Tapio Aaltonen                          VaalKa              39,16 
          37,17  39,16      X      X  39,11  37,97
  4. Jukka Järvinen                          KP                  34,82 
              X  27,44  34,06  34,82      X  33,62
  5. Markku Savola                           SulkU               34,40 
              X  29,96  34,40  33,28      X      X
  6. Jouni Kultalahti                        EvijU               34,15 
          32,08      X  31,72  34,15      X      X
  7. Tenho Vaarala                           AlatPi              32,07 
              X  31,60  30,68  30,70  31,49  32,07

M55 Moukari

  1. Risto Katajamäki                        TöysVe              46,90 
          44,45  46,64  46,90  45,78  46,54  43,96
  2. Jarmo Myllymäki                         JyväskKU            44,10 
          42,10  43,33  43,33      X  44,10      X
  3. Matti Ihalainen                         KangasnKa           38,82 
          38,82      X  37,75  38,26      X  38,12
  4. Tenho Vaarala                           AlatPi              30,29 
          30,24  30,29      X      X  30,23      X
  5. Tuomo Jantunen                          E-PUV               29,79 
          29,79      X      X  29,74      X      X
  6. Kyösti Säkkinen                         KajKi               29,30 
          24,67  29,30      X      X      X  26,04

M55 Keihäs

  1. Pertti Änäkkälä                         ReisjPi             50,52 
              X  43,32  47,60  50,52      X      X
  2. Karri Westerlund                        VSVU                50,26 
          45,59  44,17  45,29  43,60  44,98  50,26
  3. Sauli Saunamäki                         ToijVau             45,17 
          41,75  43,56  41,66      X  45,17  40,28
  4. Jukka Järvinen                          KP                  42,41 
          42,41      X      X      X      X      X
  5. Kimmo Kylämies                          TaipVei             35,60 
          33,11  35,60  34,07  34,66  34,96  32,38
  6. Antero Killström                        TSU                 34,71 
              X      X      X  34,71  33,38  33,30

M55 Painonheitto

  1. Risto Katajamäki                        TöysVe              15,64 
          14,91  15,64  15,27  15,63  14,90  15,62
  2. Karri Westerlund                        VSVU                15,25 
          14,87      X      X  15,06  15,25      X
  3. Tuomo Jantunen                          E-PUV               14,07 
          13,12  14,07  13,82      X  14,06  13,93
  4. Atte Lähdekorpi                         ForssSa             11,42 
              X  11,42  10,99      X  11,28  10,73
  5. Tenho Vaarala                           AlatPi              11,20 
          10,52  10,95  10,93  11,20  10,46  10,42
     Jarmo Myllymäki                         JyväskKU              DNS 
        

M60 100 m


                     Tuuli: +0,3

  1. Reijo Vauhkonen                         MuurY               13,30 
  2. Mauri Lyytikäinen                       KuopRei             13,79 
  3. Jorma Kilkki                            VSVU                14,24 
  4. Seppo Sovio                             HämeenlTa           14,25 
  5. Heimo Elonen                            VSVU                14,66 
  6. Pauli Rytilahti                         LapLu               14,90 
  7. Erkki Salo                              IlmajKi             14,91 
     Markku Rautasalo                        KangasnKa             DNS 

M60 200 m


                     Tuuli: +0,5

  1. Reijo Vauhkonen                         MuurY               27,91 
  2. Paavo Muhonen                           JuuanU              29,59 
  3. Erkki Salo                              IlmajKi             30,05 
  4. Jarmo Iivonen                           ViUV                30,47 
  5. Pertti Tuomainen                        LeppävU             31,15 
  6. Taisto Honkanen                         PolvijVau           31,32 
  7. Pauli Rytilahti                         LapLu               31,44 
     Antti Mero                              JyväskKU              DNS 

M60 400 m

  1. Reijo Vauhkonen                         MuurY             1.01,75 
  2. Mauri Lyytikäinen                       KuopRei           1.03,49 
  3. Erkki Salo                              IlmajKi           1.05,66 
  4. Timo Virtanen                           OuIki             1.05,75 
  5. Jukka Vuorinen                          SaarijPu          1.06,63 
  6. Seppo Tenitz                            ViipU             1.09,74 
  7. Taisto Honkanen                         PolvijVau         1.10,76 
  8. Paavo Tomminen                          KymUV             1.13,66 
  9. Pertti Tuomainen                        LeppävU           1.15,14 
 10. Teuvo Turunen                           JuuanU            1.18,11 
 11. Tuomo Ryynänen                          IisVi             1.22,05 

Erä 1                

  1. Erkki Salo                              IlmajKi           1.05,66 
  2. Taisto Honkanen                         PolvijVau         1.10,76 
  3. Paavo Tomminen                          KymUV             1.13,66 
  4. Pertti Tuomainen                        LeppävU           1.15,14 
  5. Teuvo Turunen                           JuuanU            1.18,11 

Erä 2                

  1. Reijo Vauhkonen                         MuurY             1.01,75 
  2. Mauri Lyytikäinen                       KuopRei           1.03,49 
  3. Timo Virtanen                           OuIki             1.05,75 
  4. Jukka Vuorinen                          SaarijPu          1.06,63 
  5. Seppo Tenitz                            ViipU             1.09,74 
  6. Tuomo Ryynänen                          IisVi             1.22,05 

M60 800 m


  1. Valde Piiroinen                         PolvijVau         2.25,68 
  2. Aki Aho-Mantila                         IlmajKi           2.31,50 
  3. Erkki Salo                              IlmajKi           2.33,75 
  4. Jouko Rytkönen                          SpoVe             2.38,83 
  5. Pertti Tuomainen                        LeppävU           2.46,77 
  6. Visa Turunen                            SpoVe             2.48,58 
  7. Teuvo Turunen                           JuuanU            2.56,09 
  8. Paavo Tomminen                          KymUV             3.01,55 

M60 1500 m


  1. Valde Piiroinen                         PolvijVau         4.50,52 
  2. Aki Aho-Mantila                         IlmajKi           5.11,14 
  3. Pertti Tuomainen                        LeppävU           5.44,10 
  4. Markku Pääkkö                           SpoVe             5.45,16 
  5. Eino Ylä-Hallinen                       VirtU             5.46,85 
  6. Visa Turunen                            SpoVe             6.03,85 

M60 5000 m


  1. Valde Piiroinen                         PolvijVau        18.24,42 
  2. Hannu Parviainen                        EspTa            19.26,81 
  3. Erkki Laitila                           VSVU             19.54,50 
  4. Heimo Kärkkäinen                        PHVU             20.21,45 
  5. Jaakko Hanhinen                         JyväskKU         24.43,28 
  6. Antti Kyrö                              LS35+            26.34,37 

M60 10 000 m


  1. Hannu Kauppinen                         RauhalRR         38.52,63 
  2. Erkki Laitila                           VSVU             39.22,53 
  3. Risto Komulainen                        LeppävU          40.22,34 
  4. Heimo Kärkkäinen                        PHVU             42.46,38 

M60 2000 m ej


  1. Valde Piiroinen                         PolvijVau         7.20,36 
  2. Antti Aaltonen                          KymUV             8.20,78 
  3. Pertti Tuomainen                        LeppävU           8.45,85 
     Heimo Kärkkäinen                        PHVU                  DNF 

M60 300 m aj


  1. Reijo Vauhkonen                         MuurY               47,89 
  2. Antti Mero                              JyväskKU            51,16 
  3. Antti Aaltonen                          KymUV               55,41 
     Roger Lönnberg                          IFRaseb               DNS 

M60 100 m aj


                     Tuuli: +1,5

  1. Jouko Nikula                            KP                  15,74 
  2. Reijo Vauhkonen                         MuurY               19,66 
     Seppo Sovio                             HämeenlTa             DNS 

M60 5000 m kävely


  1. Seppo-Juhani Savolainen                 LS35+            29.58,50 
  2. Asko Turkki                             KyröskPo         30.02,47 
  3. Pertti Tuomainen                        LeppävU          30.04,18 
  4. Esko Tynkkynen                          VSVU             31.38,47 
  5. Pentti Sokero                           RuokolRa         36.10,10 

M60 Korkeus

  1. Matti Nieminen                          HKV                   163 
         145 148 151 154 157 160 163 166
           O   -   O   O   O   O   O XXX
  2. Jouko Nikula                            KP                    148 
         145 148 151 154
          XO  XO X--  XX
  3. Jorma Liikala                           LVKteam               145 
         139 142 145 148
           O   O   O XXX
  3. Kalevi Kytölä                           KP                    145 
         130 133 136 139 142 145 148
           O   O   O   O   O   O XXX
  5. Antero Luonsi                           KP                    142 
         130 133 136 139 142 145
           O   O   O   O   O XXX
  5. Ari Aartola                             LeVo                  142 
         130 133 136 139 142 145 148
           O   -   O   -   O   - XXX
  7. Osmo Koivisto                           KP                    139 
         130 133 136 139 142
           O   O   O  XO XXX
  8. Jukka Järvenpää                         JyväskKU              133 
         130 133 136
           O   O XXX
  9. Simo Kangastie                          LapVi                 124 
         115 118 121 124 127
           O   O   O   O XXX

M60 Seiväs

  1. Seppo Kivimäki                          VaasVa                290 
         260 270 280 290 300
          XO   -   O   O XXX
  2. Jouko Miihkinen                         ViUV                  280 
         250 260 270 280 290
           O   O   O   O XXX
  2. Jukka Järvenpää                         JyväskKU              280 
         260 270 280 290
           O   O   O XXX
  4. Seppo Taivassalo                        KP                    270 
         270 280 290 300
           O   - X-- -XX
  5. Hannu Miettinen                         JoensKa               260 
         250 260 270
         XXO  XO XXX
  6. Jorma Liikala                           LVKteam               250 
         150 160 170 180 190 200 210 220 230 240 250
           O   -   -   -   -   O   O   O   O   O XXO

M60 Pituus

  1. Jouko Nikula                            KP                   5,43 +0,4            
          5,28  5,39  5,43     -     -     -
          -0,3  +0,5  +0,4                  
  2. Mauri Merikanto                         HKV                  4,79 +0,3            
          4,52  4,69  4,52     X  4,60  4,79
          +0,5  +0,3  -0,3        -0,6  +0,3
  3. Ari Aartola                             LeVo                 4,72 +0,2            
          4,15  4,28     X     X  4,50  4,72
          +0,8  -0,1              +0,8  +0,2
  4. Kalevi Kytölä                           KP                   4,58 +0,8            
          4,09  4,58  4,49  4,42     X     X
          +0,5  +0,8  +1,0  -0,4            
  5. Jukka Järvenpää                         JyväskKU             4,31 +0,8            
          4,17  4,29  4,31  4,22  4,23  4,01
          +0,3  -1,0  +0,8  -0,4  +0,6  -0,3
  6. Tuomo Ryynänen                          IisVi                4,09 +0,3            
          4,09     X     X  4,07  4,03     X
          +0,3              -0,3  +0,7      
  7. Seppo Taivassalo                        KP                   3,91 -0,3            
          3,82  3,91     X     -  3,89  3,52
          +0,7  -0,3              +0,6  -1,7
  8. Simo Kangastie                          LapVi                3,64 -0,5            
             X     X  3,61  3,64  3,61  3,12
                      +0,3  -0,5  +0,5  -1.1

M60 Kolmiloikka

  1. Jouko Nikula                            KP                  11,05 +0,7            
         10,67 11,05     -     -     -     -
          +0,6  +0,7                        
  2. Mauri Merikanto                         HKV                 10,12 -1,3            
          9,67  9,96 10,07 10,07 10,01 10,12
          +0,8  +0,7  +0,8  +0,4  +0,3  -1,3
  3. Kalevi Kytölä                           KP                  10,05 -0,4            
          9,77     X 10,04  9,94 10,05     X
          +0,5        +0,5  +0,7  -0,4      
  4. Simo Kangastie                          LapVi                8,10 +0,5            
          8,08  8,10  7,83  7,59  7,85  7,87
          +0,9  +0,5  +0,4  +0,5  +0,5  +0.6

M60 Kuula

  1. Jouko Nikula                            KP                  13,96 
          13,13  13,34  13,52      X  13,96  13,82
  2. Tapani Kananen                          PyhäjPo             13,83 
          13,14      X  13,36  13,83  13,64      X
  3. Eino Lindholm                           KU-58               13,53 
              X  13,04  13,16      X      X  13,53
  4. Veikko Hyvärinen                        OulHui              13,45 
          12,86  13,39  13,25  13,33  13,28  13,45
  5. Rauno Möttönen                          KP                  13,19 
              X  13,01      X      X  13,19  13,03
  6. Ahti Honkanen                           JoensKa             12,58 
          11,16  11,75  12,58      X  12,38      X
  7. Hannu Luomanen                          LS35+               12,48 
          12,11  12,48  12,25      X      X      X
  8. Jaakko Tuovila                          PudasjU             12,02 
          11,56  11,31  12,02  11,46  11,73  11,42
  9. Kauko Hakkarainen                       KivijKi             11,44 
          10,95  11,44  11,43
 10. Jorma Liikala                           LVKteam             11,23 
          10,89  10,73  11,23
 11. Erkki Tanttu                            KP                  11,09 
              X  11,09      X
 12. Tapani Leppälä                          KP                  10,73 
              X  10,72  10,73
 13. Jori Tarkkio                            ViUV                 9,72 
           9,71   9,72      X
 14. Tuomo Ryynänen                          IisVi                9,53 
           8,69   9,29   9,53
 15. Veijo Lajunen                           JyväskKU             7,36 
           7,36      X   6,95

M60 Kiekko

  1. Heikki Myllykangas                      E-PUV               49,10 
          42,44  45,75      X  47,57  48,30  49,10
  2. Jorma Liikala                           LVKteam             46,94 
          42,85  44,73  46,80  43,47  46,94  46,09
  3. Jouko Nikula                            KP                  46,36 
              X  40,47  43,24  45,77  46,36      X
  4. Rauno Möttönen                          KP                  44,81 
          42,18  42,26  42,34      X  44,81  43,74
  5. Eino Lindholm                           KU-58               43,51 
          42,35      X      X      X      X  43,51
  6. Ahti Honkanen                           JoensKa             42,80 
              X  42,80      X      X      X      X
  7. Leif Enberg                             VasaIS              42,16 
              X      X  42,16  38,91      X  40,95
  8. Keijo Aaltonen                          KiimU               41,31 
          40,13      X  41,08  40,42  40,53  41,31
  9. Hannu Luomanen                          LS35+               38,53 
          38,53  35,54  36,60
 10. Erkki Tanttu                            KP                  36,59 
          33,59  36,59  34,77
 11. Jouko Miihkinen                         ViUV                36,43 
          36,43      X  34,78
 12. Mika Hytönen                            KymUV               35,65 
              X  35,65  32,67
 13. Jori Tarkkio                            ViUV                34,55 
          34,55      X      X
 14. Kauko Hakkarainen                       KivijKi             34,21 
          32,80      X  34,21
 15. Rauno Kujala                            JalasjJa            34,12 
          34,12  34,03      X
 16. Jaakko Tuovila                          PudasjU             29,86 
          29,86  29,41  29,29
 17. Seppo Taivassalo                        KP                  27,29 
          27,29      X  27,03
     Tapani Kananen                          PyhäjPo                NM 
              X      X      X
     Martti Tammelin                         ÄänekHui              DNS 
        

M60 Moukari

  1. Heikki Kangas                           AlavVi              51,55 
          49,21  51,55  50,95      X  49,32      X
  2. Veijo Miihkinen                         KP                  38,93 
              X  38,93      X      X  37,17  38,72
  3. Rauno Möttönen                          KP                  37,93 
          36,72      X  37,30  37,93  37,06  37,57
  4. Keijo Aaltonen                          KiimU               35,16 
          30,45      X  34,98  33,93  35,16      X
  5. Pauli Mäkelä                            YlistKV             31,99 
              X      X      X  31,61      X  31,99
  6. Mika Hytönen                            KymUV               27,45 
          26,29  27,45      X      X      X  22,35

M60 Keihäs

  1. Hannu Kortesluoma                       KankU               46,91 
          43,65      X  45,62  43,63  46,91  45,38
  2. Markku Rautasalo                        KangasnKa           43,66 
          42,61      X  43,66      X  42,80      X
  3. Hannu Kemppinen                         VSVU                43,58 
          35,19  43,58      X  40,74  41,14  42,14
  4. Aimo Kolehmainen                        KivijKi             42,95 
          42,95      X      X      X      X  40,54
  5. Jarmo Rintala                           VaasVa              41,95 
          41,67  41,04      X  41,16  41,95      X
  6. Esko Ahonen                             KP                  41,65 
          38,64  38,75  37,59  39,04  38,44  41,65
  7. Kalevi Kytölä                           KP                  38,30 
          36,81  38,30      X  36,96      X  37,60
  8. Tuomo Ryynänen                          IisVi               37,85 
          37,85  36,85  34,22      X      X      X
  9. Jori Tarkkio                            ViUV                37,12 
          37,12  35,72  35,63
 10. Toivo Kopakkala                         KangasnKa           36,66 
          36,66  36,47  36,10
 11. Reijo Vuorinen                          VaajKuo             35,37 
          33,00  34,52  35,37
 12. Reino Aittola                           SotkJy              33,19 
          31,59  31,42  33,19
 13. Juhani Tikkalahti                       EvijU               32,17 
          31,22  32,17  30,83
 14. Teppo Vauhkonen                         MuurY               31,17 
          30,93  31,17  30,92
     Antero Luonsi                           KP                    DNS 
        

M60 Painonheitto

  1. Heikki Kangas                           AlavVi              20,77 
          18,53  19,96  20,77  19,78      X      X
  2. Keijo Aaltonen                          KiimU               15,76 
          14,60  15,13  14,82  15,76      X  15,34
  3. Rauno Möttönen                          KP                  15,41 
          15,41      X      X      X  15,28  15,32
  4. Heikki Myllykangas                      E-PUV               15,25 
          14,87  15,25      X  14,31  14,69  14,78
  5. Jouko Nikula                            KP                  14,63 
          13,47  14,63      X      -      -      -
  6. Pauli Mäkelä                            YlistKV             13,82 
          13,37  13,57  13,62      X  13,82      X
  7. Kauko Hakkarainen                       KivijKi             13,66 
          12,99  12,79  13,46  13,66      X      X
  8. Osmo Koivisto                           KP                  13,16 
          12,89  13,16  13,04      X  13,02      X
  9. Mika Hytönen                            KymUV               12,10 
          11,67  12,10  12,03      X  11,36  11,56
     Erkki Tanttu                            KP                     NM 
              X      X      X

M65 100 m


                     Tuuli: -0,4

  1. Markku Penttilä                         EspTa               13,83 
  2. Jarmo Lipasti                           VSVU                14,11 
  3. Jouko Ylä-Liedenpohja                   VirtU               14,45 
  4. Veikko Niittynen                        HKV                 14,52 
  5. Pentti Hänninen                         OuIki               15,09 
  6. Kalevi Alatalo                          SalSa               15,16 
  7. Antero Jalkanen                         JyväskKU            15,32 
     Eero Helenius                           OuIki                 DNS 

M65 100 m

  1. Jarmo Lipasti                           VSVU                13,90Q
  2. Veikko Niittynen                        HKV                 14,59Q
  3. Jouko Ylä-Liedenpohja                   VirtU               14,79Q
  4. Markku Penttilä                         EspTa               14,80Q
  5. Kalevi Alatalo                          SalSa               14,90q
  6. Eero Helenius                           OuIki               15,00q
  7. Antero Jalkanen                         JyväskKU            15,08q
  8. Pentti Hänninen                         OuIki               15,21q
  9. John Rizaew                             VSVU                15,44 
 10. Pentti Tarvainen                        MuurY               16,34 
     Vesa Mäki                               LänsiUU               DNS 
     Esko Huttunen                           LappUM                 DQ 
     Seppo Viirret                           KajKi                  DQ 

Erä 1                Tuuli: +0,5

  1. Jarmo Lipasti                           VSVU                13,90Q
  2. Veikko Niittynen                        HKV                 14,59Q
  3. Kalevi Alatalo                          SalSa               14,90q
  4. Eero Helenius                           OuIki               15,00q
     Esko Huttunen                           LappUM                 DQ 
     Seppo Viirret                           KajKi                  DQ 

Erä 2                Tuuli: -1,4

  1. Jouko Ylä-Liedenpohja                   VirtU               14,79Q
  2. Markku Penttilä                         EspTa               14,80Q
  3. Antero Jalkanen                         JyväskKU            15,08q
  4. Pentti Hänninen                         OuIki               15,21q
  5. John Rizaew                             VSVU                15,44 
  6. Pentti Tarvainen                        MuurY               16,34 
     Vesa Mäki                               LänsiUU               DNS 

M65 200 m


                     Tuuli: +0,4

  1. Markku Penttilä                         EspTa               28,57 
  2. Mauri Forsberg                          LS35+               29,10 
  3. Esko Huttunen                           LappUM              29,26 
  4. Taisto Pietilä                          KP                  29,30 
  5. Jouko Ylä-Liedenpohja                   VirtU               30,04 
  6. Kalevi Alatalo                          SalSa               30,58 
  7. Pentti Hänninen                         OuIki               30,63 
  8. Antero Jalkanen                         JyväskKU            30,93 

M65 200 m

  1. Taisto Pietilä                          KP                  29,40Q
  2. Esko Huttunen                           LappUM              29,57Q
  3. Mauri Forsberg                          LS35+               29,60Q
  4. Markku Penttilä                         EspTa               30,13Q
  5. Jouko Ylä-Liedenpohja                   VirtU               30,31q
  6. Kalevi Alatalo                          SalSa               30,43q
  7. Pentti Hänninen                         OuIki               30,54q
  8. Antero Jalkanen                         JyväskKU            31,12q
  9. John Rizaew                             VSVU                32,71 
 10. Arvi Kangastie                          LappVei             33,08 
 11. Juhani Tuominen                         HelsJy              33,68 
 12. Olli Vehko                              LS35+               36,56 

Erä 1                Tuuli: +0,4

  1. Esko Huttunen                           LappUM              29,57Q
  2. Mauri Forsberg                          LS35+               29,60Q
  3. Kalevi Alatalo                          SalSa               30,43q
  4. Pentti Hänninen                         OuIki               30,54q
  5. Arvi Kangastie                          LappVei             33,08 
  6. Juhani Tuominen                         HelsJy              33,68 

Erä 2                Tuuli: -0,3

  1. Taisto Pietilä                          KP                  29,40Q
  2. Markku Penttilä                         EspTa               30,13Q
  3. Jouko Ylä-Liedenpohja                   VirtU               30,31q
  4. Antero Jalkanen                         JyväskKU            31,12q
  5. John Rizaew                             VSVU                32,71 
  6. Olli Vehko                              LS35+               36,56 

M65 400 m


  1. Taisto Pietilä                          KP                1.05,80 
  2. Esko Huttunen                           LappUM            1.06,98 
  3. Kalevi Alatalo                          SalSa             1.07,26 
  4. Jouko Ylä-Liedenpohja                   VirtU             1.08,26 
  5. Ahti Finning                            KP                1.08,50 
  6. Pentti Hänninen                         OuIki             1.09,61 
  7. Lauri Intovuori                         VSVU              1.10,60 
     Matti Akselin                           EspTa                 DNS 

M65 800 m


  1. Leino Poussu                            RovanRR           2.36,80 
  2. Ahti Finning                            KP                2.36,84 
  3. Lauri Intovuori                         VSVU              2.40,24 
  4. Kalevi Alatalo                          SalSa             2.42,74 
  5. Lauri Ollitervo                         SpoVe             2.44,28 
  6. Teuvo Mettälä                           IkaalU            2.47,28 
  7. Olavi Miettinen                         KuopRei           2.47,98 

M65 1500 m


  1. Leino Poussu                            RovanRR           5.23,36 
  2. Raimo Hartonen                          SpoVe             5.25,98 
  3. Markku Tonttila                         PHVU              5.36,05 
  4. Lauri Ollitervo                         SpoVe             5.37,56 
     Teuvo Mettälä                           IkaalU                DNS 

M65 5000 m


  1. Markku Tonttila                         PHVU             19.59,14 
  2. Lauri Ollitervo                         SpoVe            20.12,54 
  3. Timo Koivuaho                           KP               20.31,96 
  4. Raimo Törmä                             KP               21.30,43 
     Martti Luostarinen                      PHVU                  DNF 

M65 10 000 m


  1. Jaakko Rouhiainen                       KP               42.13,97 
  2. Lauri Ollitervo                         SpoVe            42.32,19 
  3. Raimo Hartonen                          SpoVe            42.41,01 
  4. Timo Koivuaho                           KP               43.06,00 
  5. Raimo Törmä                             KP               45.14,60 
     Leino Poussu                            RovanRR               DNF 

M65 2000 m ej


  1. Lauri Ollitervo                         SpoVe             8.18,08 
  2. Eero Ronkainen                          SonkajPa         10.10,89 

M65 300 m aj


  1. Lasse Kyrö                              HKV                 56,02 
  2. Teuvo Mettälä                           IkaalU            1.00,57 

M65 100 m aj


                     Tuuli: +1,2

  1. Markku Penttilä                         EspTa               19,12 
  2. Lasse Kyrö                              HKV                 20,26 
  3. Arvi Kangastie                          LappVei             25,69 
  4. Antero Saunanen                         IkaalU              33,59 

M65 5000 m kävely


  1. Heikki Lahtinen                         KP               29.01,30 
  2. Jouko Kuusjärvi                         JyväskKU         31.35,13 
  3. Reijo Viianen                           JalasjJa         33.06,35 
  4. Keijo Puustinen                         LeppävU          34.00,86 
  5. Bo-Erik Isakas                          IKFalken         35.54,17 

M65 Korkeus

  1. Reijo Sundell                           ViUV                  145 
         130 133 139 142 145 148
           O   O   O   O XXO XXX
  2. Ari Uotila                              HKV                   145 
         124 127 130 133 136 139 142 145 148
           O   O   O   0  XO   O XXO XXO XXX
  3. Jarmo Lipasti                           VSVU                  139 
         139 142 145 148
          XO X--   -  XX
  4. Reijo Tanttinen                         JyväskKU              121 
         121 124
          XO XXX
  5. Antero Saunanen                         IkaalU                118 
         109 112 115 118 121
           O   O   O XXO XXX
  6. Juhani Saarinen                         VSVU                  115 
         109 112 115 118
          XO   -  XO XXX
     Timo Jumisko                            KP                    DNS 
        
        
     Vesa Mäki                               LänsiUU               DNS 
        
        

M65 Seiväs

  1. Seppo Saarela                           RiihimKi              290 
         260 270 280 290 300 305
           O   O   O   O   - XXX
  2. Eero Väyrynen                           KajKi                 270 
         270 280 290
           O   - XXX
     Reijo Tanttinen                         JyväskKU               NH 
         250
         XXX
     Jarmo Lipasti                           VSVU                  DNS 
        
        

M65 Pituus

  1. Tapio Pitkänen                          HKV                  4,91 +0,2            
          4,77  4,89  4,81  4,91  4,53  4,66
          -1,2  -0,4  -0,4  +0,2  -0,6  +0,2
  2. Erkki Päivärinta                        VirtU                4,53 +0,5            
          4,28  4,41  4,13  4,53     X  4,31
          -0,4  +0,4  +0,7  +0,5        +0,5
  3. Pekka Koivisto                          HKV                  4,50 +0,3            
          4,33     X  4,33     X  4,50  4,49
          -1,0        -0,7        +0,3  -0,2
  4. Lasse Kyrö                              HKV                  4,48 +0,4            
          4,34  4,35  4,43  4,33     X  4,48
          -0,5  +0,4  +0,2  +0,4        +0,4
  5. Eero Helenius                           OuIki                4,29 +0,4            
          4,29  4,13  4,03  4,27     X  4,29
          +0,4  +0,5  -0,9  +0,7        +0,4
  6. Eero Väyrynen                           KajKi                4,19 -0,4            
          4,19     X  4,01     X  4,11     X
          -0,4        -0,5        -0,2      
     Jarmo Lipasti                           VSVU                  DNS                 
        
        
     Arvi Kangastie                          LappVei               DNS                 
        
        

M65 Kolmiloikka

  1. Tapio Pitkänen                          HKV                 10,13 +0,5            
          9,53 10,13     X     -  9,59 10,06
          +0,7  +0,5              +1,2  +1,3
  2. Seppo Saarela                           RiihimKi            10,01 +0,8            
             X  9,70  9,60     X 10,01     X
                +0,4  -0,4        +0,8      
  3. Antero Saunanen                         IkaalU               7,31 +0,4            
          6,91  7,07  7,04  7,18  7,31  6,39
          +0,3  +1,6  -1,0  +1,2  +0,4  +0.9

M65 Kuula

  1. Matti Kasari                            JalasjJa            12,66 
          11,92  12,66  12,23  11,97      X  12,34
  2. Ilmo Törmä                              KarvKi              12,63 
          12,15      X  12,63  12,34  12,28  11,94
  3. Toivo Isoniemi                          KiimU               11,15 
          10,35  10,68  10,97  11,15  10,57  10,42
  4. Kari Leppänen                           KP                  10,08 
              X  10,08      X      X      X      X
  5. Tapani Ruotanen                         HelsJy               9,39 
           9,05   9,33      X   9,24   9,39   9,39
  6. Markku Virta                            TSU                  9,39 
           9,16   9,39   9,38   9,30   8,98   9,18
  7. Harri Suominen                          MuurY                9,35 
              X   8,88   8,98   9,35      X   9,06

M65 Kiekko

  1. Tuomo Pekkala                           RovanLa             44,56 
          40,61  44,56  42,35      X      X      X
  2. Reino Sainio                            KangU               44,13 
          40,39      X  41,43      X  41,74  44,13
  3. Pentti Montonen                         MikkKV              39,18 
              X  36,10  35,68  37,66  36,06  39,18
  4. Timo Korpi-Kokko                        JalasjJa            38,95 
          34,97  37,37  37,75  37,51  38,95      X
  5. Heikki Nevanoja                         HaapavU             37,84 
          37,84      X  36,29      X  35,95  37,64
  6. Sakari Heino                            KymUV               37,57 
          37,57  34,85  35,42      X  37,24      X
  7. Kari Leppänen                           KP                  37,35 
          32,17  32,50  33,20      X  36,57  37,35
  8. Hannu Mattila                           LS35+               32,82 
          30,77  30,95  32,61      X  31,98  32,82
  9. Pentti Keisanen                         JyvTo               25,08 
          25,01  23,06  25,08
 10. Harri Suominen                          MuurY               23,81 
          23,81      X      X
     Seppo Hjelm                             LohjLou               DNS 
        

M65 Moukari

  1. Seppo Hjelm                             LohjLou             45,57 
          45,57  45,20  43,47  45,26      X  45,08
  2. Antti Örn                               FoA                 43,99 
              X      X      X  42,73      X  43,99
  3. Heimo Pudas                             YlivKu              41,07 
          41,07      X      X  40,01      X  40,66
  4. Toivo Aalto                             PUV                 34,84 
          34,84  34,24  33,47  33,69  33,79  33,26
  5. Pekka Sivula                            E-PUV               33,60 
              X  33,60  32,48      X  32,05  33,60
  6. Sakari Heino                            KymUV               33,45 
          31,19  33,45  33,00      X      X      X

M65 Keihäs

  1. Esa Kiuru                               HartVoi             55,58 
          52,95  52,92  53,42  55,58      X      X
  2. Pauli Yläkangas                         MäVa                44,12 
          40,91  44,12  39,45  43,49      X  39,76
  3. Kari Leppänen                           KP                  39,33 
          36,04  38,88  38,47  39,33  38,02  37,75
  4. Pentti Hietamäki                        RuokolRa            39,15 
          39,15      X  38,44      X  38,45      X
  5. Ismo Rastas                             VSVU                36,05 
          35,63  34,50  34,53  33,73  36,05  33,73
  6. Pentti Keisanen                         JyvTo               31,63 
          29,58  27,86  29,65  30,33  31,63  28,29

M65 Painonheitto

  1. Seppo Hjelm                             LohjLou             17,13 
          16,56  17,13  16,76  16,60  17,00      X
  2. Ole Sundkvist                           IKFalken            15,07 
          14,09      X      X  15,07      X  13,16
  3. Toivo Aalto                             PUV                 14,54 
              X  14,05  14,38  14,54  14,28  13,99
  4. Sakari Heino                            KymUV               13,55 
          13,24  13,21  13,18  13,21  13,20  13,55
  5. Pekka Sivula                            E-PUV               13,30 
          13,16      X      X      X  13,30      X

M70 100 m


                     Tuuli: -0,9

  1. Jorma Manninen                          MikkKV              13,87 
  2. Tuomas Ukonmaanaho                      LapVi               14,09 
  3. Sakari Hallia                           OuIki               14,75 
  4. Antero Markunsalo                       KuopRei             15,43 
  5. Kari-Pekka Huomo                        PakVi               15,49 
  6. Markku Juopperi                         SpoVe               16,21 
     Eero Penttilä                           VSVU                  DNS 

M70 200 m


                     Tuuli: -1,4

  1. Tuomas Ukonmaanaho                      LapVi               29,25 
  2. Jorma Manninen                          MikkKV              29,63 
  3. Sakari Hallia                           OuIki               30,68 
  4. Antero Markunsalo                       KuopRei             31,86 
  5. Pertti Härkönen                         MuurY               33,06 
     Reijo Kontio                            HU-82                 DNF 
     Niilo Matinlompolo                      OuIki                 DNF 
     Eero Penttilä                           VSVU                  DNS 

M70 400 m


  1. Sten Haglund                            IFDrott           1.09,35 
  2. Pertti Härkönen                         MuurY             1.16,32 
  3. Kauko Höysniemi                         KP                1.17,44 
  4. Toivo Vainio                            HU-82             1.20,73 
     Niilo Matinlompolo                      OuIki                 DNS 

M70 800 m


  1. Sten Haglund                            IFDrott           2.39,07 
  2. Jaakko Heikkinen                        KuusEV            2.45,98 
  3. Matti Väänänen                          OuIki             2.46,98 
  4. Risto Räty                              VSVU              2.48,78 
  5. Pertti Härkönen                         MuurY             2.57,19 
  6. Toivo Vainio                            HU-82             3.19,52 
     Markku Juopperi                         SpoVe                 DNS 

M70 1500 m


  1. Jaakko Heikkinen                        KuusEV            5.54,34 
  2. Risto Räty                              VSVU              5.57,21 
  3. Pertti Härkönen                         MuurY             6.23,81 
     Riku Kyllönen                           RistU                 DNS 
Kilpailun ulkopuolella
     Sten Haglund                            IFDrott           5.49,37 

M70 5000 m


  1. Matti Väänänen                          OuIki            20.20,76 
  2. Viljo Komulainen                        SpoVe            23.50,10 
  3. Anssi Joutsenlahti                      KankU            24.35,27 
  4. Lauri Kiviniemi                         KankU            26.41,79 
     Riku Kyllönen                           RistU                 DNF 

M70 10 000 m


  1. Matti Väänänen                          OuIki            41.51,97 
  2. Timo Rantanen                           JyväskKU         48.15,53 
  3. Viljo Komulainen                        SpoVe            49.35,67 
  4. Anssi Joutsenlahti                      KankU            54.00,72 
     Riku Kyllönen                           RistU                 DNS 

M70 2000 m ej


  1. Aimo Lehtiniemi                         KurikRy           8.29,46 
  2. Jaakko Heikkinen                        KuusEV            9.15,36 
     Timo Rantanen                           JyväskKU              DNS 
     Riku Kyllönen                           RistU                 DNS 

M70 80 m aj


                     Tuuli: +0,6

  1. Sten Haglund                            IFDrott             16,77 
  2. Tuomas Ukonmaanaho                      LapVi               17,90 
     Eero Penttilä                           VSVU                  DNS 

M70 300 m aj


  1. Sten Haglund                            IFDrott             54,32 
  2. Eero Penttilä                           VSVU              1.12,36 
  3. Seppo Tervola                           OuIki             1.16,29 

M70 5000 m kävely


  1. Martti Valonen                          SpoVe            33.30,15 
  2. Åke Tarvos                              IFPedersPo       34.19,69 
  3. Kari Räsänen                            PolvijVau        35.05,18 
  4. Seppo Ryytty                            SpoVe            37.47,15 
  5. Veikko Haverinen                        KangasnKa        38.49,02 

M70 Korkeus

  1. Asko Pesonen                            IisVi                 142 
         142 145
         XXO XXX
  2. Kyösti Poutiainen                       HKV                   136 
         124 127 130 133 136 139
           O   O   O   O   O XXX
  3. Kunto Viiru                             KajKi                 127 
         118 121 124 127 130
           O   O   O   O XXX
  4. Tuomas Ukonmaanaho                      LapVi                 124 
         121 124 127
           O  XO XXX
  5. Kari Putkinen                           JyväskKU              115 
         112 115 118
          XO   O XXX

M70 Seiväs

  1. Kyösti Poutiainen                       HKV                   270 
         230 240 250 260 265 270 275
           O   -   O  XO   O  XO XXX
  2. Jorma Pirinen                           KP                    240 
         220 230 240 250 260 265
           O   - XXO   - X-- -XX
     Juha Kokko                              EspTa                  NH 
         220
         XXX

M70 Pituus

  1. Jorma Pirinen                           KP                   4,04 +0,9            
          3,79  3,95  3,79     X  4,04  3,87
          -0,1  +0,6  +0,6        +0,9  +0,2
  2. Heimo Klaukka                           VSVU                 3,90 +0,3            
          3,53  3,90  3,83  3,86  3,89  3,63
          -1,0  +0,3  -0,6  -0,8  +0,3  -0,2
  3. Antero Markunsalo                       KuopRei              3,88 +0,8            
             X  3,64  3,83  3,83  3,88  3,64
                +1,3  +0,4  +0,3  +0,8  -0,4
  4. Veikko Pihlainen                        PorvU                3,60 +0,8            
          3,59  3,47  3,46  3,51  3,60  3,40
          +0,6  +1,2  -0,4  +0,4  +0,8  -0,3
  5. Niilo Matinlompolo                      OuIki                3,36 +0,2            
          3,36  3,36  3,17  3,10  3,22  3,13
          +0,4  +0,2  -0,2  -0,5  +0,9  +0.4

M70 Kolmiloikka

  1. Heimo Klaukka                           VSVU                 8,72 +1,4            
          8,01  8,10  8,21  8,35  8,25  8,72
          +0,8  +0,3  +0,7  +0,5  +0,3  +1,4
  2. Kyösti Poutiainen                       HKV                  8,51 +2,0            
          8,04  8,44  8,51  8,33  8,38  8,22
          +0,8  +0,8  +2,0  +2,5  +2,6  +0,3
  3. Antero Markunsalo                       KuopRei              8,25 +0,6            
          7,56  7,62  8,09  8,25  8,06  8,09
          +0,3  +0,2  +1,4  +0,6  +0,6  +0,3
  4. Jorma Pirinen                           KP                   8,21 +1,5            
          7,88  8,03  7,98  8,18  8,05  8,21
          +0,3  +0,4  -0,4  +0,5  +1,1  +1,5
  5. Veikko Pihlainen                        PorvU                7,72 +0,7            
          7,55  7,68  7,68  7,72  7,72  7,61
          +0,8  +0,4  +1,8  +0,8  +0,7  +0,8
     Niilo Matinlompolo                      OuIki                 DNS                 
        
        

M70 Kuula

  1. Toivo Lehtinen                          KP                  13,02 
          13,02      X      X      X      X      X
  2. Esko Kuutti                             ViUV                12,62 
          12,62  12,35  11,90  12,03  11,40  12,22
  3. Erkki Lämsä                             PielavA             12,08 
              X      X  11,77  12,08      X      X
  4. Veikko Lahtinen                         SysmSi              12,06 
          11,65  11,96  11,65  12,05  11,88  12,06
  5. Usko Jokinen                            KP                  11,90 
          11,69  11,51  11,59  11,61  11,51  11,90
  6. Mauri Uitto                             TeuvRi              11,61 
          11,01  11,45  11,22  11,61  11,18  10,88
  7. Einari Moilanen                         KP                  11,58 
          11,27  11,51      X  11,12  11,58      X
  8. Timo Kopakkala                          KiimU               11,24 
          10,54  10,89  10,83  10,79  11,24  10,74
  9. Tatu Ruotsalainen                       PulkkPo             10,04 
              X      X  10,04       
 10. Roope Lehtinen                          TSU                  8,78 
           8,43   8,78      X

M70 Kiekko

  1. Esko Kuutti                             ViUV                39,89 
          36,29  35,54  39,89  35,87  38,60      X
  2. Erkki Lämsä                             PielavA             39,87 
          35,31  36,32  39,87      X      X      X
  3. Pentti Sangi                            KU-58               38,41 
              X  38,41  37,90      X      X  38,37
  4. Timo Kopakkala                          KiimU               38,21 
              X  37,14      X  38,21      X      X
  5. Into Turvanen                           HKV                 36,40 
          30,40  36,40      X      X      X      X
  6. Mauno Mikkonen                          PaltU               32,41 
              X  28,61  32,41      X  31,36      X
  7. Raimo Kilpeläinen                       LeppävU             32,24 
          31,16  32,24      X      X  31,50      X
  8. Mauri Uitto                             TeuvRi              31,89 
          31,89      X  31,46      X  31,35      X
  9. Tatu Ruotsalainen                       PulkkPo             28,52 
          22,87  28,52  27,07
     Roope Lehtinen                          TSU                   DNS 
        

M70 Moukari

  1. Esko Palviainen                         IisVi               47,50 
              X      X  39,59  44,44  46,48  47,50
  2. Esko Kuutti                             ViUV                41,65 
          39,90  40,51  41,04  41,65      X  39,85
  3. Timo Kopakkala                          KiimU               37,16 
              X      X  37,16      X      X      X
  4. Mauno Mikkonen                          PaltU               35,34 
              X      X  35,34      X  34,84  34,84
  5. Mauri Uitto                             TeuvRi              34,61 
              X  33,78  31,49  32,02  33,71  34,61
  6. Raimo Kilpeläinen                       LeppävU             34,16 
          32,89  31,76  34,16  33,41  33,98      X
  7. Olavi Siekkinen                         PöPe                33,91 
              X  33,91  31,30      X      X      X
  8. Tuomo Tilenius                          PUV                 29,66 
          26,62  27,77  29,27  26,70  29,66  27,52
  9. Reijo Jokinen                           KonTa               25,64 
              X  20,78  25,64
 10. Kari Putkinen                           JyväskKU            21,19 
              X  21,19      X

M70 Keihäs

  1. Kauko Tuisku                            PorvU               53,09 
          49,85  48,37      X  50,19  49,71  53,09
  2. Esko Kuutti                             ViUV                44,61 
          42,85  41,85  44,41      X      X  44,61
  3. Seppo Lehtovuori                        KP                  39,08 
          35,86  36,08  38,90  38,90  36,90  39,08
  4. Mauno Mikkonen                          PaltU               38,87 
          34,24  33,18  36,85  38,20  36,89  38,87
  5. Martti Jaatinen                         SpoVe               35,91 
          35,91      X      X      X  35,04      X
  6. Olavi Siekkinen                         PöPe                33,67 
          32,61  32,53  32,81  31,82  32,23  33,67
  7. Raimo Paukku                            ValkHa              25,43 
          24,63  24,22      X  25,38  25,43      X

M70 Painonheitto

  1. Esko Palviainen                         IisVi               17,83 
          17,83  17,11      X  17,71      X      X
  2. Timo Kopakkala                          KiimU               17,05 
          16,24      X  17,05      X      X      X
  3. Esko Kuutti                             ViUV                16,62 
              X  16,24  16,57      X      X  16,62
  4. Mauri Uitto                             TeuvRi              16,53 
          15,14  16,53  15,83  14,08      X  15,76
  5. Olavi Siekkinen                         PöPe                14,01 
          13,88  14,01  13,92      X  14,01      X
  6. Raimo Kilpeläinen                       LeppävU             12,90 
          12,90  11,78      X      X      X      X
  7. Tuomo Tilenius                          PUV                 11,77 
          10,69  11,77  11,07  11,69  11,36  10,82
  8. Kari Putkinen                           JyväskKU             9,03 
              X   7,91      X   8,97   9,03      X

M75 100 m


                     Tuuli: -1,8

  1. Aimo Mikkola                            KarvKi              14,16 
  2. Martti Kaleva                           OuIki               15,09 
  3. Pentti Miettinen                        SpoVe               16,01 
  4. Pär Granbacka                           IFDrott             16,91 
  5. Pekka Kärnä                             KuopRei             16,96 
  6. Veikko Tolvanen                         KuusKi              18,36 

M75 200 m


                     Tuuli: -0,8

  1. Aimo Mikkola                            KarvKi              29,43 
  2. Timo Similä                             OuIki               32,60 
  3. Taneli Konttinen                        KuopRei             32,89 
  4. Pär Granbacka                           IFDrott             34,74 

M75 400 m


  1. Timo Similä                             OuIki             1.14,84 
  2. Pär Granbacka                           IFDrott           1.24,62 
  3. Jorma Hirvonen                          JuuanU            1.34,18 

M75 800 m


  1. Kosti Salmela                           HU-82             3.00,86 
  2. Eino Manninen                           SaarijPu          3.15,88 
  3. Sulo Kiirla                             SpoVe             3.21,82 
  4. Raimo Vuorenmaa                         SaarijPu          3.25,89 
  5. Jorma Hirvonen                          JuuanU            3.27,48 

M75 1500 m


  1. Kosti Salmela                           HU-82             6.15,69 
  2. Antti Rautio                            ToholU            6.56,21 
  3. Eino Manninen                           SaarijPu          7.09,14 
  4. Sulo Kiirla                             SpoVe             7.25,93 
  5. Unto Aaltonen                           HU-82             7.38,36 

M75 5000 m


  1. Antti Rautio                            ToholU           25.30,65 
  2. Yrjö Vihma                              SpoVe            28.46,28 

M75 10 000 m


  1. Antti Rautio                            ToholU           53.56,25 
  2. Lasse Tukonen                           PHVU           1.03.15,43 

M75 2000 m ej


  1. Antti Rautio                            ToholU           11.15,08 

M75 80 m aj


                     Tuuli: +0,6

  1. Pär Granbacka                           IFDrott             18,73 
  2. Veikko Tolvanen                         KuusKi              20,07 
  3. Aarne Haapala                           LaihLu              23,10 

M75 300 m aj


  1. Timo Similä                             OuIki               58,58 
  2. Pär Granbacka                           IFDrott           1.09,10 

M75 5000 m kävely


  1. Raimo Vuorenmaa                         SaarijPu         36.09,62 
  2. Martti Ruuskanen                        PHVU             41.29,09 
  3. Matti Kettunen                          PolvijVau        42.39,53 

M75 Korkeus

  1. Oiva Hauhia                             LS35+                 137 
         112 115 118 121 124 127 130 133 135 137 139
           O   O   O   O   O   O   O XXO  XO   O XXX
  2. Aarne Haapala                           LaihLu                124 
         112 115 118 121 124 127
           O   O   O  XO  XO XXX
  3. Pertti Salminen                         UurU                  109 
         100 103 106 109 112
           O   O   O  XO XXX
  4. Mauri Lehtonen                          LaihLu                103 
         094 097 100 103 106
           O   O   O   O XXX

M75 Seiväs

  1. Jaakko Hoppu                            KP                    220 
         170 200 210 220 230
           O   O   O  XO XXX
  1. Aarne Haapala                           LaihLu                220 
         190 200 210 220 230
           O   -   O  XO XXX
  3. Mauri Lehtonen                          LaihLu                120 
         110 120 130
           O   O XXX

M75 Pituus

  1. Timo Suvanto                            AlavU                3,85 -0,2            
          3,70  3,61  3,69     X  3,70  3,85
          +0,6  +0,5  +0,8        -0,2  -0,2
  2. Olavi Horn                              PorvU                3,81 -0,6            
          3,81     -     -     -     -     X
          -0,6                              
  3. Oskari Haikonen                         EurRai               3,42 +0,3            
          3,42  2,71     -     -     -     -
          +0,3  -0,2                        

M75 Kolmiloikka

  1. Olavi Horn                              PorvU                8,20  0,0            
          7,90  8,20
          +0,2   0,0
  2. Mauri Lehtonen                          LaihLu               5,77 +0,2            
          5,75  5,77  5,57  5,49     -     -
          +0,7  +0,2  -0,2  -0,3            

M75 Kuula

  1. Heikki Yli-Erkkilä                      ViUV                11,99 
          11,99  11,64  11,64      X  11,14      X
  2. Pertti Salminen                         UurU                10,77 
              X  10,17  10,49  10,77      X  10,58
  3. Arto Rajala                             JyväskKU            10,69 
          10,44  10,55  10,69      X  10,53  10,43
  4. Eero Järvenpää                          KangU               10,54 
           9,79  10,54      X      X  10,31      X
  5. Kaarlo Valasjärvi                       HKV                  9,58 
              X   9,11   8,82   9,58   9,48      X
     Pentti Nieminen                         KP                    DNS 
        

M75 Kiekko

  1. Kaarle Tuovinen                         KuopRei             37,21 
          35,50  33,98  37,21      X  34,27      X
  2. Oiva Hauhia                             LS35+               36,05 
          34,60      X  34,01  34,96  36,05      X
  3. Olavi Horn                              PorvU               34,99 
          32,58  34,99      X  34,60  34,18  34,92
  4. Risto Häyrynen                          MikkKV              34,95 
          33,20  34,61  34,95      X  33,40  33,90
  5. Tauno Tukkinen                          LohjU               33,59 
          31,02  33,34  33,59      X  32,03  33,30
  6. Aulis Savola                            LappVei             30,02 
          26,21  29,01  26,97  30,02      X      X
  7. Pekka Oinonen                           KivijKi             29,96 
          24,91      X  29,96      X  29,30      X
  8. Arto Rajala                             JyväskKU            29,70 
          29,70      X      X      X      X  27,56
  9. Eero Järvenpää                          KangU               27,87 
          27,87      X      X       

M75 Moukari

  1. Eero Järvenpää                          KangU               35,42 
          32,12  33,68  34,57  35,14      X  35,42
  2. Tauno Tukkinen                          LohjU               32,37 
          27,81  30,11  30,07  31,06  32,37      X
  3. Mauri Lindroos                          PUV                 31,89 
          30,44      X  31,89  29,76  30,70      X

M75 Keihäs

  1. Jouni Tenhu                             LS35+               44,22 
          39,02  42,03      X  44,22      X  43,08
  2. Paavo Niemelä                           OuIki               39,46 
          39,23  39,46      X      X      X      -
  3. Tauno Tukkinen                          LohjU               35,51 
          32,13  33,23  32,18  33,61  33,55  35,51
  4. Kauno Anttila                           SpoVe               35,50 
          32,58  35,50  33,11      X  32,50  30,58
  5. Aulis Savola                            LappVei             34,88 
          30,17  34,88  32,75  31,13  32,77  32,33
  6. Pekka Oinonen                           KivijKi             34,78 
          31,90      X  34,78      X      X  32,45
  7. Eero Järvenpää                          KangU               31,69 
          29,77  30,48  29,96  31,69  29,31  30,86
  8. Aulis Tamminen                          JoensKa             22,04 
          22,04      -      -      -      -      -

M75 Painonheitto

  1. Eero Järvenpää                          KangU               14,46 
          13,71  13,00      X  14,46      X      X
  2. Sulo Vuorenmaa                          SoinSi              13,76 
          12,49  12,84  13,76  12,92  13,12  12,30
  3. Pekka Oinonen                           KivijKi             13,27 
          11,73      X  13,11      X  13,27      X
  4. Mauri Lindroos                          PUV                 12,93 
          12,93      X      X      X      X  12,88
  5. Arto Rajala                             JyväskKU            12,62 
              X  11,45      X  12,62      X      X

M80 100 m


                     Tuuli: -0,5

  1. Matti Korpi                             KymUV               16,41 
  2. Pauli Vehkjärvi                         LappUM              16,97 
  3. Niilo Korhonen                          SuonVa              17,11 
  4. Jaakko Nieminen                         KP                  17,17 
  5. Antti Kanerva                           SpoVe               17,90 
  6. Juhani Haurunen                         LS35+               20,47 

M80 200 m


                     Tuuli: -0,1

  1. Pauli Vehkjärvi                         LappUM              35,40 
  2. Jaakko Lastumäki                        OuIki               36,43 
  3. Jaakko Nieminen                         KP                  37,53 
  4. Pentti Ritvanen                         KuopRei             40,22 

M80 400 m


  1. Niilo Korhonen                          SuonVa            1.28,26 
  2. Aatos Kari                              SpoVe             1.36,21 
  3. Raimo Vaahisto                          SpoVe             1.36,85 
  4. Markus Virrankoski                      RiihimKi          1.39,61 
     Erkki Järvi                             LapVi                 DNS 

M80 800 m


  1. Niilo Korhonen                          SuonVa            3.29,36 
  2. Erkki Järvi                             LapVi             3.32,19 
  3. Ahti Kangasmäki                         LappUM            3.34,58 
  4. Raimo Vaahisto                          SpoVe             3.52,64 
     Paavo Karén                             KuivanI                DQ 

M80 1500 m


  1. Erkki Järvi                             LapVi             7.44,15 
  2. Paavo Karén                             KuivanI           7.48,87 
  3. Raimo Vaahisto                          SpoVe             8.10,44 
  4. Ahti Kangasmäki                         LappUM            8.10,47 

M80 5000 m


  1. Antero Varis                            ViitVie          26.48,21 
  2. Niilo Korhonen                          SuonVa           28.44,14 

M80 10 000 m


  1. Antero Varis                            ViitVie          58.06,32 
  2. Antti Pihlajamäki                       SpoVe            59.26,73 
  3. Niilo Korhonen                          SuonVa         1.00.57,82 

M80 80 m aj


                     Tuuli: +0,6

  1. Reino Tikkanen                          JyväskKU            17,24 
  2. Niilo Korhonen                          SuonVa              19,62 

M80 200 m aj



  1. Pauli Vehkjärvi                         LappUM              40,20 
  2. Matti Korpi                             KymUV               40,51 
  3. Niilo Korhonen                          SuonVa              46,27 

M80 5000 m kävely


  1. Heikki Linna                            KangasnKa        37.47,83 
  2. Toivo Kukkonen                          ViUV             45.34,31 
     Niilo Savolainen                        LohU                   DQ 

M80 Korkeus

  1. Niilo Korhonen                          SuonVa                118 
         106 109 112 115 118
           O  XO   O  XO XXO
  2. Raimo Kietäväinen                       LappUM                112 
         106 109 112 115
           O   O   O XXX
  3. Jaakko Yli-Huita                        LaihLu                109 
         100 103 106 109 112
           O   O   O   O XXX
  4. Erkki Yli-Malmi                         HämeenlTa             109 
         100 103 106 109 112
           O   -  XO   O XXX
  5. Juhani Haurunen                         LS35+                 103 
         100 103 106
           O   O XXX

M80 Seiväs

  1. Jaakko Yli-Huita                        LaihLu                150 
         130 140 150 160
           O   O   O XXX
  2. Raimo Kietäväinen                       LappUM                140 
         140 150
         XXO XXX

M80 Pituus

  1. Timo Junttila                           LapSu                3,94 +1,5            
          3,40  3,82  3,94     X     -     -
          -0,6  -0,5  +1,5                  
  2. Antti Kanerva                           SpoVe                3,69 +0,8            
          3,51     X     X  3,64  3,69  3,56
          +0,2              -0,3  +0,8  -0,1
  3. Niilo Korhonen                          SuonVa               3,28 +0,6            
          3,01  3,25  3,26  3,28  3,16  3,25
          -0,1  +0,6  +0,8  +0,6  +0,9  +1,0
  4. Martti Soulanto                         SavonlJy             3,13 +1,3            
          3,07  3,00  3,13  3,03  2,91     -
          -0,3  +0,4  +1,3  +0,5  +1,3      
  5. Raimo Kietäväinen                       LappUM               3,01 -0,5            
          3,01  2,80     -     -     -     -
          -0,5  +0,4                        
     Erkki Yli-Malmi                         HämeenlTa             DNS                 
        
        

M80 Kolmiloikka

  1. Timo Junttila                           LapSu                7,79 +1,9            
             X     X  7,79     X     -     -
                      +1,9                  
  2. Antti Kanerva                           SpoVe                7,51 +1,7            
          6,95  7,30  7,25  7,39  7,39  7,51
          +0,3  +0,5  +0,7  +1,8  +1,6  +1,7
  3. Niilo Korhonen                          SuonVa               6,65 +0,5            
          6,34  6,43  6,50  6,65  6,65     -
          +0,5  -0,4  +0,6  +0,5  +2,1      
  4. Raimo Kietäväinen                       LappUM               5,41 -1,2            
          5,41  5,35     -     -     -     -
          -1,2  +0,5                        

M80 Kuula

  1. Esa Vuorinen                            SpoVe                9,99 
           9,66   9,64   8,94   8,83   9,99   9,42
  2. Raimo Kietäväinen                       LappUM               9,52 
           9,52   9,31      X   9,41      X      X
  3. Väinö Isosaari                          E-PUV                9,20 
           8,80   9,20   9,03   8,77      X      -
  4. Eero Eskola                             KiimU                9,13 
           8,09   8,57      X   8,89   8,69   9,13

M80 Kiekko

  1. Niilo Korhonen                          SuonVa              27,04 
              -  21,72  21,97  23,90      X  27,04
  2. Heikki Kiviniemi                        LapSu               26,99 
              X      X  25,73      X      X  26,99
  3. Esa Vuorinen                            SpoVe               23,80 
          23,80  23,49  22,87  22,52  23,11  23,48
  4. Matti Halme                             SpoVe               22,95 
          20,56  22,35  21,92  22,95  22,44      X
  5. Erkki Yli-Malmi                         HämeenlTa           19,12 
          19,12      X      X  18,12  18,33      X
     Niilo Savolainen                        LohU                  DNS 
        

M80 Moukari

  1. Matti Rehula                            HollU               29,83 
          28,73  29,83  28,42      X  29,16  29,73
  2. Keijo Korkka                            TSU                 28,75 
          28,25  26,47      X  26,03  28,75      X
  3. Raimo Kietäväinen                       LappUM              27,96 
          27,96      X      X  27,76  27,09  25,97
  4. Eino Sutinen                            LS35+               27,18 
          25,44      X  25,10      X  25,09  27,18
  5. Väinö Isosaari                          E-PUV               25,19 
              X      X  24,17  24,04  22,87  25,19
  6. Pentti Niskanen                         IisVi               22,63 
              X      X  22,63      X      X      X
  7. Niilo Korhonen                          SuonVa              20,93 
              X  20,93      X      X      X      X
  8. Heikki Linna                            KangasnKa           19,09 
          19,09      X      X      -      -      -

M80 Keihäs

  1. Erkki Saarinen                          SpoVe               30,63 
          27,97  25,88  26,59  28,71  30,63      -
  2. Martti Soulanto                         SavonlJy            28,18 
          24,28  23,01  23,78  28,18  25,72  25,53
  3. Raimo Kietäväinen                       LappUM              27,06 
          24,07  23,33      -  25,15  26,40  27,06
  4. Matti Halme                             SpoVe               24,66 
          23,22  24,00  23,50      -  22,57  24,66
  5. Niilo Savolainen                        LohU                17,84 
          16,55  17,84  16,81      -  15,67      -

M80 Painonheitto

  1. Raimo Kietäväinen                       LappUM              13,52 
          11,34  13,52  12,34      X  12,66  11,99
  2. Väinö Isosaari                          E-PUV               11,18 
          10,94      X      X  10,51  11,18      X
  3. Eino Sutinen                            LS35+               10,01 
              X      X      X      X      X  10,01
     Matti Rehula                            HollU                 DNS 
        
     Pentti Niskanen                         IisVi                 DNS 
        

M85 100 m


                     Tuuli: -1,1

  1. Uolevi Aaltonen                         VSVU                18,07 
  2. Aatos Sainio                            KP                  19,44 
  3. Kurt Byggmästar                         IFDrott             20,10 

M85 200 m


                     Tuuli: +0,4

  1. Uolevi Aaltonen                         VSVU                41,53 
  2. Kurt Byggmästar                         IFDrott             48,04 
  3. Jouko Toikkanen                         KuopRei             49,27 

M85 1500 m


  1. Eeli Nisula                             TeuvTui           9.30,20 

M85 80 m aj


                     Tuuli: +0,6

  1. Kurt Byggmästar                         IFDrott             27,47 

M85 200 m aj



  1. Kurt Byggmästar                         IFDrott             58,42 

M85 5000 m kävely


  1. Viljo Hyvölä                            IisVi            37.30,87 
  2. Matti Tamminen                          KyyjKy           42.25,84 

M85 Korkeus

  1. Karri Wichmann                          SpoVe                 070 
         070    
           O    

M85 Pituus

  1. Aatos Sainio                            KP                   3,12 +0,5            
          3,01  2,98  2,96  3,04  3,12  3,09
          +0,4  +0,9  -0,6  +0,7  +0,5  -0.4

M85 Kolmiloikka

  1. Aatos Sainio                            KP                   6,94 +0,9            
          6,47  6,48  6,72  6,80  6,94  6,84
          +0,4  -0,4  +0,8  -0,3  +0,9  +1.8

M85 Kuula

  1. Leo Saarinen                            HU-82               11,31 
          11,31  11,27      X  10,80      X  11,02
  2. Pentti Leikas                           LappUM               9,86 
           9,42      X   9,11      X   9,50   9,86
  3. Karri Wichmann                          SpoVe                7,11 
           6,76   7,11      X   6,70   6,57   6,67

M85 Kiekko

  1. Leo Saarinen                            HU-82               25,37 
          20,61  25,20  23,64  25,37      X  25,16
  2. Karri Wichmann                          SpoVe               17,59 
          15,33      X      X  13,45  13,66  17,59
     Martti Kamila                           JalasjJa              DNS 
        

M85 Moukari

  1. Leo Saarinen                            HU-82               32,64 
          30,93  32,20      X  31,36  30,25  32,64
  2. Pentti Leikas                           LappUM              26,81 
              X  25,03      X      X  26,81  25,73
  3. Viljo Hyvölä                            IisVi               26,33 
          25,27  26,33  23,51  25,72  24,86  25,10

M85 Keihäs

  1. Martti Kamila                           JalasjJa            26,51 
          23,16  25,12  24,15      -  24,00  26,51
  2. Karri Wichmann                          SpoVe               20,94 
          18,19      -  19,20  20,48      -  20,94

M85 Painonheitto

  1. Leo Saarinen                            HU-82               12,27 
              X  12,27      X  12,24      X      X
  2. Pentti Leikas                           LappUM              11,72 
              X  11,40  11,72      X      X      X
  3. Matti Ala-Härkönen                      VirtU                7,70 
           7,33   7,60   7,61   7,63   7,70   7,64

M90 100 m


                     Tuuli: -1,1

  1. Pentti Saukkosaari                      SpoVe               24,23 
  2. Tapani Nevala                           KauhajKa            36,09 

M90 200 m


                     Tuuli: +0,4

  1. Pentti Saukkosaari                      SpoVe               55,35 
     Tapani Nevala                           KauhajKa              DNS 

M90 400 m


  1. Pentti Saukkosaari                      SpoVe             2.04,36 

M90 800 m


  1. Pentti Saukkosaari                      SpoVe             4.52,86 

M90 1500 m


  1. Pentti Saukkosaari                      SpoVe             9.30,37 

M90 5000 m


  1. Pentti Saukkosaari                      SpoVe            36.01,64 

M90 5000 m kävely


  1. Taavi Hokkanen                          HU-82            57.48,49 

M90 Pituus

  1. Pentti Saukkosaari                      SpoVe                1,15 +0,4            
             X  1,15     -     -     -     -
                +0,4                        
     Tapani Nevala                           KauhajKa              DNS                 
        
        

M90 Kuula

  1. Pentti Saukkosaari                      SpoVe                3,73 
              X   3,73      -      -      -      -

M95 Kuula

  1. Pellervo Herranen                       VSVU                 5,55 
           5,55   5,32      -      -      -      -
  2. Tenho Viitala                           KyyjKy               4,51 
           4,36   4,51   4,29   4,06   4,08   4,40

M95 Kiekko

  1. Pellervo Herranen                       VSVU                14,39 
          14,12      X  14,39  14,33  14,35  14,24

M90 Painonheitto

  1. Tapani Nevala                           KauhajKa             5,18 
           5,18   5,02      X   4,92      -      -

N30 100 m


                     Tuuli: -0,4

  1. Laura Kolehmainen                       HKV                 12,71 
  2. Tuire Rintaniemi                        SeinäjSU            13,97 
  3. Laura Nurminen                          HämeenlTa           14,70 
  4. Päivi Nyyssölä                          ItäHKi              14,71 
  5. Sini Haapalainen                        OulTaru             14,78 
  6. Hanna Lehtonen                          ItäHKi              15,31 
  7. Anu Rahkola                             TampPy              15,55 
  8. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU            15,58 

N30 100 m

  1. Laura Kolehmainen                       HKV                 12,62Q
  2. Tuire Rintaniemi                        SeinäjSU            13,96Q
  3. Laura Nurminen                          HämeenlTa           14,71Q
  4. Sini Haapalainen                        OulTaru             14,79q
  5. Päivi Nyyssölä                          ItäHKi              14,98Q
  6. Hanna Lehtonen                          ItäHKi              15,01q
  7. Anu Rahkola                             TampPy              15,41q
  8. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU            15,62q
  9. Hannele Eronen                          JyväskKU            15,94 

Erä 1                Tuuli: +0,5

  1. Laura Kolehmainen                       HKV                 12,62Q
  2. Laura Nurminen                          HämeenlTa           14,71Q
  3. Sini Haapalainen                        OulTaru             14,79q
  4. Hanna Lehtonen                          ItäHKi              15,01q
  5. Hannele Eronen                          JyväskKU            15,94 

Erä 2                Tuuli: -1,0

  1. Tuire Rintaniemi                        SeinäjSU            13,96Q
  2. Päivi Nyyssölä                          ItäHKi              14,98Q
  3. Anu Rahkola                             TampPy              15,41q
  4. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU            15,62q

N30 200 m


                     Tuuli: +0,7

  1. Minna Leikas                            MikkKV              29,53 
  2. Laura Nurminen                          HämeenlTa           31,12 
  3. Anu Rahkola                             TampPy              33,68 

N30 400 m


  1. Minna Leikas                            MikkKV            1.07,44 
  2. Laura Nurminen                          HämeenlTa         1.14,67 

N30 800 m


  1. Elina Myllymäki                         SeinäjSU          2.18,94 
  2. Minna Leikas                            MikkKV            2.28,15 
  3. Marianne Eskola                         HKV               2.33,54 
  4. Jenni Lahtinen                          KP                3.20,45 

N30 1500 m


  1. Minna Leikas                            MikkKV            5.09,86 
  2. Marianne Eskola                         HKV               5.28,59 

N30 10 000 m


  1. Sonja Ilomäki                           JyväskKU         43.52,75 

N30 100 m aj


                     Tuuli: +1,7

  1. Päivi Nyyssölä                          ItäHKi              20,05 
  2. Ilona Karlsson                          TampPy              20,65 

N30 5000 m kävely


  1. Anu-Riikka Järnberg                     VSVU             29.02,40 
  2. Jenni Lahtinen                          KP               29.15,50 

N30 Korkeus

  1. Anita Haapasaari                        LappVei               151 
         139 142 145 148 151 155
           O   O   O   O XXO XXX
  2. Elisa Lyyrtö                            ItäHKi                142 
         130 133 136 139 142 145
           O   O   O   O   O XX-
  3. Sini Haapalainen                        OulTaru               133 
         124 127 130 133 136
           O   O   O   O XXX

N30 Seiväs

  1. Vilma Moilanen                          JyväskKU              260 
         230 240 250 260 270
           O   -  XO  XO XXX

N30 Pituus

  1. Jennie Myllyntaus                       HämeenlTa            5,24 -0,7            
          4,81  4,63  5,15  5,24  5,06  4,97
          +1,6  -2,9  -0,6  -0,7  -0,3  -0,9
  2. Hanna Lehtonen                          ItäHKi               4,36 +0,6            
          4,24  4,32  4,36  4,13  4,18  4,17
          +0,2  -0,7  +0,6  +1,5  +1,4  +3,0
  3. Sini Haapalainen                        OulTaru              4,26 +1,3            
          4,09  4,07  4,26  4,06  4,20  4,02
          -0,1  +1,2  +1,3  +2,5  +1,2  +0,8
  4. Ilona Karlsson                          TampPy               4,05 -0,4            
          3,68  3,71  3,83  3,70  3,83  4,05
          +1,9  -0,7  +1,9  -4,0  -0,7  -0,4
  5. Laura Nurminen                          HämeenlTa            3,94 +1,1            
          3,94  3,76     -     X     -  3,73
          +1,1  +0,5                    +0,8
  6. Hannele Eronen                          JyväskKU             3,85 +2,6   3,83 +1,5
          3,36  3,71  3,85  3,83  3,64     X
          -0,4  +1,5  +2,6  +1,5  +1,0      
  7. Anu Rahkola                             TampPy               3,63 +2,0            
          3,39  3,51  3,63  3,45  3,40  3,36
          -0,2  -1,7  +2,0  -0,4  +0,5  -0,6
  8. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU             3,61 +1,4            
          3,61  3,27     X  3,26     X  3,55
          +1,4  +0,9        -1,2        +1.0

N30 Kolmiloikka

  1. Hanna Lehtonen                          ItäHKi               9,61 -1,5            
             X  9,42  9,61     X  9,10  9,18
                +1,3  -1,5        +0,3  +2,1
  2. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU             7,70 -1,6            
          7,44  7,61  7,70  7,61  7,62     -
          +0,7  +0,6  -1,6  -1,3  -0,1      

N30 Kuula

  1. Sini Haapalainen                        OulTaru             10,39 
           9,76      X   8,74   9,57   9,74  10,39
  2. Riikka Ruuth                            KivijKi              9,98 
           9,08   9,98      X      X      X      X
  3. Tuire Rintaniemi                        SeinäjSU             9,68 
           9,07   9,68      X      X   9,30   9,60
  4. Tiina Lampinen                          JyväskKU             8,23 
           7,32   7,47   7,08   8,23   7,42   7,31
  5. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU             8,13 
           7,94   7,23   7,78   8,13   7,81   7,39
  6. Anu Rahkola                             TampPy               6,69 
           6,69   6,48   6,68   6,32   6,24   6,45

N30 Kiekko

  1. Sini Haapalainen                        OulTaru             32,67 
          32,67      X  32,64      X      X      X
  2. Tiina Lampinen                          JyväskKU            32,45 
          32,45      X  29,96  31,44  31,23  30,02
  3. Vilma Moilanen                          JyväskKU            25,93 
          22,93  25,93  23,98  21,52  20,89      X
  4. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU            25,25 
          24,18  18,14  25,25  23,36  22,61  24,95
  5. Hannele Eronen                          JyväskKU            19,76 
          17,94  18,64  19,76  18,26  19,30  19,56

N30 Moukari

  1. Riikka Ruuth                            KivijKi             40,07 
              X      X      X      X  40,07      X
  2. Sini Haapalainen                        OulTaru             39,69 
              -      X      X  39,55  39,69      X
  3. Riikka Krause                           ItäHKi              34,99 
          32,00  32,57  34,99  33,59  34,98  34,39
  4. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU            23,08 
              -  23,08  20,78  22,24      X  20,43

N30 Keihäs

  1. Elina Myllymäki                         SeinäjSU            33,13 
          29,67  30,30  31,16  33,13      X      X
  2. Sini Haapalainen                        OulTaru             29,56 
          28,86  29,56      X  28,17      X  28,62
  3. Tiina Lampinen                          JyväskKU            23,61 
          21,49  18,88  20,97  20,56  20,92  23,61
  4. Ilona Karlsson                          TampPy              23,30 
          23,30  22,18  20,59      X  17,52  21,86

N30 Painonheitto

  1. Riikka Ruuth                            KivijKi             13,62 
              X  13,21  13,10  13,60  13,62      X
  2. Sini Haapalainen                        OulTaru             13,11 
          12,74  11,65      X      X  13,11  12,80
  3. Maija-Liisa Hyppönen                    JyväskKU             8,67 
           8,67   7,65      X   7,99   8,28   8,18
  4. Tiina Lampinen                          JyväskKU             7,13 
              X      X   6,42   6,38   7,13      X

N35 100 m


                     Tuuli: -0,2

  1. Hanna Lappalainen                       HämeenlTa           13,32 
  2. Jaana Riikonen                          PernU               13,63 
  3. Katja Hautaniemi                        LS35+               14,07 
  4. Sirkku Kosonen                          LS35+               14,20 
  5. Anette Mehtälä                          JyväskKU            14,56 

N35 200 m


                     Tuuli: +1,4

  1. Hanna Lappalainen                       HämeenlTa           26,97 
  2. Jaana Riikonen                          PernU               27,93 
  3. Piia Lipiäinen                          EsboIF              28,17 
  4. Sirkku Kosonen                          LS35+               29,34 
  5. Anette Mehtälä                          JyväskKU            30,27 

N35 400 m


  1. Hanna Lappalainen                       HämeenlTa         1.01,43 
  2. Piia Lipiäinen                          EsboIF            1.04,13 
  3. Anu Katajisto                           ViipU             1.07,46 
  4. Anette Mehtälä                          JyväskKU          1.12,71 

N35 800 m


  1. Päivi Knutar                            KälvTa            2.21,79 
  2. Päivi Kokko                             HelsJy            2.26,17 
  3. Anu Katajisto                           ViipU             2.31,78 
  4. Katja Sorri                             JyväskKU          2.39,65 
  5. Sanna Henriksson                        KuivAu            2.44,37 

N35 1500 m


  1. Päivi Knutar                            KälvTa            4.53,92 
  2. Päivi Kokko                             HelsJy            5.02,09 
  3. Anu Katajisto                           ViipU             5.09,93 
  4. Kirsi Kivelä                            LimNM             5.33,10 
  5. Sanna Henriksson                        KuivAu            5.36,97 

N35 5000 m


  1. Kirsi Kivelä                            LimNM            20.00,29 
  2. Maarit Valtonen                         JyväskKU         20.24,25 
  3. Riikka Räisänen                         KeskiUYU         20.32,71 

N35 10 000 m


  1. Katja Sorri                             JyväskKU         42.30,79 
  2. Maarit Valtonen                         JyväskKU         43.22,72 

N35 100 m aj


                     Tuuli: +1,7

  1. Johanna Leivonen                        JyväskKU            17,85 
  2. Anette Mehtälä                          JyväskKU            19,28 
  3. Jonna Rihula                            LS35+               19,90 

N35 5000 m kävely


  1. Heidi Pohjanpalo                        KonnevU          31.49,20 

N35 Korkeus

  1. Johanna Leivonen                        JyväskKU              151 
         136 139 142 145 148 151
           O   O   O   O   O XXO
  2. Tuire Mäki                              LaukU                 148 
         133 136 139 142 145 148 151
           O   O   O   O   O   O XXX
  3. Miia Uskalinmäki                        TampPy                145 
         136 139 142 145 148
           O   -   O   O XXX
  4. Johanna Sirviö                          VampU                 142 
         133 136 139 142 145
           O   O   O   O XXX

N35 Seiväs

  1. Johanna Leivonen                        JyväskKU              220 
         200 210 220 230
           O   -  XO  X-

N35 Pituus

  1. Katja Hautaniemi                        LS35+                4,96 -0,6            
             X     X  4,92     X  4,85  4,96
                      +1,4        +1,0  -0,6
  2. Tuire Mäki                              LaukU                4,70 +1,4            
             X  4,70  4,63     X     X     X
                +1,4  +1,9                  
  3. Marja-Leena Humala                      KP                   4,58 +1,7            
          4,38  4,48  4,35  4,25  4,58     X
          +0,2  -0,8  +1,4  +1,6  +1,7      
  4. Anette Mehtälä                          JyväskKU             4,36 -0,3            
          4,36     X  4,11  4,26  4,21  4,11
          -0,3        -0,6  +1,0  +1,8  -1,0
  5. Sirkku Kosonen                          LS35+                4,27 -0,1            
             X     X  4,11  4,27  4,25     X
                      +2,4  -0,1  +2,7      
  6. Jonna Rihula                            LS35+                3,88 -0,5            
          3,88  3,58  3,61  3,65  3,68  3,65
          -0,5  -0,6  +2,6  +1,3  +0,7  +0,5
  7. Maija Rintala                           JyväskKU             3,87 +2,8   3,85 +0,3
          3,67  3,87  3,80  3,85  3,68     X
          +0,5  +2,8  -0,5  +0,3  +0,9      

N35 Kolmiloikka

  1. Tuire Mäki                              LaukU               10,03 +0,2            
          9,88  9,62 10,00  9,89 10,03  9,62
          +1,8  +1,7  -1,6  -0,7  +0,2  +0,9
  2. Johanna Leivonen                        JyväskKU             9,90                 
             X  9,54     -  9,90     X     -
                -0,3                        
  3. Anette Mehtälä                          JyväskKU             9,63 -0,3            
          9,25  9,44  9,26  9,63  9,10  9,05
          +0,2  +1,8  +0,3  -0,3  -0,7  +0,8
  4. Riikka Korpi                            JyväskKU             8,68 -0,5            
             X     X     X  8,68     X     X
                            -0,5            
  5. Maija Rintala                           JyväskKU             8,19 -0,3            
             X  8,18     X  8,19     X  8,16
                +2,9        -0,3        -0,2
  6. Sari Granroth-Nalkki                    JyväskKU             7,76 +0,7            
          7,76  7,61     X     X     -     -
          +0,7  +1,5                        

N35 Kuula

  1. Minna Henttonen                         MäntsU              12,42 
          10,58  11,47  12,13  12,04  12,42      X
  2. Johanna Leivonen                        JyväskKU            11,18 
              X  10,43  10,93  11,18  10,73  10,98
  3. Kirsi Koro                              VirtU               11,10 
              X  10,22  10,98  10,83      X  11,10
  4. Miia Luokkanen                          HimU                10,13 
           9,66  10,13  10,03      X  10,11      X
  5. Katja Hautaniemi                        LS35+                9,92 
           9,32   9,46   9,38   9,40   9,14   9,92
  6. Anu Virtanen                            HämeenlTa            6,74 
           6,12      X   6,20   6,74   6,69   6,63
  7. Petra Hemmilä                           KP                   5,57 
           5,10   5,38   5,56   5,12   5,38   5,57

N35 Kiekko

  1. Kirsi Koro                              VirtU               36,76 
          34,62  35,58  34,79  33,55  36,76  34,71
  2. Johanna Leivonen                        JyväskKU            34,17 
          20,15  28,07      X  31,50      X  34,17
  3. Minna Henttonen                         MäntsU              28,97 
              X  27,61  24,78  28,97  25,35  26,10
  4. Hanna Putkuri                           KerU                17,69 
          16,20  15,82      X      X  17,69  16,56

N35 Moukari

  1. Kirsi Koro                              VirtU               53,47 
          53,47      X  50,80  52,35  51,88  51,65
  2. Johanna Leivonen                        JyväskKU            37,42 
          36,41  37,01  37,37  37,42  34,80  36,88
  3. Susanna Tuominen                        VahdTui             35,45 
          34,61  35,07  35,45      X      X      X
  4. Sirpa Tarvainen                         KauhWi              33,12 
          29,22  32,67  33,12  31,49      X  31,12
  5. Anu Virtanen                            HämeenlTa           21,61 
          18,38  21,61  20,03  19,81  20,81  21,58

N35 Keihäs

  1. Minna Henttonen                         MäntsU              40,64 
          35,53  36,16  40,64  39,97  39,65  39,03
  2. Katja Hautaniemi                        LS35+               39,74 
          33,05  34,55  39,46  35,25      X  39,74
  3. Miia Luokkanen                          HimU                35,99 
          35,99  35,59      X  33,99  34,99  33,36
  4. Johanna Leivonen                        JyväskKU            33,13 
          32,41  33,13  31,84      -      -      -
  5. Johanna Sirviö                          VampU               32,26 
          32,26  26,95  30,86  31,82  30,50  29,83

N35 Painonheitto

  1. Kirsi Koro                              VirtU               17,13 
          17,13  16,49      X  16,05      X      X
  2. Johanna Leivonen                        JyväskKU            12,67 
          12,19  12,67  12,08  12,48      X      X
  3. Sirpa Tarvainen                         KauhWi              10,90 
          10,84  10,77      X  10,48  10,90  10,78

N40 100 m


                     Tuuli: -0,4

  1. Miia Päivärinta                         SomE                13,48 
  2. Johanna Haikonen                        PorvU               13,80 
  3. Sari Pikkarainen                        RiihimKi            13,80 
  4. Heli Lehtinen                           JyväskKU            14,36 
  5. Anne Yli-Olli                           JyväskKU            14,43 
  6. Anne Kousa                              JyväskKU            14,47 

N40 200 m


                     Tuuli: -1,0

  1. Johanna Haikonen                        PorvU               28,37 
  2. Sari Pikkarainen                        RiihimKi            28,64 
  3. Anne Yli-Olli                           JyväskKU            30,23 
  4. Minna Rummukainen                       LS35+               31,67 

N40 400 m


  1. Eija Kellokoski-Kari                    VetU              1.03,51 
  2. Johanna Haikonen                        PorvU             1.07,93 
  3. Tanja Lauri                             KaipVi            1.14,10 

N40 800 m


  1. Eija Kellokoski-Kari                    VetU              2.23,35 
  2. Johanna Lindholm                        PorvU             2.26,66 
  3. Katri Lindroos                          KymUV             2.33,36 
  4. Tanja Lauri                             KaipVi            2.47,96 

N40 1500 m


  1. Eija Kellokoski-Kari                    VetU              4.55,12 
  2. Johanna Lindholm                        PorvU             4.56,38 
  3. Tatjana Eskolin                         PargIF            5.07,97 
  4. Päivi Lumijärvi                         LimNM             5.41,92 
  5. Mervi Tuunanen                          Häjyt             5.43,44 

N40 5000 m


  1. Johanna Lindholm                        PorvU            19.24,32 
  2. Niina Halonen                           MäntylVe         19.39,01 
  3. Terhi Halonen                           KP               20.19,40 
  4. Päivi Lumijärvi                         LimNM            21.20,75 
  5. Mervi Tuunanen                          Häjyt            21.28,58 

N40 10 000 m


  1. Johanna Lindholm                        PorvU            38.51,37 
  2. Niina Halonen                           MäntylVe         39.54,04 
  3. Terhi Halonen                           KP               41.55,22 

N40 2000 m ej


  1. Johanna Lindholm                        PorvU             7.32,55 

N40 80 m aj


                     Tuuli: +1,1

  1. Katriina Lehtoranta                     LS35+               13,07 
  2. Anne Yli-Olli                           JyväskKU            14,91 
  3. Heli Lehtinen                           JyväskKU            15,84 
  4. Tiina Rautakorpi                        EsboIF              16,82 

N40 5000 m kävely


  1. Tanja Lauri                             KaipVi           39.02,82 

N40 Korkeus

  1. Katriina Lehtoranta                     LS35+                 155 
         142 145 148 151 155 158
           O   -   O   O XXO XXX
  2. Tarja Nevalainen                        LapLu                 148 
         139 142 145 148 151
           O   O   O  XO XXX
  3. Heli Lehtinen                           JyväskKU              133 
         124 127 130 133 136
           O   O   O   O XXX

N40 Seiväs

  1. Tarja Nevalainen                        LapLu                 250 
         200 210 220 230 240 250 260
           O   -   O   O   O  XO XXX

N40 Pituus

  1. Katriina Lehtoranta                     LS35+                4,82 -0,8            
          4,66     X  4,66  4,55  4,82     X
          -0,5        -0,1  +1,0  -0,8      
  2. Heli Lehtinen                           JyväskKU             4,53 -1,9            
          4,40  4,40  4,53  4,41  4,49  4,43
          +1,2  +0,3  -1,9  +0,3  +0,9  +1,3
  3. Anne Yli-Olli                           JyväskKU             4,42 +0,5            
          4,42  4,32     X  4,33  4,31  4,32
          +0,5  +0,5        +0,4  -1,6  -0,3
  4. Tiina Rautakorpi                        EsboIF               4,31 +1,3            
          4,11  4,00  3,92  4,31  4,00  4,17
          +0,7  +0,7  -0,5  +1,3  -0,5  +1,3
  5. Sanna Hillberg                          KP                   4,12 +1,4            
          3,40     X  3,77     X     X  4,12
          +0,9        -2,7              +1,4
  6. Minna Rummukainen                       LS35+                3,93 +0,2            
          3,43  3,85  3,26  3,89  3,92  3,93
          -0,6  -0,3  -0,2  -0,6  +0,8  +0,2
  7. Anne Kousa                              JyväskKU             3,63 -1,7            
             X  3,63     X     X     X     X
                -1,7                        

N40 Kolmiloikka

  1. Aila Ahonen                             JyväskKU             9,68 +1,4            
             X     X  9,56     X  9,68
                      +0,9        +1,4
  2. Heli Lehtinen                           JyväskKU             9,30 +0,3            
          8,76  9,15  9,30  9,10  9,09     X
          +0,9  -1,4  +0,3  +0,2  +1,5      
  3. Tiina Rautakorpi                        EsboIF               9,05 +1,0            
          8,46  8,98  9,03     X  9,05     X
          -0,7  -0,5  +1,4        +1,0      
  4. Anne Yli-Olli                           JyväskKU             9,00 +0,5            
          8,51  9,00  8,95     X  8,78  8,71
          -1,4  +0,5  +0,4        +1,3  +1,3
  5. Sanna Hillberg                          KP                   8,99 +0,9            
             -  8,28  8,99     -     -     X
                +0,2  +0,9                  

N40 Kuula

  1. Sanna Suonio                            JyväskKU            11,05 
          10,10  10,01  10,07  10,12  11,05   9,89
  2. Teija Aho                               PulkkPo             10,17 
          10,12  10,06   9,81  10,13  10,17      X
  3. Kati Siltovuori                         KymUV                9,79 
           9,55   9,71      X   9,73   9,79   9,73
  4. Anne Ebdy                               LappUM               8,83 
           8,71      X   8,83      X      X      X
  5. Saija Keränen                           VarpVi               8,43 
           8,15   8,31   8,43   8,20      X      X
  6. Päivi Varis                             PyhäsU               8,35 
           7,96   8,35   8,13      X   8,17      X
  7. Heli Lehtinen                           JyväskKU             7,73 
           7,62   7,73      -      -      -   7,45
  8. Tiina Rautakorpi                        EsboIF               7,71 
           7,48      -   7,18   7,31      -   7,71
  9. Sirkka-Liisa Eloranta                   ViUV                 6,54 
           6,45      X   6,54      -      -      -

N40 Kiekko

  1. Kati Siltovuori                         KymUV               39,98 
          36,01  39,98      X      X      X      X
  2. Sanna Suonio                            JyväskKU            33,92 
          32,39  33,02  33,02  33,92      X  33,54
  3. Johanna Uusi-Uitto                      PadasjY             27,65 
          25,34      X  26,64  27,65      X  25,00
  4. Teija Aho                               PulkkPo             26,97 
          26,19  26,45  25,39  26,97      X      X
  5. Saija Keränen                           VarpVi              26,30 
          20,70  24,52  26,30  25,66      X      X
  6. Päivi Varis                             PyhäsU              24,54 
          20,03  20,58  23,33  24,54  22,35  21,10

N40 Moukari

  1. Teija Aho                               PulkkPo             29,58 
              X      X  28,04  29,58  27,74  27,96
  2. Sirkka-Liisa Eloranta                   ViUV                26,92 
          25,93  24,69  24,97  25,61  26,92  26,22
  3. Päivi Varis                             PyhäsU              24,96 
              X      X  22,50  21,74  24,34  24,96

N40 Keihäs

  1. Teija Aho                               PulkkPo             32,31 
          31,71  31,57  30,58  32,31  31,41  31,63
  2. Johanna Rosnell                         OrivPo              27,14 
          24,10  27,14  26,17  27,01  25,30  24,66
  3. Sanna Suonio                            JyväskKU            26,89 
              -      -  26,89  24,08      -      -
  4. Päivi Varis                             PyhäsU              22,20 
          21,42  18,97      -      -  21,34  22,20
  5. Heli Lehtinen                           JyväskKU            21,62 
          21,62      -      -  19,31  20,12  21,02

N40 Painonheitto

  1. Teija Aho                               PulkkPo             10,30 
          10,11      X   9,72      X      X  10,30
  2. Päivi Varis                             PyhäsU               9,82 
           9,45      X   9,45   9,82      X   9,57
  3. Sirkka-Liisa Eloranta                   ViUV                 9,40 
           8,24      X      X      X   9,24   9,40
  4. Kati Siltovuori                         KymUV                8,20 
              X   8,15   8,20      X      X   7,83

N45 100 m


                     Tuuli: -0,2

  1. Virpi Råman                             HKV                 13,59 
  2. Kirsti Siekkinen                        JyväskKU            13,80 
  3. Tiina Hakomäki                          YlihJu              14,32 
  4. Mari Kyrönlahti                         JyväskKU            14,44 
  5. Vera Räsänen                            LahdA               15,75 
  6. Hanna-Mari Lahtinen                     JyväskKU            19,46 

N45 200 m


                     Tuuli: +0,8

  1. Virpi Råman                             HKV                 28,10 
  2. Tarja Salmela                           MerijKe             29,21 
  3. Tiina Hakomäki                          YlihJu              29,61 
  4. Mari Kyrönlahti                         JyväskKU            29,75 
  5. Hanna-Mari Lahtinen                     JyväskKU            41,97 

N45 400 m


  1. Virpi Råman                             HKV               1.04,57 
  2. Tarja Salmela                           MerijKe           1.06,27 
  3. Tiina Hakomäki                          YlihJu            1.06,90 
  4. Minna Warwick                           KaipVi            1.13,16 
  5. Tuula Antikainen                        PolvijVau         1.17,76 

N45 800 m


  1. Sirpa Riitamäki                         VirtU             2.31,67 
  2. Anne Ahvenjärvi                         KP                2.38,16 
  3. Katriina Laurila                        KP                2.43,52 
  4. Tuula Antikainen                        PolvijVau         2.56,70 
  5. Arja Mäkelä                             JyväskKU          3.02,17 

N45 1500 m


  1. Sirpa Riitamäki                         VirtU             5.01,04 
  2. Anne Ahvenjärvi                         KP                5.28,10 
  3. Katriina Laurila                        KP                5.53,29 
  4. Tuula Antikainen                        PolvijVau         6.04,12 
  5. Arja Mäkelä                             JyväskKU          6.10,71 
  6. Minna Warwick                           KaipVi            6.37,20 

N45 5000 m


  1. Mari Hyyppä                             JyväskKU         19.35,97 
  2. Päivi Joentausta                        PHVU             19.48,30 

N45 10 000 m


  1. Mari Hyyppä                             JyväskKU         39.24,58 

N45 80 m aj


                     Tuuli: +1,1

  1. Eila Varjo                              VSVU                18,09 

N45 400 m aj


  1. Tarja Salmela                           MerijKe            1.17,0 

N45 5000 m kävely


  1. Ursula Koivunen                         EsboIF           32.17,89 

N45 Korkeus

  1. Kirsti Siekkinen                        JyväskKU              148 
         136 139 142 145 148
           O   O   O   O  XO
  2. Minna Koivuniemi                        ViUV                  142 
         124 127 130 133 136 139 142 145
           O   O   O  XO   O   O XXO XXX
  3. Marja Eskelinen                         VetU                  139 
         124 127 130 133 136 139 142
           O   O   O   O   O   O XXX
  4. Mari Kyrönlahti                         JyväskKU              127 
         124 127 130
           O   O XXX
  5. Satu Koivukumpu                         JyväskKU              124 
         121 124 127
           O  XO XXX

N45 Seiväs

  1. Marja Eskelinen                         VetU                  230 
         170 180 190 200 210 220 230 240
           O   -   O   O   O   O XXO XXX

N45 Pituus

  1. Minna Koivuniemi                        ViUV                 4,56 -0,3            
          4,45  4,49  4,07  4,56     X  4,44
          -1,6  +1,1  +0,5  -0,3        -0,4
  2. Tarja Salmela                           MerijKe              4,36 -0,5            
          4,30  3,90  4,06  4,12     X  4,36
          -1,9  +0,3  -1,7  +0,5        -0,5
  3. Mari Kyrönlahti                         JyväskKU             4,11 +0,6            
             X     X  3,94  3,70  3,91  4,11
                      +0,5  +0,4  -0,1  +0,6
  4. Marjut Rita                             ImU                  3,93 +0,2            
          3,93     X     X  3,78  3,90  3,92
          +0,2              -1,0  -0,1  +0,4
  5. Marjo Sjögren                           HaukVei              3,84 -0,5            
          3,84  3,72     X     X     X  3,74
          -0,5  -0,9                    -0.4

N45 Kolmiloikka

  1. Kirsi Spoof-Tuomi                       VaasVa              10,14 +3,0  10,03 +0,6
             X     X 10,03     X     X 10,14
                      +0,6              +3,0
  2. Kaisa Wallinheimo                       JyväskKU             9,90 +3,3   9,76 -0,9
             X  9,76     X     X  9,74  9,90
                -0,9              -0,8  +3.3

N45 Kuula

  1. Vera Räsänen                            LahdA               12,97 
          11,95  12,46  12,51  12,06  12,74  12,97
  2. Seija Eskelinen                         IisVi               11,08 
           9,94  11,08  10,41  10,25      -      -
  3. Marja Eskelinen                         VetU                10,53 
           9,81  10,53   9,50   9,56   9,77   9,87
  4. Riikka Honkanen                         MynämI               9,83 
              X      X   9,83   9,01   9,21   9,08
  5. Jaana Siekkinen                         JyväskKU             9,37 
           8,36   9,12   9,37      X   9,15      X
  6. Marjo Sjögren                           HaukVei              8,95 
           8,12   8,57   8,43   8,16   8,46   8,95
  7. Sari Alhava                             ItäHKi               7,37 
           7,14      X   7,00      X   7,19   7,37
  8. Kirsi Heino                             KarkkPo              6,72 
           6,42   6,72   6,46   6,46   6,61      X

N45 Kiekko

  1. Seija Eskelinen                         IisVi               36,96 
          31,41  34,88      X  33,62  35,65  36,96
  2. Jaana Siekkinen                         JyväskKU            30,05 
          28,78  30,05      X  29,64      X      X
  3. Virpi Lehti                             JyväskKU            28,99 
              X  27,69  28,54      X      X  28,99
  4. Eila Varjo                              VSVU                27,42 
          25,14      X  25,64  27,42  26,47      X
  5. Vera Räsänen                            LahdA               27,07 
              X      X      X      X      X  27,07
  6. Riikka Honkanen                         MynämI              25,41 
              X  23,63      X  25,41      X  22,73
  7. Marjo Sjögren                           HaukVei             19,95 
          18,53      X  19,15      X      X  19,95

N45 Moukari

  1. Tiina Ranta                             LohjLou             40,94 
          38,67      X      X  38,93  40,94      X
  2. Kirsi Spoof-Tuomi                       VaasVa              37,90 
          35,33  33,35  36,09  37,90  33,36      X
  3. Eila Varjo                              VSVU                34,95 
              X  34,26  33,46  34,95  34,03  33,60
  4. Jaana Siekkinen                         JyväskKU            32,73 
          31,85  30,08  32,73  31,07  31,40  32,27
  5. Lea Pirttilä                            KP                  23,80 
          22,10  21,86  21,88  22,63  23,50  23,80
  6. Kirsi Heino                             KarkkPo             23,21 
          20,89      X      X  22,69  21,64  23,21
  7. Marke Siekkinen                         PihtipTui           21,57 
              X  21,57      X  18,31  19,88  18,07
     Vera Räsänen                            LahdA                 DNS 
        

N45 Keihäs

  1. Vera Räsänen                            LahdA               39,90 
          34,62  36,05  39,90  38,50  36,10  37,03
  2. Eila Varjo                              VSVU                31,08 
          30,25  31,08      -      -      -      -
  3. Jaana Siekkinen                         JyväskKU            30,67 
          24,61  29,17      -  29,54  30,67  29,91
  4. Marjut Rita                             ImU                 29,21 
          22,99  27,65  27,90  29,21  27,63  27,54
  5. Marjo Sjögren                           HaukVei             28,92 
          28,92      -  26,21  28,54  28,18  28,31
  6. Mari Kyrönlahti                         JyväskKU            24,74 
          22,60  23,20      -  24,74  23,65  22,39
  7. Marke Siekkinen                         PihtipTui           21,11 
          20,37  20,38  21,11  20,63      -  20,77
     Kirsti Siekkinen                        JyväskKU              DNS 
        

N45 Painonheitto

  1. Kirsi Spoof-Tuomi                       VaasVa              12,45 
          11,99  11,70  11,89  12,11      X  12,45
  2. Jaana Siekkinen                         JyväskKU            12,18 
          10,18  12,18      X      X      X      X
  3. Vera Räsänen                            LahdA               12,05 
          11,09      X  10,77  10,85  11,37  12,05
  4. Anneli Oksanen                          LoimVoi             11,89 
          11,89      X      X      X  11,82  11,00
  5. Eila Varjo                              VSVU                11,35 
          10,44  10,61      X      X  11,07  11,35
  6. Tiina Ranta                             LohjLou             10,82 
          10,78      X  10,74      X  10,82      X
  7. Kirsi Heino                             KarkkPo              8,72 
           8,72   8,58      X   8,19   7,66      X
  8. Lea Pirttilä                            KP                   8,64 
              X   8,07   8,64      X   8,07      X
  9. Marke Siekkinen                         PihtipTui            7,47 
           7,47      X      X

N50 100 m


                     Tuuli: -0,5

  1. Marita Rajala                           LS35+               15,18 
  2. Tarja Seuri                             JyväskKU            15,70 
  3. Anne Vakkala                            KP                  16,36 
  4. Tarja Vakkuri                           KankU               17,74 
  5. Marita Piiroinen                        MikkKV              18,51 

N50 200 m


                     Tuuli: 0,0

  1. Marita Rajala                           LS35+               31,87 
  2. Tarja Vakkuri                           KankU               36,53 
  3. Anja Elfving                            MikkKV              37,65 
  4. Marita Piiroinen                        MikkKV              39,01 
  5. Anita Hyttinen                          LeppävU             39,18 

N50 400 m


  1. Marita Rajala                           LS35+             1.12,61 
  2. Arja Hirvelä                            JämsI             1.21,59 
  3. Anja Elfving                            MikkKV            1.29,56 
  4. Marita Piiroinen                        MikkKV            1.31,25 
     Anita Hyttinen                          LeppävU               DNS 

N50 800 m


  1. Satu Soivanen                           MikkKV            2.44,64 
  2. Kaisa Lettojärvi                        PHVU              2.45,61 
  3. Anu Ojanen                              HämeenlTa         3.03,54 
  4. Arja Hirvelä                            JämsI             3.09,72 
  5. Anja Elfving                            MikkKV            3.51,02 

N50 1500 m


  1. Satu Soivanen                           MikkKV            5.36,56 
  2. Anu Ojanen                              HämeenlTa         5.51,78 
  3. Arja Hirvelä                            JämsI             6.28,11 

N50 5000 m


  1. Satu Soivanen                           MikkKV           20.13,27 
  2. Teija Toivonen                          VSVU             20.48,79 
  3. Anu Ojanen                              HämeenlTa        21.20,61 
  4. Tuula Yrjölä                            HämeenlTa        21.43,46 
  5. Kirsi-Kaarina Pyykönen                  SpoVe            26.27,09 
     Päivi Luostarinen                       PHVU                  DNF 

N50 10 000 m


  1. Satu Soivanen                           MikkKV           42.51,13 
  2. Tuula Yrjölä                            HämeenlTa        44.44,97 
  3. Kirsi-Kaarina Pyykönen                  SpoVe            54.21,73 

N50 2000 m ej


  1. Satu Soivanen                           MikkKV            8.06,54 

N50 Korkeus

  1. Erja Rinne                              HKV                   124 
         112 115 118 121 124 127
           O   O   O XXO   O XXX

N50 Pituus

  1. Anne Vakkala                            KP                   3,67 +1,1            
          3,56  3,61     X  3,50  3,58  3,67
          +1,2  +0,3        -1,3  -0,2  +1,1
  2. Marita Rajala                           LS35+                3,47 -0,6            
          3,47  3,37  3,47  3,39  3,43  3,39
          -0,6  -1,7  +1,6  -0,6  -0,3  -0.4

N50 Kolmiloikka

  1. Anne Vakkala                            KP                   8,29 +1,6            
          8,07  8,21  8,29     -     -     -
          +0,5  -1,1  +1,6                  

N50 Kuula

  1. Jaana Kivistö                           TeuvRi              11,69 
          11,69      X  11,46      X  11,15      X
  2. Mirja Kokko                             LS35+               10,25 
          10,25   9,91   9,74      X   9,53  10,16
  3. Mervi Tolonen                           LieksU               9,20 
              X   8,80   9,20      X      X   8,91
  4. Kaisa Valtonen                          ImU                  9,10 
           9,10   9,06   8,90   8,74      X      X
  5. Iiris Söderström                        AlatPi               8,93 
           8,92   8,65   8,35   8,72   8,93   8,76
  6. Leena Hietanen                          VSVU                 5,84 
           5,84      X   5,07      X   5,28   5,31

N50 Kiekko

  1. Jaana Kivistö                           TeuvRi              37,52 
          37,07  36,33  37,52  36,70  35,90      X
  2. Mirja Kokko                             LS35+               26,59 
          26,57  26,59      X  26,15      X  26,59
  3. Susanne Måsabacka                       HIFK                23,55 
          22,12      X      X  21,56  22,72  23,55
  4. Kaisa Valtonen                          ImU                 20,52 
              X  18,64      X  20,04  20,52      X
  5. Leena Hietanen                          VSVU                12,64 
              X  11,18  11,76  12,28  12,64  12,42
     Iiris Söderström                        AlatPi                DNS 
        

N50 Moukari

  1. Mirja Kokko                             LS35+               40,29 
          37,05  40,29      X      X  38,17      X
  2. Erja Rinne                              HKV                 32,43 
          31,42      X  32,43      X  31,37      X
  3. Kaisa Valtonen                          ImU                 23,51 
          22,41  22,27  22,12  21,80  23,51  22,68
  4. Iiris Söderström                        AlatPi              21,50 
              X      X  19,46  20,15  21,10  21,50
  5. Leena Hietanen                          VSVU                15,67 
          15,53  15,67  15,00  15,56  15,01      X

N50 Keihäs

  1. Heli Herlevi-Malila                     HKV                 36,03 
          34,33  35,25  34,75  36,03  33,93  33,76
  2. Mervi Tolonen                           LieksU              32,83 
          28,94  31,20  32,83  30,69      X  29,27
  3. Sirpa Vepsäläinen                       PieksVei            31,39 
          31,19  29,99  30,46      X  30,91  31,39
  4. Kaisa Valtonen                          ImU                 26,52 
          26,52  24,68      X  23,40  26,01  26,31
  5. Erja Rinne                              HKV                 20,76 
          19,26      X  17,77      X  20,76  20,50

N50 Painonheitto

  1. Mirja Kokko                             LS35+               14,11 
          14,00  14,07  14,02  13,53      X  14,11
  2. Erja Rinne                              HKV                 12,07 
          11,83  10,98  11,22      X  12,07  11,93
  3. Iiris Söderström                        AlatPi               9,08 
           8,96   7,86      X   9,08   8,44   8,79
  4. Leena Hietanen                          VSVU                 5,16 
           5,16   5,05      X   4,88      X      X

N55 100 m


                     Tuuli: -0,7

  1. Tarja Kailajärvi                        KP                  14,63 
  2. Annika Savolainen                       JyväskKU            15,44 
  3. Anne Nurmi                              ViUV                16,08 
  4. Tarja Kummelus                          LS35+               16,21 
  5. Leena Tenhu                             JyväskKU            16,28 
  6. Tuija Varsala                           LänsiUU             16,53 
  7. Seija Hellman                           TSU                 19,29 

N55 200 m


                     Tuuli: +0,7

  1. Tarja Kailajärvi                        KP                  30,85 
  2. Annika Savolainen                       JyväskKU            32,71 
  3. Anne Nurmi                              ViUV                33,43 
  4. Leena Tenhu                             JyväskKU            34,57 
  5. Tarja Kummelus                          LS35+               35,13 
  6. Anneli Mörä-Leino                       Kensu               35,25 
  7. Ursula Eerola                           KP                  36,30 
     Seija Hellman                           TSU                   DNF 

N55 400 m


  1. Tarja Kailajärvi                        KP                1.16,05 
  2. Salme Pihjala                           EspTa             1.17,80 
  3. Anneli Mörä-Leino                       Kensu             1.20,40 
  4. Ulla Teittinen                          ValkKa            1.23,59 
  5. Ursula Eerola                           KP                1.25,85 
  6. Seija Hellman                           TSU               1.49,95 

N55 800 m


  1. Salme Pihjala                           EspTa             2.50,87 
  2. Seija Hellman                           TSU               4.15,62 

N55 1500 m


  1. Salme Pihjala                           EspTa             5.52,70 

N55 5000 m


  1. Sirpa Pääkkönen                         SotkJy           21.19,30 

N55 80 m aj


                     Tuuli: +0,7

  1. Annika Savolainen                       JyväskKU            17,74 
  2. Seija Hellman                           TSU                 19,43 

N55 300 m aj


  1. Annika Savolainen                       JyväskKU          1.01,13 
  2. Ulla Teittinen                          ValkKa            1.05,87 
  3. Seija Hellman                           TSU               1.16,72 

N55 5000 m kävely


  1. Pirjo Pärnänen                          KuoVi            37.16,96 
  2. Tarja Sirén                             IkaalU           41.40,44 

N55 Korkeus

  1. Tuija Varsala                           LänsiUU               130 
         121 124 127 130 133
           O  XO   O  XO XXX
  2. Annika Savolainen                       JyväskKU              124 
         112 115 118 121 124 127
           O   O   O   O   O XXX
  3. Seija Hellman                           TSU                   109 
         100 103 106 109 112
           O   O   O  XO XXX

N55 Seiväs

  1. Leena Halonen                           KuoVi                 230 
         190 200 210 220 230 240
           O   O   O   O   O XXX
  2. Seija Hellman                           TSU                   130 
         120 130 140
          XO   O XXX

N55 Pituus

  1. Tarja Kailajärvi                        KP                   4,28 +0,8            
          3,93  4,23  4,28  3,96  4,19     X
          +0,5  +0,9  +0,8  -0,2  -1,1      
  2. Anna-Liisa Salminen                     HKV                  4,24 +2,7   4,11 +2,0
          4,24  4,11  4,02  4,08  4,01  4,09
          +2,7  +2,0  +1,8  +1,7  -0,3  -0,8
  3. Annika Savolainen                       JyväskKU             3,97 +0,8            
          3,66  3,74  3,97     X  3,93     X
          -0,6  +0,6  +0,8        +1,7      
  4. Anne Nurmi                              ViUV                 3,66 +1,4            
          3,66  3,53  3,66  3,38  3,64  3,61
          +1,4  +1,2  +1,9  -0,2  -1,0  +1,0
  5. Tuula Siekkinen                         KuivAu               3,61 -0,4            
          3,50  3,50  3,61     X     X     X
          +1,3  +1,8  -0,4                  
  6. Ulla Teittinen                          ValkKa               3,49 +0,6            
          3,49  3,41  3,30  3,39  3,29  3,25
          +0,6  +2,5  +0,6  +1,2  -0,6  +0,2
  7. Seija Hellman                           TSU                  3,13 +2,4   2,94 +0,9
          3,13  2,93  2,85  2,94  2,70  2,75
          +2,4  +1,6  +0,6  +0,9  -0,1  -0.2

N55 Kolmiloikka

  1. Anna-Liisa Salminen                     HKV                  9,15 +1,5            
          9,06  9,15  9,02  9,00     X  8,94
          -1,0  +1,5  -4,4  -2,5        +0,2
  2. Annika Savolainen                       JyväskKU             8,99 -1,1            
             X  8,93     X  8,99     X     X
                +1,0        -1,1            
  3. Ulla Teittinen                          ValkKa               7,27 +3,4   7,15 -1,3
             X  7,02  7,15  7,27  6,40  6,82
                +0,9  -1,3  +3,4  +1,6  +0,5
  4. Seija Hellman                           TSU                  6,90 -1,8            
          6,57  6,90  6,72     X  6,31  6,77
          +0,5  -1,8  -1,9        -0,6  +2.2

N55 Kuula

  1. Liisa Mäkitörmä                         VarpVi              10,25 
           9,31   9,96  10,06  10,25      X   9,69
  2. Siv Karlström                           HIFK                10,08 
           9,66   9,76   9,77   9,29   9,56  10,08
  3. Ann-Charlott Kjerp                      IFNykn               8,53 
           8,06   8,45   8,32   8,31   8,24   8,53
  4. Anne Haanpää                            KP                   8,31 
              X   7,88   8,20      X      X   8,31
  5. Kerstin Backman                         LS35+                7,68 
           7,22      X   7,16   7,02   7,16   7,68
  6. Eila Seppänen                           VSVU                 7,63 
           7,07   7,63   7,32   7,17   7,25   7,44
  7. Seija Hellman                           TSU                  7,63 
           7,41   7,63   7,15   7,09   7,01   7,36
     Leena Halonen                           KuoVi                 DNS 
        

N55 Kiekko

  1. Liisa Mäkitörmä                         VarpVi              29,80 
          27,89  29,80  28,03  28,85  29,23  28,68
  2. Siv Karlström                           HIFK                26,63 
              X  24,33  26,63  25,43  25,23  25,13
  3. Pirjo Suopela                           JyväskKU            20,20 
          16,69  20,20  19,02  18,69  18,80  20,05
  4. Ann-Charlott Kjerp                      IFNykn              19,98 
          18,25  18,57  15,44  19,32  19,98      X
  5. Kerstin Backman                         LS35+               19,71 
          19,71  18,98  16,97  17,40      X  18,59
  6. Seija Hellman                           TSU                 19,38 
          19,38      X      X  16,84  19,36      X
  7. Irja Hiltunen                           PyhäsU              14,27 
          14,27  13,74  14,18  14,01  13,97  14,11
  8. Eila Seppänen                           VSVU                14,18 
          12,98  14,18  13,74      X      X      X

N55 Moukari

  1. Liisa Mäkitörmä                         VarpVi              32,78 
          32,54      X  32,78  32,19  31,73      X
  2. Eila Huuskonen                          KiuruvU             32,50 
          29,80  32,50  32,46  32,14  28,68  29,10
  3. Ann-Charlott Kjerp                      IFNykn              24,68 
              X  24,68      X  24,43      X  23,40
  4. Pirjo Suopela                           JyväskKU            23,72 
          23,72  22,85      X      X      X  21,52
  5. Annika Savolainen                       JyväskKU            22,43 
          22,43      X  21,11  20,75      X  22,13
  6. Seija Hellman                           TSU                 21,06 
              X  19,07  18,68  18,20  21,06  20,30
  7. Eila Seppänen                           VSVU                18,96 
          16,69  16,64  17,83  17,60  18,96  17,71

N55 Keihäs

  1. Sirpa Nieminen-Köyrylä                  KuhmKu              26,21 
          18,33  22,92  26,21  22,14  22,95  24,79
  2. Ann-Charlott Kjerp                      IFNykn              26,18 
          22,61  23,52  24,89  26,18  25,29  24,77
  3. Liisa Mäkitörmä                         VarpVi              25,71 
          25,69      -  21,86  25,06      X  25,71
  4. Anja Lammela                            VSVU                21,41 
          21,11      X  21,41      X      X      X
  5. Merja Pulkkinen                         JyväskKU            21,27 
          20,36  20,40  17,18      X  21,16  21,27
  6. Leena Halonen                           KuoVi               20,48 
          20,48  19,12  19,55      -      -      -
  7. Irja Hiltunen                           PyhäsU              20,28 
          17,73  20,28  18,05      X  19,40  18,82
  8. Seija Hellman                           TSU                 19,67 
          19,67      X      X  17,55      X      X
  9. Eila Seppänen                           VSVU                16,03 
          16,03      X  15,29

N55 Painonheitto

  1. Siv Karlström                           HIFK                12,96 
          11,46  12,78  12,42  12,28  11,95  12,96
  2. Liisa Mäkitörmä                         VarpVi              12,36 
          10,78  11,90  12,36      X  12,05  12,26
  3. Anne Haanpää                            KP                   9,95 
           8,53   9,30   8,81   9,95   9,58   9,76
  4. Eila Huuskonen                          KiuruvU              9,73 
              X      X   9,58   9,03   9,60   9,73
  5. Seija Hellman                           TSU                  9,06 
           8,25      X      -   8,44   9,06   8,80
  6. Ann-Charlott Kjerp                      IFNykn               8,14 
           8,07   8,04   7,39      X   7,86   8,14

N60 100 m


                     Tuuli: -1,4

  1. Raija Hilden                            RiihimKV            16,67 
  2. Sinikka Illaru                          ViUV                16,83 
  3. Eeva-Maija Tamminen                     KP                  16,88 
  4. Sisko Rauhala                           JyväskKU            17,18 
  5. Hilkka Marttinen                        RistU               20,47 

N60 200 m


                     Tuuli: -0,1

  1. Sinikka Illaru                          ViUV                34,55 
  2. Raija Hilden                            RiihimKV            34,56 
  3. Eliisa Reijonen                         TohmajU             35,99 
  4. Sisko Rauhala                           JyväskKU            38,01 
  5. Eeva-Maija Tamminen                     KP                  38,23 

N60 400 m


  1. Raija Hilden                            RiihimKV          1.16,83 
  2. Sinikka Illaru                          ViUV              1.18,80 
  3. Eliisa Reijonen                         TohmajU           1.21,14 
  4. Eeva Lauronen                           JyväskKU          1.41,92 

N60 800 m


  1. Eliisa Reijonen                         TohmajU           2.58,14 
  2. Raija Hilden                            RiihimKV          3.10,79 
  3. Sisko Hiltunen                          OulNMKY           3.17,15 
  4. Eeva Lauronen                           JyväskKU          3.44,02 

N60 1500 m


  1. Helena Rantakari                        RaSpove           6.00,18 
  2. Eliisa Reijonen                         TohmajU           6.00,57 
  3. Sisko Hiltunen                          OulNMKY           6.33,65 

N60 5000 m


  1. Hellevi Mankki                          ImU              21.19,35 
  2. Mirjam Tynkkynen                        VSVU             21.24,15 
  3. Helena Rantakari                        RaSpove          21.50,93 

N60 10 000 m


  1. Mirjam Tynkkynen                        VSVU             44.53,22 

N60 2000 m ej


  1. Eliisa Reijonen                         TohmajU           9.21,38 

N60 3000 m kävely


  1. Vieno Määränen                          KainKÄ           21.18,51 
  2. Kirsti Piipari                          HKV              24.35,39 

N60 Korkeus

  1. Marketta Västi                          KuoVi                 115 
         109 112 115 118
           O   O  XO XXX

N60 Seiväs

  1. Marketta Västi                          KuoVi                 190 
         180 190 200
           O   O XXX

N60 Pituus

  1. Marketta Västi                          KuoVi                3,41 +1,3            
          3,32  3,35  3,32  3,19  3,41  3,16
          +2,0  +1,1  +1,6  -0,5  +1,3  -0,2
  2. Sisko Rauhala                           JyväskKU             3,33 -0,6            
          2,96  3,00  3,33  3,33     X  2,91
          +2,9  +2,6  +0,8  -0,6        +0,3
  3. Eeva-Maija Tamminen                     KP                   3,14 +0,6            
          2,99  3,01  2,61  2,58  2,99  3,14
          +1,0  +0,9  +2,2  -0,3  +0,6  +0,6
  4. Eeva Lauronen                           JyväskKU             2,93 +0,8            
          2,78  2,57  2,93  2,76  2,76  2,62
          +0,8  +2,0  +0,8  -0,9  +2,2  +0.7

N60 Kolmiloikka

  1. Marketta Västi                          KuoVi                7,13 +1,3            
          6,83  6,99  7,09  7,13  6,90  7,09
          +1,0  -0,2  +3,0  +1,3  -0,9  +1,3
  2. Sisko Rauhala                           JyväskKU             6,85 +3,9   6,77 +2,0
          6,36  6,69  6,77  6,66     X  6,85
          +1,1  -0,6  +2,0  +1,9        +3,9
  3. Eeva Lauronen                           JyväskKU             6,50 +1,4            
          6,14  5,97  6,50  6,45  5,85  5,96
          -1,9  -1,3  +1,4  +1,1  +0,5  +0.9

N60 Kuula

  1. Elisa Yli-Hallila                       HKV                  7,92 
           7,90      X   7,55   6,74   7,92   7,86
  2. Anne Lehto                              UudKK                7,63 
           7,27   7,63   7,35   7,31   7,04   7,22
  3. Leena Leppä                             OuIki                7,62 
           7,32   7,36   7,62   7,60   7,41   7,36
  4. Raija Mäkipää                           HelsTa               7,21 
           6,74   6,97   7,21      X   6,75      X
  5. Kirsti Piipari                          HKV                  6,64 
           5,60   6,33   6,46   6,57      X   6,64
  6. Seija Koivunen                          KP                   6,51 
           6,38      X      X   6,15   6,34   6,51
  7. Sisko Rauhala                           JyväskKU             6,34 
           6,34   6,05   6,30   6,19      X   6,11

N60 Kiekko

  1. Elisa Yli-Hallila                       HKV                 23,40 
              X  22,75  23,40  22,66  23,16  20,83
  2. Marketta Västi                          KuoVi               21,41 
          21,41  20,89      X  18,04      -      -
  3. Anne Lehto                              UudKK               21,25 
          21,14      X  21,25      X  20,00  20,56
  4. Raija Mäkipää                           HelsTa              19,81 
          19,52      X  17,36  18,73  19,81      X
  5. Leena Leppä                             OuIki               17,30 
          15,71  15,59  14,57  17,07  16,01  17,30
  6. Kirsti Piipari                          HKV                 16,38 
          13,43  14,71  16,06  14,42  14,09  16,38

N60 Moukari

  1. Anne Lehto                              UudKK               31,28 
          30,21  29,58  29,81  30,46  31,15  31,28
  2. Paula Mäkelä                            YlistKV             30,43 
          29,25      X  28,09  29,17  30,43  28,70
  3. Merja Henriksson                        FoA                 30,32 
          25,83  28,60  27,73  29,06  30,14  30,32
  4. Elisa Yli-Hallila                       HKV                 26,44 
          26,44  24,02  24,48  24,33  23,83  25,70
  5. Leena Hannonen                          LS35+               25,74 
          24,10  25,74  24,88  25,12  23,70  24,02
  6. Sisko Rauhala                           JyväskKU            22,92 
          20,57  20,32  21,45  21,25  19,49  22,92

N60 Keihäs

  1. Elisa Yli-Hallila                       HKV                 19,75 
          19,75  19,11  18,86  18,68  19,54  19,54
  2. Raija Mäkipää                           HelsTa              18,89 
          15,97      -  16,47      -      -  18,89
  3. Anne Lehto                              UudKK               16,17 
          13,86  14,62  16,17  14,88  15,67  14,55
  4. Seija Koivunen                          KP                  15,52 
              -  13,25  15,52  13,21  13,70      -
  5. Kirsti Piipari                          HKV                 13,89 
          13,89  12,67  13,51  12,02  11,79      -

N60 Painonheitto

  1. Anne Lehto                              UudKK               12,30 
          10,45  11,79  12,30  11,85  11,82      X
  2. Paula Mäkelä                            YlistKV             11,72 
              X  11,72      X      X  11,35  11,69
  3. Elisa Yli-Hallila                       HKV                 11,28 
          11,28      X  10,95      X      X      X
  4. Leena Hannonen                          LS35+               10,02 
           9,07   9,00   9,30   9,57  10,02      X
  5. Raija Mäkipää                           HelsTa               8,21 
           7,40   7,91   7,44   8,21      X      X

N65 100 m


                     Tuuli: -0,6

  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU            16,56 
  2. Helena Hietarinta                       KauhajKa            17,16 
  3. Eine Ylönen                             JyväskKU            18,79 
  4. Raija Lehtola                           SalSa               19,00 

N65 200 m


                     Tuuli: -1,3

  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU            34,58 
  2. Helena Hietarinta                       KauhajKa            37,10 
  3. Raija Lehtola                           SalSa               41,22 

N65 400 m


  1. Maija Kumpula                           HaukVei           1.19,29 
  2. Helena Hietarinta                       KauhajKa          1.31,60 
  3. Raija Lehtola                           SalSa             1.46,48 

N65 800 m


  1. Ulla Sepponen                           LS35+             3.51,36 

N65 1500 m


  1. Maija Kumpula                           HaukVei           6.04,83 

N65 5000 m


  1. Kristiina Huttunen                      SäynSa           23.00,86 
  2. Ulla Sepponen                           LS35+            26.57,22 

N65 10 000 m


  1. Tuula Lahdenperä                        IFDrott          46.46,73 
  2. Kristiina Huttunen                      SäynSa           48.33,54 

N65 80 m aj


                     Tuuli: +1,3

  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU            15,80 
  2. Marja Maksimainen                       TohmajU             22,26 

N65 300 m aj


  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU          1.01,69 

N65 Korkeus

  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU              118 
         106 109 112 115 118 121
           O  XO   O   O XXO XXX
  2. Raija Lehtola                           SalSa                 094 
         085 088 091 094 097
           O   O XXO   O XXX

N65 Pituus

  1. Terhi Kokkonen                          JyväskKU             3,47 -2,4            
          3,42  3,32     X     X     X  3,47
          +0,6  -0,4                    -2,4
  2. Riitta Leppämäki                        KuoVi                3,37 -0,1            
          3,33     X  3,32     X  3,28  3,37
          -0,4        -0,9        -1,9  -0,1
  3. Raija Lehtola                           SalSa                2,66 -0,8            
          2,66     X  2,62     X     X  2,57
          -0,8        -0,5              -1.1

N65 Kolmiloikka

  1. Riitta Leppämäki                        KuoVi                7,54 -0,2            
          7,10  7,39  7,52  7,54  7,25     -
          +1,5  +0,9  +3,5  -0,2  -0,5      
  2. Marja Maksimainen                       TohmajU              4,67 -0,9            
             -  4,43  4,50  4,61  4,67     -
                +1,5  +1,6  -0,9  -0,9      

N65 Kuula

  1. Marja-Leena Valtonen                    KP                   8,26 
           8,26   7,78   7,73      X   7,88   7,76
  2. Mirja Mäntylä                           KP                   7,39 
           7,08      X   7,05   7,23   7,39   7,32
  3. Pirkko Povelainen                       JyväskKU             7,27 
           7,25   7,10   7,27   7,04   7,08   7,06
  4. Sirpa Vahtera                           TSU                  7,19 
           6,74   7,13   6,74   7,00   7,19   6,90
  5. Leena Scheerer                          JämsI                7,12 
           6,67   6,99   6,15   6,33   7,12   7,12
  6. Raija Harjunen                          HelsTa               6,25 
           5,86   5,63   6,15      X   6,25   6,17

N65 Kiekko

  1. Leena Scheerer                          JämsI               22,95 
          20,72      X  21,28  20,07  21,60  22,95
  2. Marja Maksimainen                       TohmajU             18,77 
          18,77  16,18  16,68      X  16,15      -
  3. Pirkko Povelainen                       JyväskKU            18,42 
          16,85  17,71  18,24  18,42  18,42      X
  4. Sirpa Vahtera                           TSU                 18,14 
          17,96  16,78  17,10  17,18      X  18,14
  5. Marja-Leena Valtonen                    KP                  17,92 
          15,50  17,32  16,58  16,03  16,93  17,92
  6. Raija Harjunen                          HelsTa              14,48 
          14,41  13,94  14,48  12,70  13,89  14,41

N65 Moukari

  1. Sirpa Vahtera                           TSU                 24,14 
          21,33  23,63  21,25      X      X  24,14
  2. Marja Maksimainen                       TohmajU             22,07 
          21,86  22,07  21,84      X  20,85  21,10
  3. Marja-Leena Valtonen                    KP                  22,00 
          20,12  21,63  20,41      X  22,00      X
  4. Pirkko Povelainen                       JyväskKU            20,22 
          18,89  20,22  18,66      X      X  19,25
  5. Leena Scheerer                          JämsI               19,01 
          19,01  18,55      X      X      X      X

N65 Keihäs

  1. Leena Scheerer                          JämsI               21,22 
          18,00  21,22      -  17,98  14,69  18,72
  2. Marja-Leena Valtonen                    KP                  19,10 
          17,02  19,10  18,48  18,82  17,05  15,75
  3. Sirpa Vahtera                           TSU                 16,96 
          14,90  14,73  13,40  14,35  16,96  14,84
  4. Mirja Mäntylä                           KP                  15,42 
          15,08  13,90  14,84  13,87  13,96  15,42
  5. Pirkko Povelainen                       JyväskKU            14,62 
          13,11  12,15      -      -  14,62  12,47
  6. Terhi Kokkonen                          JyväskKU            14,43 
          12,43  12,82  11,95  14,43  13,39  13,43
  7. Raija Harjunen                          HelsTa              13,30 
          12,43  13,30      -      -  11,34  12,97

N65 Painonheitto

  1. Sirpa Vahtera                           TSU                  9,71 
           8,42      X   9,17   9,71   9,56   9,62
  2. Marja-Leena Valtonen                    KP                   9,70 
           9,70   9,41      X      X   8,81   9,63
  3. Marja Maksimainen                       TohmajU              9,40 
           8,69   8,33      X   9,05   9,40      X
  4. Leena Scheerer                          JämsI                9,33 
              X   8,74   9,33      X   8,50   7,88
  5. Mirja Mäntylä                           KP                   8,90 
              X   8,28      X      X   8,52   8,90
  6. Pirkko Povelainen                       JyväskKU             8,89 
           8,53      X      X   8,50      X   8,89
  7. Raija Harjunen                          HelsTa               6,85 
              X   6,40   6,85   6,19      X      -

N70 100 m


                     Tuuli: -1,5

  1. Kirsti Viitanen                         VSVU                17,85 
  2. Pirjo Karetie                           JyväskKU            19,16 
  3. Varpu Holmberg                          HKV                 21,64 
  4. Aili Nikkinen                           KuoVi               21,96 

N70 200 m


                     Tuuli: -0,5

  1. Sirkka-Liisa Ruuskanen                  KuoVi               37,50 
  2. Kirsti Viitanen                         VSVU                38,56 
  3. Pirjo Karetie                           JyväskKU            39,46 
  4. Liisa Lehto                             HyvsU               40,01 
  5. Irmeli Mäihäniemi                       KP                  43,57 
  6. Tellervo Pihlajaniemi                   KP                  44,73 
  7. Varpu Holmberg                          HKV                 45,95 
  8. Leena Kaartinen                         PHVU                47,62 

N70 400 m


  1. Inkeri Janhunen                         VirtU             1.21,78 
  2. Pirjo Karetie                           JyväskKU          1.33,14 
  3. Liisa Lehto                             HyvsU             1.41,09 
  4. Tellervo Pihlajaniemi                   KP                1.50,97 
  5. Sirkka Liimatainen                      HU-82             1.54,17 

N70 800 m


  1. Inkeri Janhunen                         VirtU             3.13,19 
  2. Terttu Marttila                         ToivRi            3.47,36 
  3. Sirkka Liimatainen                      HU-82             4.33,92 

N70 1500 m


  1. Inkeri Janhunen                         VirtU             6.31,86 
  2. Terttu Marttila                         ToivRi            7.57,25 

N70 5000 m


  1. Leena Saari                             YlivKu           24.58,12 
  2. Terttu Marttila                         ToivRi           26.37,95 
  3. Riitta Rasimus                          RiihimKV         27.03,23 

N70 10 000 m


  1. Riitta Rasimus                          RiihimKV         55.52,98 
  2. Tuula Tammisto                          HämeenlTa        57.51,75 
     Leena Saari                             YlivKu                DNS 
     Terttu Marttila                         ToivRi                DNS 

N70 80 m aj


                     Tuuli: +1,3

  1. Sirkka-Liisa Ruuskanen                  KuoVi               18,99 
  2. Terttu Kilpeläinen                      LeppävU             20,10 

N70 200 m aj



  1. Sirkka-Liisa Ruuskanen                  KuoVi               41,60 
  2. Terttu Kilpeläinen                      LeppävU             46,53 

N70 3000 m kävely


  1. Pirjo Karetie                           JyväskKU         19.59,55 
  2. Leena Kaartinen                         PHVU             24.08,24 
  3. Sirkka Liimatainen                      HU-82            25.32,70 

N70 Korkeus

  1. Sirkka-Liisa Ruuskanen                  KuoVi                 112 
         106 109 112 115
           O   O   O XXX
  2. Helinä Pihlaja                          E-PUV                 112 
         100 103 106 109 112 115
           O   O   O   O XXO XXX
  3. Inkeri Fält                             KuoVi                 106 
         097 100 103 106 109
           O   O   O   O   -
  4. Seija Sario                             HKV                   103 
         097 100 103 106
           O   O   O XXX

N70 Seiväs

  1. Kirsti Viitanen                         VSVU                  185 
         150 155 160 165 170 175 180 185 190 192
           O   O   O   O   O   O   O   O   - XXX
  2. Inkeri Fält                             KuoVi                 170 
         130 135 140 145 150 155 160 165 170 175 180 185
           O   -   O   -   O   -   O   -   O   -  X-  XX
  3. Sinikka Erjavaara                       KuoVi                 145 
         130 135 140 145 150
           O   O   O   O XXX

N70 Pituus

  1. Kirsti Viitanen                         VSVU                 3,25 +0,8            
          3,04  3,01  2,98  3,25     -     -
          +0,6  +0,7  -0,1  +0,8            
  2. Pirjo Karetie                           JyväskKU             2,98 -2,9            
             X  2,60  2,93  2,98     X  2,98
                -0,4  -0,8  -2,9        -0,2
  3. Varpu Holmberg                          HKV                  2,62 +1,0            
          2,62  2,58     X  2,18  2,46
          +1,0  +1,0        -0,8  -3.0

N70 Kolmiloikka

  1. Kirsti Viitanen                         VSVU                 6,45 +1,9            
          6,42  6,34  6,45     -     -     -
          +0,4  -0,7  +1,9                  
  2. Seija Sario                             HKV                  6,11 +2,5   5,82 -1,1
          5,71  5,82  6,11  5,86  5,75  5,80
          -2,5  -1,1  +2,5  +2,3  -0,9  +0,9
  3. Varpu Holmberg                          HKV                  5,75 -0,9            
          5,49  5,75  5,71     -     -     -
          -2,5  -0,9  +1,8                  

N70 Kuula

  1. Rauha Ervalahti                         KP                   8,63 
           8,63   8,40   8,41   8,39   8,59      X
  2. Inkeri Fält                             KuoVi                8,29 
           7,73   7,58   8,29   7,71      X      X
  3. Kirsti Viitanen                         VSVU                 8,05 
           7,90   7,82   7,89   7,87   8,05   7,82
  4. Helmi Hoppu                             KP                   7,48 
              X   6,92   7,45   7,44   7,48   7,43
  5. Helinä Pihlaja                          E-PUV                7,08 
           6,68   6,78   6,42   7,08   6,82   6,79
  6. Ritva Kiviaho                           SeinäjSU             7,00 
           7,00   6,47   6,61   6,61   6,59   6,73
  7. Irmeli Mäihäniemi                       KP                   6,70 
           6,70   5,97   5,87   6,00   5,73   6,26
  8. Maija Nupponen                          PyhäsU               6,63 
           6,27   6,39   6,25   6,12   5,75   6,63
  9. Varpu Holmberg                          HKV                  5,42 
           5,27   5,42   4,97

N70 Kiekko

  1. Rauha Ervalahti                         KP                  22,84 
              X  21,81  19,57  22,84  19,80  19,62
  2. Kirsti Viitanen                         VSVU                21,71 
          18,95  18,85  21,15  20,61  21,71  21,31
  3. Leena Häyrynen                          MikkKV              19,89 
          19,44  18,32  17,35  19,89  18,75  19,33
  4. Inkeri Fält                             KuoVi               17,97 
          14,01      X  17,97      X  15,84      X
  5. Helmi Hoppu                             KP                  16,41 
          15,10  14,93  14,87  14,28  16,41  15,85
  6. Helinä Pihlaja                          E-PUV               16,08 
          12,75  14,06  13,45      X  15,23  16,08
  7. Varpu Holmberg                          HKV                 13,31 
          12,64  12,73  12,14  13,31  10,60  11,65

N70 Moukari

  1. Inkeri Fält                             KuoVi               26,60 
          24,05  23,64      X  23,19  26,60      -
  2. Kirsti Viitanen                         VSVU                26,38 
              X  23,97      X  26,38      X  25,40
  3. Helmi Hoppu                             KP                  23,54 
          22,70  22,16  23,54  23,47  22,71      -
  4. Rauha Ervalahti                         KP                  23,53 
          23,53  22,06  21,55  17,39  22,45  23,27
  5. Terttu Kilpeläinen                      LeppävU             20,20 
          19,58  19,49  19,47  18,83  20,20  19,88
  6. Aili Nikkinen                           KuoVi               18,72 
          16,53  18,53  17,66      X      X  18,72

N70 Keihäs

  1. Kirsti Viitanen                         VSVU                23,24 
          22,32  23,24      -  20,23      -  20,57
  2. Terttu Kilpeläinen                      LeppävU             21,55 
          20,48  21,53  20,91  21,55  20,41  21,33
  3. Inkeri Fält                             KuoVi               19,16 
              -  17,75  19,16  18,59  17,57      -
  4. Rauha Ervalahti                         KP                  18,77 
          15,31  15,16  15,06  16,36  17,19  18,77
  5. Helinä Pihlaja                          E-PUV               17,73 
          16,83  16,68  16,07  17,73  14,87  14,88
  6. Pirjo Karetie                           JyväskKU            17,70 
          15,95  16,44  17,04      -  14,20  17,70
  7. Helmi Hoppu                             KP                  17,35 
          15,97  17,35  15,57  16,06  15,04  13,40
  8. Maija Nupponen                          PyhäsU              17,13 
          17,13  16,66  14,97      -  16,58      -

N70 Painonheitto

  1. Kirsti Viitanen                         VSVU                11,75 
          11,20  11,22  11,42      X  11,75      X
  2. Inkeri Fält                             KuoVi               10,93 
          10,31  10,68  10,19   9,86  10,93  10,81
  3. Rauha Ervalahti                         KP                   9,58 
              X   9,57   9,58   9,45      X      X
  4. Helmi Hoppu                             KP                   9,19 
           8,79   9,17   9,19   8,94   8,86   9,09
  5. Helinä Pihlaja                          E-PUV                9,04 
           8,92   8,02      X      X   8,98   9,04
     Sinikka Erjavaara                       KuoVi                 DNS 
        

N75 100 m


                     Tuuli: -1,5

  1. Marjatta Taipale                        ToivRi              19,11 
  2. Aino Miettinen                          KuoVi               27,20 
  3. Hanna Laurila                           HämeenlTa           33,07 

N75 200 m


                     Tuuli: -1,8

  1. Marjatta Taipale                        ToivRi              41,45 
  2. Sanni Väyrynen                          PulkkPo             55,80 
  3. Irja Nieminen                           ToivRi            1.21,05 

N75 400 m


  1. Marjatta Taipale                        ToivRi            1.47,39 
  2. Sanni Väyrynen                          PulkkPo           2.17,12 

N75 3000 m kävely


  1. Hanna Laurila                           HämeenlTa        26.33,71 
  2. Irja Nieminen                           ToivRi           31.02,34 
     Salli Kiviniemi                         KankU                  DQ 

N75 Korkeus

  1. Marjatta Taipale                        ToivRi                106 
         091 094 097 100 103 106 109
           O   O   O   O  XO   O XXX
  2. Aino Miettinen                          KuoVi                 091 
         082 085 088 091 094
           O   O   O   O XX-

N75 Pituus

  1. Marjatta Taipale                        ToivRi               3,05 -1,8            
          3,05  2,92  3,00  2,96  2,97  2,91
          -1,8  -0,5  -1,9  -2,4  +0,7  -1,0
  2. Aino Miettinen                          KuoVi                1,88 -0,3            
             X  1,70  1,88  1,87  1,87     X
                -0,7  -0,3  -1,7  +0,3      
  3. Irja Nieminen                           ToivRi               1,68 -3,1            
          1,43  1,62  1,55  1,68  1,67  1,68
          -2,2  -1,5  -0,5  -3,1  -0,1  +1.0

N75 Kolmiloikka

  1. Aino Miettinen                          KuoVi                4,61 -1,7            
          4,35  4,22  3,21  4,09  4,61  4,59
          -0,3  +0,8  +2,3  +2,3  -1,7  +0.7

N75 Kuula

  1. Kaisu Köykkä                            LaihLu               8,92 
           8,01      X   8,57   8,51   8,92   7,96
  2. Maila Kraatari                          AlatPi               7,66 
           7,08   7,10   7,66      X   7,12   7,26
  3. Maija Siekkinen                         PöPe                 7,57 
           7,17      X   7,41   7,48   7,57   7,30
  4. Maija Kivelä                            KP                   5,65 
           5,35      X   5,52   4,85   4,93   5,65
  5. Sanni Väyrynen                          PulkkPo              4,95 
           4,85   4,77   4,66   4,79   4,83   4,95

N75 Kiekko

  1. Maila Kraatari                          AlatPi              19,03 
          15,89  16,44  19,03      X  15,80  15,84
  2. Maija Siekkinen                         PöPe                18,13 
          15,74  17,75  17,50  17,53  17,25  18,13
  3. Maija Kivelä                            KP                  12,27 
          11,08  11,72  10,95  12,27  12,21  11,40
  4. Sanni Väyrynen                          PulkkPo             11,61 
          11,03  10,72  11,35  10,81  10,98  11,61

N75 Moukari

  1. Maija Kivelä                            KP                  21,26 
          21,26  20,37  20,43      X  20,24  20,65

N75 Keihäs

  1. Maila Kraatari                          AlatPi              13,59 
          11,69  10,86  11,74  13,59  13,35  13,51
  2. Maija Kivelä                            KP                  10,82 
           7,71   5,69  10,82   9,66  10,33   9,66

N75 Painonheitto

  1. Maija Kivelä                            KP                   9,58 
           8,06   8,09   9,58   7,72   8,79   9,33
  2. Maila Kraatari                          AlatPi               8,26 
              X      X   8,26   7,86   7,14      X
  3. Sanni Väyrynen                          PulkkPo              7,97 
              X   6,49   7,97      X      X   6,30

N80 Moukari

  1. Eila Mikola                             PorinTa             24,40 
          23,51  22,21  24,22  24,08  23,48  24,40

N80 Keihäs

  1. Eila Mikola                             PorinTa             13,41 
              -  13,41  12,90   9,40  12,88      -

N80 Painonheitto

     Eila Mikola                             PorinTa               DNS 
        

N85 Korkeus

  1. Senni Sopanen                           SpoVe                 079 
         070 076 079 082
           O   O   O XXX

N85 Pituus

  1. Senni Sopanen                           SpoVe                1,87 -1,8            
          1,57  1,75  1,71  1,57  1,71  1,87
          -0,7  -0,3  -1,2  -2,9  -0,1  -1.8

N85 Kolmiloikka

  1. Senni Sopanen                           SpoVe                3,63 +0,9            
          3,39  3,44  3,63  3,46  3,61  3,44
          -2,7  +1,3  +0,9  +2,5  -1,1  +1.6

N85 Kuula

  1. Senni Sopanen                           SpoVe                5,55 
           5,20   5,20   5,06   5,26   5,55      X
  2. Martta Nyström                          KP                   5,11 
           4,91   4,89   4,74   4,79   4,48   5,11

N85 Kiekko

  1. Martta Nyström                          KP                  12,13 
              X  10,79  10,56  12,13  11,20  11,58

N85 Moukari

  1. Martta Nyström                          KP                  14,99 
          14,16  14,99      X      X  14,34      -

N85 Keihäs

  1. Martta Nyström                          KP                   9,71 
           8,38   8,68   8,84   9,41   9,55   9,71

N85 Painonheitto

  1. Martta Nyström                          KP                   5,84 
           5,17   5,44   5,32   5,53   5,09   5,84