Kilpailukalenteri.fi
Etusivu
Selaus
Haku
Karttahaku


UKK / FAQ
Anna palautetta
Tietoa palvelusta

Tulospalveluohje

Piilota piirin myöntämät kilpailut

Näytä seurakilpailut
Paluu kilpailun tietoihin
Piirin myöntämä kilpailu
12.08. klo 10:00 Parayleisurheilun SM-kilpailut Tulokset (päivitetty: 17:11 13.08.2017)
Parayleisurheilun SM-kilpailut
 Tulokset:
Lauantai 12.8.2017

100m luokat T11-13 (näkövammaiset)
N: Nina Suojärvi DNS
N19:  Tuuli -0,2
1. Iida Lounela  Ilmajoen Kisailijat	 15,51
2. Juuli Väisänen  HKV		21,23
M: Tuuli +1,7
1.Inkki Inola  Pihtiputaan Tuisku	13,89
2. Niko Majanmaa  HKV	15,83

Kuula luokat F20 + Downluokka (kehitysvammaiset) + F44 
F44 M50: 
1.Martti Mela  Vihdin Urheiluveteraanit	7,53
F20 M:
1.Jani Tissari  Hankasalmen Hanka		9,57
2.Hannu Tallqvist  			7,97
3.Kai Koljonen  Haukiputaan Veikot	7,48
F20 N19:
1.Nea Tilli  Riihimäen Kisko		6,20
Down M: 
1.Jani Töyrylä  Iitin Pyrintö		7,90
2.Juho Oksman  Karhulan Katajaiset	7,19
Down M19:
1.Veeti Mustalahti  Seinäjoen seudun urheilijat	7,71
2.Eliel  Nikkola  Vehmaisten urheilijat	7,23
F54 M:
1.Petri Hirvasniemi  	  	6,34

100m E-luokka (elinsiirtourheilijat)
M20-39v:
1.Timo Halmesmäki  			17,17
N 20-39v:
1.Lotta Pukkila  Espoon Tapiot 		15,13
2.Tuisku-Tuulia Leinonen  Espoon Tapiot  	17,86
3.Anni Metsola  Espoon Tapiot  		20,21
N40-59v:
1.Johanna Kankaanpää  PirMu		15,58
2. Mila Gustafson  Espoon Tapiot		16,78

100m ratakelaus
T54 N19: 
1.Sini Paukkeri  Pudasjärven Urheilijat	19,13
T54 M19: 
1.Jesse  Anttila			17,70
T51 N:
1.Aino Tapola  HIFK			36,53
T34 M:
1.Henri Manni  LUU			16,61
T54 M:
1.Tuomo Himanka  Kalajoen Junkkarit	15,77
2.Niko Ristiranta			16,75

Pituus T11-13 (näkövammaiset) + E-luokka, miehet
N19 : 
1.Juuli Väisänen  HKV			1,64   +1,8
M:
1.Inkki Inola  Pihtiputaan Tuisku		4,84   +0,8
 N:
1.Ronja Oja  HKV			4,00   +1,7
Nina Suojärvi DNS
M 50:
1.Lauri Mäkinen  Suomen Kuurosokeat	1,24   +1,4
E  M20-39v:
1.Risto Aholainen Espoon Tapiot		4,46   +1,4
E  M40-59v 
1.Paavo Koskenkorva Downtown 65 Endurance	4,38   +2,3       429   +1,6 
 
Linkopallo F11-13 naiset (näkövammaiset)
1.Saija Vornanen  Pohjois-Savon Näkövammaiset	21,96

100m T20 + Down (kehitysvammaiset)
T 20 N:
1.Nea Tilli  Riihimäen Kisko		18,72
Down M: 
1.Jani Töyrylä  Iitin Pyrintö		15,79
2.Juho Oksman  Karhulan Katajaiset	16,10
Down M19:
1.Eliel Nikkola  Vehmaisten Urheilijat	14,53
2.Veeti Mustalahti  Seunäjoen seudun urheilijat	16,41

T20 M: 
1.Valtteri Kalliomäki  Orimattilan Jymy	13,77
2. Kai Koljonen  Haukiputaan Veikot	14,47
3.Jyri Lehtonen   Vantaan Salamat		14,93
4. Marko Ruotsalainen oulaisten Huima	15,70

Kuula F11-13 (näköv.) + e-luokka 
F11-13 M50: 
1.Kari Laaksomaa Tampereen seudun näkövammaiset	4,88   
2.Lauri Mäkinen  Suomen Kuurosokeat	3,08
F11-13 N: 
1.Saija Vornanen Pohjois-Savon Näkövammaiset	5,30
E N 20-39v:
1.Tuisku-Tuulia Leinonen EspTa		8,07		
E M 20-39v: 
1.Joni Saarinen  UUMU		7,29
E N 40-59v:
1.Johanna Kankaanpää  PirMu		6,89
Tuija Helander DNS
E M 40-59v:
1.Heikki Heinänen    KAMUS		10,71
2.Paavo Koskenkorva Downtown Endurance	9,86
3.Jarmo Leväinen   KU-58		9,30
4.Juha-Matti Koskinen   Uumu ry		8,91
5.Reino Luokkanen EspTa		7,95


400m ratakelaus T54
N19:
1.Sini Paukkeri   Pudasjärven Urheilijat 		1.16.52 
M19:
1.Jesse Anttila				1.04.09
M:
1.Niko Ristiranta				1.03.37

Pituus F20 + Down (kehitysv.)
F20 N: 
1.Noora Koponen   SSU		4,51   +0,6
F20 N19:
1.Nea Tilli  Riihimäen Kisko		2,52   +0,5
F20 M: 
1.Valtteri Kalliomäki   Orimattilan Jymy	4,39   +1,5
Down M19: 
1.Eliel Nikkola   Vehmaisten Urheilijat	3,98   +1,3
2.Veeti Mustalahti  SSU		3,54   -0,1
Down M: 
1.Juho Oksman  Karhulan Katajaiset	1,98   +1,4

400m T20, T11-13, T37-38, e-luokka
T20 M:
1.Kai Koljonen  Haukiputaan Veikot	1.09.21
2.Jyri Lehtonen  Vantaan Salamat		1.13.05
3.Marko Ruotsalainen   Oulaisten Huima	1.18.98
T11-13 M:
1.Inkki Inola 			1.03.71

T37-38 M:
1.Toni Järvinen  HKV			1.33.27
T20 M19: 
1.Aku Hyvärinen  			1.07.35
T20 N:
1.Noora Koponen  SSU			1.12.86
T20 N19:
1.Nea Tilli  Riihimäen Kisko		1.48.11

Ratakelaus T54 800m
M19:
1.Jesse Anttila 			2.16.58

800m M T20, M50 T20, M37-38, M50 T11-13, N T11-13
T20M:
1.Kai Koljonen   Haukiputaan Veikot	2.40.84
2.Marko Ruotsalainen  Oulaisten Huima	3.19.21	
T20 M50: 
1.Jarmo Sarhola  Kiskon Kiskojat		3.41.58
T11-13 M50: 
Lauri Mäkinen  DNS
F37-38 M
1.Samuel Taipale  EspTa 		2.46.50
T11-13N:
1.Sofia Milanen  HKV			3.06.83


3-ottelu F/T20 ja Down -luokka (100m, pituus, kuula)
Down M19:
1.Eliel Nikkola  Vehmaisten Urheilijat	869 p
100m  14.53  kuula  7,23  pituus  3,79
2. Veeti Mustalahti SSU		679 p
100m  16.41  kuula  7,70  pituus  3,27
Down M:
1.Jani Töyrylä  Iitin Pyrintö		722 p
100m  15.79  kuula  7,72  pituus  3.30
T/F20 M19:
1.Aku Hyvärinen			749 p
100m  14,82  kuula  6,91  pituus  3,28
T/F20 M:
1.Juhani Vuorensola 			796 p
100m  14,54  kuula  6,21  pituus  3,68
2.Marko Ruotsalainen Oulaisen Huima	715 p
100m  15,70  kuula  5,80  pituus  3,93

Pallonheitto E-luokka
N40-59v:
 1.Johanna Kankaanpää    PirMu			25.80
M20-39v:
1.Joni Saarinen  	     UUMU			63.63
2.Timo Halmesmäki				21.60		
M40-59v:
1.Jarmo  Leväinen	     KU-58			54.23	
2.Paavo Koskenkorva       Downtown 65 Endurance	52.24
3.Reino Luokkanen	    Espoon Tapiot		36.31

Sunnuntai 13.8.
Korkeus F20, F44, E-luokka
F20M19:
1.Aku Hyvärinen	Kuusankosken Kisa		115
M:
1.Marko Ruotsalainen	Oulaisten Huima		110
F44M50:
1.Pentti Takala	Helsingin invalidiyhdistys	110
E M20-39:
1.Reino Aholainen	Espoon Tapiot		135
E M40-59v:
1.Paavo Koskenkorva	Downtown 65 Endurance	DNS


200m T11-13
N19: 					Tuuli +1,0	
1.Jida Lounela	 Ilmajoen Kisailijat		32.15		
2.Juuli  Väisänen	HKV			46.19
M: 
1.Inkki Inola	Pihtiputaan Tuisku		28.96
2.Niko Majanmaa	HKV			33.96

200m ratakelaus T34,T51,T54  
T34 M:					Tuuli +0,4
1.Henri Manni	LUU			31.95
T51 N: 
1.Aino Tapola	HIFK			1.26.03      +0,8
T54 N19:
 1.Sini Paukkeri	Pudasjärven urheilijat		39.88
T54 M19:
1.Jesse Anttila				31.97
T54 M:
1.Tuomo Himanka         Kalajoen Junkkarit		30.16
2.Niko Ristiranta           		31.26	






200m E-luokka
N20-39v: 		Tuuli +0,9
1.Lotta Pukkila                    Espoon Tapiot		33.73
2.Tuisku-Tuulia Leinonen  Espoon Tapiot		38.67
N40-59v: 
1.Johanna Kankaanpää      PirMu		34.95
M20-39:
1.Antti Pollari                  Eteläpohjanmaan MuMa		28.54
4x100m  E-luokka
Espoon Tapiot  ( Anni Metsola, Lotta Pukkila,  Mila Gustavsson, Tuisku-Tuulia Leinonen)		1.12.40 

Kiekko Down, M F20, M50 F11-13, M F11-13, N F11-13
Down  M19: 
1.Veeti Mustalahti     Seinäjoen seudun urheilijat 		14.82
F20M: 
1.Jani Tissari                Hankasalmen Hanka		26.61
F11-13 M:
1.Petteri Peitso           Seinäjoen seudun urheilijat 		34.56
F11-13 M50:
1.Kari Laaksomaa      Tampereen seudun näkövammaiset  10.83
2.Lauri Mäkinen        Suomen Kuurosokeat		8.17
F11-13N:
 1.Heidi Sailola          Salon Vilpas		22.13
 2.Saija Vornanen     Pohjois-Savon näkövammaiset	15.44


200m T20
M19:		Tuuli +0,6
1.Aku Hyvärinen              Kuusankosken Kisa		29.87
N :
1.Noora Koponen            Seinäjoen seudun urheilijat	30.29
M: 
1.Kai Koljonen                  Haukiputaan veikot		30.91
2.Jyri Lehtonen                Vantaan Salamat		33.06
3. Marko Ruotsalainen   Oulaisten Huima		33.92

1500m T20, T11-13, T37-38, E-luokka
T20 M50:
1.Jarmo Sarhola              Kiskon Kiskojat		7.33.30              
E M20-39v:
Antti Pollari    		DNS
T11-13 M:
1.Janne  Matero              		5.12.36
Jari Mikola 		DNS
T37-38 M:
1.Toni Järvinen                HKV    		7.29.58
Samuel Taipale		DNS
T20 M:
Toni Hirvonen                 Itahakkilan Kilpa		7.07.11
1500m ratakelaus T54
T54 M19: 
Jessa Anttila  	             DNS
Kiekko F37, F44, E-luokka
F37M:
1.Timo Mustikkamaa      Tampereen Pyrintö		38.02
2.Iiro Kokkonen		33.68
F44M 50:
1.Pentti Takala                Helsingin invalidiyhdistys		24.98
2.Martti  Mela                  Vihdin Veteraanit		24.16
E M40-59v:
1.Paavo Koskenkorva      Downtown 65 Endurance	19.87
2.Reino Luokkanen          Espoon Tapiot		17.47
3.Juha –Matti Koskinen  Uumu ry		17.26
3000m kävely T20, T11-13, E
T20M:
1.Marko Ruotsalainen     Oulaisten Huima		22.11.75
T11-13M50: 
Lauri Mäkinen		DNF
E M40-59v:
1.Reino Luokkanen          Espoon Tapiot		24.59.84
E M yli 60v :
1.Esko Sohlo                     Espoon Tapiot		22.39.12






3000m T20, T11-13
T20 M:
1.Kai Koljonen                  Haukiputaan Veikot		13.27.99
2.Ville Pere                       Nokia urheilijat		13.32.30
T20 M50:
1.Jarmo Sarhola              Kiskon Kiskojat		17.21.31
T11-13M:
1.Inkki Inola                      		11.10.41

Keihäs T11-13, F44, E ja tuoliheitot
T11-13 N19:
1.Iida Lounela                   Ilmajoen Kisailijat		14.48
2.Juuli Väisänen                HKV		4.15
T11-13 N:
1.Ronja Oja                       HKV		7.41
Sofia Milanen                   HKV		NM
F44 M50:
1.Martti Mela                  Vihdin Urheiluveteraanit		20.06
2.Pentti Takala                 Helsingin invalidiyhdistys		17.17
E M40-59: 
1.Paavo Koskenkorva     Downtown 65 Endurance		27.23
 avoin tuoli N:
Jasmine Salonranta		9.36	
F54 M:
Petri Hirvasniemi	             13.68

Keihäs F20, Down
Down M19:
1.Veeti Mustalahti      Seinäjoen seudun urheilijat		28.19
Down M: 
1.Jani Töyrylä              Iitin Pyrintö		29.71
2.Joonas Elo                Kuusankosken Kisa		23.88
F20 M19:
1.Aku Hyvärinen        Kuusankosken Kisa		14.87    
F20 M:
1.Jani Tissari                Hankasalmen Hanka		40.85	
2.Hannu Tallqvist       		28.79
3.Niklas Salin 		26.59
4.Marko Ruotsalainen  Oulaisten Huima		15.81

5000m T20, T11-13
T20 M:
1-Kai Koljonen         Haukiputaan veikot		28.14.47
T11-13 M:
1.Janne Matero		19.23.17